Повернення

До 70-ї річниці депортації кримських татар сьогодні на двох каналах покажуть фільм «Хайтарма»

«Хайтарма» («Повернення») – перший кримськотатарський повнометражний художній фільм. Він створений на основі реальних подій і розповідає про сталінську депортацію кримських татар, вчинену у травні 1944 року. 
Ця трагічна сторінка в історії кримськотатарського народу показана через погляд прославленого льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана: після звільнення Криму від німецьких загарбників, військове командування дозволило Амет-Хану (Ахтем Сейтаблаєв) разом з його бойовими товаришами відвідати батьків у Алупці. За збігом обставин на час перебування льотчиків у Алупці припала операція НКВС з примусової депортації кримських татар. Радянський ас, якого боялися німецькі пілоти, не зміг захистити свій народ від злочину режиму.
„На 90 відсотків «Хайтарма» заснована на документальних фактах. Мої батьки були дітьми , коли їх сім'ї пережили депортацію. Я вперше почув це слово, будучи в п'ятикласником. Мене почали потихеньку готувати до розуміння того, хто я такий. Ми жили тоді в Узбекистані, в невеликому місті Янгиюль, недалеко від Ташкента. 
Власне, його побудували депортовані кримські татари, поволзькі німці, корейці, – розповів під час одного з інтерв’ю режисер фільму і виконавець головної ролі Ахтем Сейтаблаєв. – Місто було багатонаціональним, з дуже прямими, часом навіть жорсткими взаємовідносинами між людьми. У всіх було загострене почуття справедливості. Пам'ятаю , як вперше почув словосполучення « кримський татарин» і зрозумів, що саме їм і є. Потім батьки потихеньку стали розповідати про те, що ж відбулося в 1944 році. Це сталося 18 травня о четвертій ранку.” 
Фільм знято за кошти кримсько-татарського бізнесмена Ленура Іслямова на його телеканалі ATR. Вартість кінокартини – 1,5 млн. дол. Найбільш витратною статтею було виробництво декорацій часів Другої світової війни, створення історичних костюмів, оренда необхідних для зйомок зброї, поїздів, автомобілів та літаків тих часів.
Стрічка знімалася за принципом народної толоки – більшість ролей зіграли непрофесійні актори. У масових сценах знялися понад тисячу осіб з усього Криму. Велика їхня частина – люди похилого віку, які пережили трагічні події 18 травня 1944 року. Зйомки тривали півроку у 2012 році в Алупці, Бахчисарайському районі і Судаку.
Прем'єра "Хайтарми" відбулася 17 травня 2013 року, напередодні Дня жалоби за жертвами депортації кримськотатарського народу, в Сімферополі в кінотеатрі імені Т. Г. Шевченка. Цього року в березні, фільм транслювався в ефірі «Громадського телебачення» та на Майдані Незалежності.

На жаль, за словами творців картини, із широким прокатом в Україні у них не склалося. Попри те, кінострічка таки отримала визнання – здобула одразу кілька кінопремій, серед яких Гран-прі Трускавецького міжнародного кінофестивалю "Корона Карпат" в 2013 року і «Ніку» у номінації «Найкраща картина країн СНД і Балтії».
А вже цієї суботи, 17 травня, «Хайтарму» покажуть одразу на двох каналах – о 22.00 на кримськотатарському АТR і о 23.50 на «1+1». Ці покази приурочені до 70-ї річниці депортації кримських татар. 
„Зізнаюся , мені це і в страшному сні не могло приснитися . Навіть не уявляєте , яка кількість кримських татар, особливо літніх, зараз говорять про це ж, – говорить Ахтем Сейтаблаєв. – Всі прикмети того, що відбувається з нами в Криму , дуже схожі на те, що трапилося 70 років тому.”
«Хайтарма» — Qaytarma. Жанр: історична драма. 2012 рік. Країна-виробник: Україна. Кінокомпанія-виробник: продакшн-студія ATR (Сімферополь). Режисер: Ахтем Сейтаблаєв. Продюсер: Ленур Іслямов, Іванна Дядюра.
Сценарист: Микола Рибалка. Оператор: Володимир Іванов. Композитор: Джеміль Каріков, Сергій Куценко. У ролях: Ахтем Сейтаблаєв, Олексій Горбунов, Андрій Мостренко, Усніє Халілова, Андрій Самінін, Юрій Цурило, Валерій Шаповалов, Леся Самаєва, Олексій Тритенко, Дмитро Суржиков, Динара Аваз.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4800 / 1.56MB / SQL:{query_count}