Кашель – сигнал про хворобу

Віктор Томашов, лікар пульмонолог-алерголог Львівської обласної дитячої лікарні ОХМАТДИТ, про причини кашлю у дітей, ефективні способи лікування простудних захворювань і процедури, які допоможуть загартувати маленький організм

Віктор Томашов, лікар пульмонолог-алерголог Львівської обласної дитячої лікарні ОХМАТДИТ, про причини кашлю у дітей, ефективні способи лікування простудних захворювань і процедури, які допоможуть загартувати маленький організм

Про таку погоду, якою нас радує цьогорічний листопад, можна лише мріяти: тепло, сухо і переважно сонячно. Здавалося б, за таких погодних умов  простудні захворювання, які  так дошкуляють саме восени, мали б відступити. Та ба, люди все одно хворіють на ГРВІ, грип. І 70 – 80% хворих – це діти. Чому вони так легко підхоплюють респіраторно-вірусні інфекції? Чи можна вберегти дітей від них? Як підвищити опірність дитячого організму? Про це та інше ви дізнаєтеся з розмови з лікарем пульмонологом-алергологом Львівської обласної дитячої лікарні ОХМАТДИТ Віктором Томашовим (на фото).

– Вікторе Григоровичу, восени батьки приділяють дітям особливу увагу: дбають, аби одягалися відповідно до погоди, повноцінно харчувалися, гуляли на свіжому повітрі тощо. І все одно найчастіше хворіють саме вони. Чому?

– Бо у дітей  ще незріла, недосконала імунна система, яка не завжди може побороти віруси та інфекції, які є довкола нас. У таку пору року діти  хворіють не  лише на ГРЗ, грип, а й риніти, фарингіти, ларингіти, трахеобронхіти та інші захворювання верхніх дихальних шляхів. Друга причина – тісний контакт з хворими. Це стосується малечі з організованих груп, тобто тих, хто відвідує садки, ходить до школи. Варто одній дитині прийти в садочок чи до школи хворою, і йде ланцюгова реакція – заражаються і хворіють інші. Тому ми завжди наголошуємо батькам: якщо син чи донька захворіли, не ведіть їх в садок, гурток, до школи, бо так і їхні діти уникнуть ускладнень, й інші не інфікуються.

– Восени дітям різного віку найбільше дошкуляє кашель. Як можна швидко його позбутися, аби він не перейшов у бронхіт чи запалення легень?

– Кашель, як говорили у давнину, – це сторожовий пес дихальної системи. Він сигналізує про те, що десь є проблема, і завдання лікаря її встановити й ліквідувати. Треба лікувати не кашель, а причину, що призвела до його виникнення. А причини кашлю у дітей значною мірою залежать від віку. В немовлят він може бути зумовлений вродженими вадами розвитку трахеї, бронхів, деякими спадковими захворюваннями. У дітей раннього віку кашель розвивається на тлі гострої респіраторної вірусної інфекції і у більшості випадків є одним з проявів бронхіту чи бронхіоліту. В старшому віці кашель може виникати у дітей, які хворіють на астму, при міграції круглих гельмінтів (глистів), у дітей із вродженими і спадковими захворюваннями органів дихання. Водночас, кашель може бути ознакою й захворювань, що не пов’язані з дихальною системою, скажімо, при алергії, вроджених вадах серця тощо. Тож тривалість, інтенсивність і тембр кашлю суттєво відрізняються, залежно від його причини. При захворюваннях органів дихання кашель може бути гострим (тривалість до трьох тижнів) і хронічним (понад три тижні), сухим чи вологим. Для вологого характерне відходження мокротиння, що дозволяє вважати його важливим компенсаторним механізмом. Сухий же кашель свідчить про неефективність компенсаторної кашльової реакції, внаслідок виражених порушень фізико-хімічних властивостей мокротиння.

