Якщо бензин в Україні дорожчатиме і надалі, то обсяги перевезень у таксистів впадуть до критичної межі
Фраза “Наші люди на таксі у булочну не їздять” із відомого кінофільму може стати реальністю вже у найближчі тижні в Україні. Причина цього – ціна бензину. Вона місяць за місяцем долає цінові психологічні бар’єри і впевнено йде на нові рекорди. Це з одного боку. А з іншого – об’єктивна соціально-економічна українська дійсність. Сухі дані статистики та опитувань свідчать: третині з нас заледве вистачає на харчування, зменшується середньомісячна заробітна плата, зростає вартість товарів першої необхідності, а також – борги з виплат заробітної плати.
За таких умов тих, хто може і бажає “прокататися з вітерцем” в авто з “шашечками”, стає дедалі менше.
Самі таксисти кажуть, що лише за останній рік через підвищення цін на бензин і, відповідно, на послуги транспортників, кількість тих, хто скористався послугами таксі, зменшилася на 20%. Тобто кожен п’ятий українець уже відмовився від послуг таксистів. І армія тих, хто відмовляється від поїздок на таксі саме з економічних причин, збільшується щодня.
Бензин подорожчає
Поза тим у березні ми отримаємо черговий стрибок цін на заправках. Адже з 1 березня експортне мито на російську нафту зросло на 5,4% – з 346,6 долара до 365 американських доларів за тонну. Окрім російських експортних надбавок, експерти радять також зважати на ситуацію на світовому ринку нафти.
Відтак логічно зростатимуть ціни на нафтопродукти.
Українці ж останнім часом постійно живуть у ситуації чергового підвищення цін на бензин. У січні він подорожчав, зважаючи на те, що в грудні минулого року піднялася у ціні на 5-6% нафта. Окрім того, з початку року зросли ставки акцизного збору на нафтопродукти. Унаслідок виснажливих переговорів ріст цін вдалося на деякий час трохи спинити.
Таким чином, українські нафтопереробники, чекаючи на нові підвищення вартості бензину, не поспішають наповнювати ним ринок за нинішніми цінами. Відтак маємо ситуацію: в січні об’єми виробництва бензину на українських нафтопереробних підприємствах зменшилися на 18%, дизельного пального – на 17,5% і мазуту на 34%. Разом із тим заводи на третину зменшили закупівлю нафти, а обсяги російських поставок чорного золота на український ринок впали на 10%.
Звісно, ці цифри говорять про багато що. Але, разом із тим, потрібно розуміти, що мито на експорт нафти не може суттєво вплинути на ріст цін на бензин. Цією ситуацією, як і ситуацією на Близькому Сході, можуть просто вкотре скористатися українські нафтопереробники для підняття цін на продукцію власного виробництва, адже їм наразі не вдалося домогтися обмеження імпортних поставок.
Різні експерти по-різному визначають оптимальну і об’єктивну вартість бензину в Україні. Але однозначні в одному: пальне дорожчатиме і надалі. Так, директор консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн певен: нині найприйнятніша усереднена ціна за літр бензину в Україні має бути на рівні 9,5 грн за літр.
Водночас, ще один експерт – заступник директора НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев каже, що, за його підрахунками, реальна ціна українського А-95 не може бути більше ніж 9 гривень, а імпортного – 9,2 гривні за літр. Після подорожчання бензину різниця в ціні українських та імпортних виробників збережеться. Багато споживачів не можуть відмовитися від закордонного пального, адже вітчизняні нафтопереробники фактично не виготовляють бензину класів Євро-4 та Євро-5, на яких їздять відповідні типи авто. Відтак їхні власники готові платити більше за пальне, але берегти автомобіль.
Таксисти сповнені рішучості
Голова профспілки таксистів Василь Попик небезпідставно переконаний, що якщо бензин в Україні дорожчатиме і надалі, то обсяги перевезень можуть впасти до критичної межі.
“З початку минулого року клієнтів поменшало на 20%. Це тому, що таксисти вимушені піднімати свої тарифи, бо дуже стрімко збільшується вартість бензину. Втрати будуть і цього року, безумовно. Чому? Все навколо нас уже давно за європейськими цінам. Пальне вже буде ось-ось за цінами, як у Європі. А зарплати у нас як були низькими, так і залишилися. Наш бізнес підходить до критичної межі. Якщо далі підвищуватимуться ціни, зовсім втратимо своїх клієнтів”, – зазначив він.
Разом із тим Василь Попик каже, що ціна на бензин в Україні не є економічно обґрунтованою. “Я згоден зі своїми колегами-транспортниками щодо того, що ціна на бензин явно завищена. У нас ринок доволі великий для нафтотрейдерів. Є 3-4 великих гравців, які поки не можуть домовитися. Плюс непродумана державна політика щодо ввезення нафти. Думаю, що прогноз негативний, ціни на пальне будуть рости. Думаю, що на рівні 8-8,50 гривні – це сьогодні більш-менш економічно обґрунтована ціна на пальне, – зазначив Попик. І додав: – Якщо нам Антимонопольний комітет скаже, що у світі росте ціна на пальне, ми нікуди від цього не дінемося. Ми будемо думати про вихід. А вихід – це газ, це, можливо, колись електромобілі. А якщо ми побачимо суб’єктивні причини, тобто причини, не пов’язані із біржею у Нью-Йорку, тоді вже будемо збиратися і будемо думати, яким чином діяти. А як діяти, думаю, ви знаєте”.