«Хайтарма» («Повернення») – перший кримськотатарський повнометражний художній фільм. Він створений на основі реальних подій і розповідає про сталінську депортацію кримських татар, вчинену у травні 1944 року.
Ця трагічна сторінка в історії кримськотатарського народу показана через погляд прославленого льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана: після звільнення Криму від німецьких загарбників, військове командування дозволило Амет-Хану (Ахтем Сейтаблаєв) разом з його бойовими товаришами відвідати батьків у Алупці. За збігом обставин на час перебування льотчиків у Алупці припала операція НКВС з примусової депортації кримських татар. Радянський ас, якого боялися німецькі пілоти, не зміг захистити свій народ від злочину режиму.
„На 90 відсотків «Хайтарма» заснована на документальних фактах. Мої батьки були дітьми , коли їх сім'ї пережили депортацію. Я вперше почув це слово, будучи в п'ятикласником. Мене почали потихеньку готувати до розуміння того, хто я такий. Ми жили тоді в Узбекистані, в невеликому місті Янгиюль, недалеко від Ташкента.
Власне, його побудували депортовані кримські татари, поволзькі німці, корейці, – розповів під час одного з інтерв’ю режисер фільму і виконавець головної ролі Ахтем Сейтаблаєв. – Місто було багатонаціональним, з дуже прямими, часом навіть жорсткими взаємовідносинами між людьми. У всіх було загострене почуття справедливості. Пам'ятаю , як вперше почув словосполучення « кримський татарин» і зрозумів, що саме їм і є. Потім батьки потихеньку стали розповідати про те, що ж відбулося в 1944 році. Це сталося 18 травня о четвертій ранку.”
Фільм знято за кошти кримсько-татарського бізнесмена Ленура Іслямова на його телеканалі ATR. Вартість кінокартини – 1,5 млн. дол. Найбільш витратною статтею було виробництво декорацій часів Другої світової війни, створення історичних костюмів, оренда необхідних для зйомок зброї, поїздів, автомобілів та літаків тих часів.
Стрічка знімалася за принципом народної толоки – більшість ролей зіграли непрофесійні актори. У масових сценах знялися понад тисячу осіб з усього Криму. Велика їхня частина – люди похилого віку, які пережили трагічні події 18 травня 1944 року. Зйомки тривали півроку у 2012 році в Алупці, Бахчисарайському районі і Судаку.
Прем'єра "Хайтарми" відбулася 17 травня 2013 року, напередодні Дня жалоби за жертвами депортації кримськотатарського народу, в Сімферополі в кінотеатрі імені Т. Г. Шевченка. Цього року в березні, фільм транслювався в ефірі «Громадського телебачення» та на Майдані Незалежності.
На жаль, за словами творців картини, із широким прокатом в Україні у них не склалося. Попри те, кінострічка таки отримала визнання – здобула одразу кілька кінопремій, серед яких Гран-прі Трускавецького міжнародного кінофестивалю "Корона Карпат" в 2013 року і «Ніку» у номінації «Найкраща картина країн СНД і Балтії».
А вже цієї суботи, 17 травня, «Хайтарму» покажуть одразу на двох каналах – о 22.00 на кримськотатарському АТR і о 23.50 на «1+1». Ці покази приурочені до 70-ї річниці депортації кримських татар.
„Зізнаюся , мені це і в страшному сні не могло приснитися . Навіть не уявляєте , яка кількість кримських татар, особливо літніх, зараз говорять про це ж, – говорить Ахтем Сейтаблаєв. – Всі прикмети того, що відбувається з нами в Криму , дуже схожі на те, що трапилося 70 років тому.”
«Хайтарма» — Qaytarma. Жанр: історична драма. 2012 рік. Країна-виробник: Україна. Кінокомпанія-виробник: продакшн-студія ATR (Сімферополь). Режисер: Ахтем Сейтаблаєв. Продюсер: Ленур Іслямов, Іванна Дядюра.
Сценарист: Микола Рибалка. Оператор: Володимир Іванов. Композитор: Джеміль Каріков, Сергій Куценко. У ролях: Ахтем Сейтаблаєв, Олексій Горбунов, Андрій Мостренко, Усніє Халілова, Андрій Самінін, Юрій Цурило, Валерій Шаповалов, Леся Самаєва, Олексій Тритенко, Дмитро Суржиков, Динара Аваз.