– Найбільшу тривогу у батьків, які мають дітей до року, викликає те, що малюки не вміють відкашлятися, тому в них не відходить мокротиння й грудях часто “грає”. Як малечі допомогти у таких випадках?

– Виділення мокротиння у маленьких дітей затруднене через анатомічні особливості будови дихальних шляхів, але є багато способів, як їм можна допомогти. Один з найпростіших – перевертаємо дитинку на живіт, головою вниз і робимо вібромасаж – легенько постукуємо по спині. Крім того, є бронхолітичні, муколітичні препарати, які розріджують харкотиння і сприяють його відходженню. Але вибір медикаментозних середників, яких нині є велика кількість, – це прерогатива лікаря. Саме він повинен вирішити, які з цих засобів необхідні конкретно вашій дитині. Ми віддаємо перевагу препаратам рослинного походження і не використовуємо препаратів так званої центральної дії, які діють безпосередньо на кашльовий центр і пригнічують кашель, бо тоді дитина “топитиметься” у власному харкотинні. А воно мусить вийти, бо інакше буде поживним середовищем для вірусів і бактерій. І тоді виникає вторинна інфекція – бронхіт, обструктивний бронхіт.

– Поясніть, будь ласка, що таке обструктивний бронхіт?

– Це, як правило, вірусно-бактерійне захворювання, яке супроводжується набряком бронхів і утворенням великої кількості харкотиння. Порушується дренажна система, що утруднює дихання. Особливо це небезпечно для маленьких дітей. При такому діагнозі слід чітко дотримуватися рекомендацій лікаря.

– Нещодавно почула думку педіатра, який твердить, що найкращі ліки при застудних захворюваннях – свіже повітря й часте тепле пиття. А у нас частіше буває навпаки: дитину, яка кашляє чи має нежить, батьки намагаються не пускати на вулицю...

– А дарма. Кашель, нежить не є протипоказом для того, щоб  з дитиною не гуляти на вулиці, не купати її. Протипоказом є лише одне – якщо дитина у важкому стані й має високу температуру. Гуляти треба обов’язково, але син чи донька мають бути одягнені відповідно до погоди. Якщо у них закладений ніс, то перед виходом на вулицю треба очистити носоглотку, аби дитина дихала носом, а не ротом. Це запорука того, що жодних ускладнень не буде. Щодня діти повинні приймати душ і чим сильніший напір, тим краще. Батьки мусять запам’ятати, що у дітей є три легені – права, ліва і шкіра. На шкірних покровах є так звані рефлексогенні зони,  подразнюючи які, ми змушуємо краще працювати внутрішні органи, зокрема й бронхо-легеневу систему. Ця процедура також загартовує, як і контрастний душ.

– У холодну пору року доводиться бачити діток, яким матусі, бажаючи захистити їх від холоду, вірусів, закривають рота шаликом. Але під час дихання він швидко мокріє, на морозі замерзає і виходить зворотний ефект...

– Я також бачив таких діток. Скажу відверто – це дикість. Мало того, що дитина вдихатиме через шалик холодне повітря. На ньому осідає багато мікробів, вдихати які дитині аж ніяк не треба. Це прояв браку медичної культури. Гуляти на свіжому повітрі можна за будь-якої погоди, навіть при 10 – 15 градусів морозу, але час прогулянки треба дозувати відповідно до віку. Не будете ж ви гуляти з місячною дитинкою на морозі дві-три години. Діти можуть і спати у візочку на вулиці чи на балконі, але мають бути одягнені відповідно до погоди і дихати носом, а не ротом. Це тільки зміцнить дитячий організм.

Аби у дітей не пересихали слизові носа, горла, температура в кімнаті має бути 18 – 20 градусів, не вище. Приміщення слід часто провітрювати, зволожувати повітря. Тоді з вашими малюками буде все гаразд. А якщо батьків у стані дитини щось непокоїть, звертайтеся до лікаря і в жодному разі не займайтеся самолікуванням.


 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4056 / 1.61MB / SQL:{query_count}