Одяг для Морфея абоЯк постелиш, так і виспишся

Хто з нас не любить поніжитись у ліжку? Якщо зважити, що для відновлення сил необхідно спати близько восьми годин на добу, то уві сні ми проводимо майже третину життя

Хто з нас не любить поніжитись у ліжку? Якщо зважити, що для відновлення сил необхідно спати близько восьми годин на добу, то уві сні ми проводимо майже третину життя. І що краще спимо, то краще проживемо дві інші третини життя. Тож від того, як і на чому ми спимо, суттєво залежить працездатність і настрій людини. Аби прокидатися бадьорими, нам потрібні  зручне ліжко і ретельно підібрана постільна білизна.

“Постільна білизна належить до предметів інтимного туалету, – розповів “Пош­ті” доцент кафедри товарознавства непродовольчих товарів Львівської комерційної академії Іван Галик. – Тому варто пам’ятати, що постільна білизна – це не запобіжник подушки, ковдри чи матраца, це практично ваш одяг”.

Натуральні тканини – найкращі

Вибираючи комплект постільної білизни, експерт радить найперше брати до уваги тканину, з якої вона пошита, бо від цього найбільше залежить, наскільки ефективно ми будемо відпочивати під час сну.

Тканина повинна легко пратися, бути стійкою до зносу, особливо до дії мийних засобів, мати стійке забарвлення і приємний запах, бути приємною на дотик.

За ніч тіло людини виділяє до 30 мл вологи, а тому постільна білизна має бути гігроскопічною, тобто легко вбирати вологу. Найкраще для цього, за  словами співрозмовника, підходять тканини з натуральних волокон. Традиційними матеріалами для виготовлення постільної білизни вважають бавовну, льон та шовк. Вони є екологічними та гігієнічними. Допустимим є також незначний вміст (12 – 15%) лавсану.

Бавовна є основою для ситцю, батисту, бязі, фланелі, сатину, котрі відрізняються за фактурою та міцністю, тож усі вони використовуються для пошиття білизни різного ґатунку. Бавовняне полотно не ковзає по ліжку, не липне до тіла, не електризується і добре пропускає повітря та вологу. Найпопулярнішим економ-варіантом постелі з натуральної тканини є бязь – міцна бавовняна тканина. Вона майже не мнеться, її легко прати та прасувати. Вона легка,протягом багатьох років зберігає яскравість малюнка; проте білизна із бязі дещо жорсткіша, ніж із ситцю чи сатину.

Трохи дорожчі комплекти шиють із сатину – блискучої та цупкої тканини, яка не мнеться і на дотик схожа на шовк, але значно дешевша. Ситцева білизна, не зважаючи на те, що вона зручна в користуванні і відносно недорога, має суттєвий недолік – вона недовговічна, швидко протирається. Постільна білизна з батисту легка, майже прозора, однак достатньо міцна. Єдиний недолік такої тканини – недовговічність використання. Тому з батисту виготовляються дорогі комплекти постільної білизни, котрі не використовуватимуться часто.

Постіль з льону вважається найприємнішою для сну, вона допомагає шкірі дихати, влітку забезпечує прохолоду, а взимку зігріває, добре переться та довго служить. Єдина вада – льон швидко мнеться і його важко прасувати.

Вишуканою і красивою є шовкова постіль. Шовк – чудовий терморегулятор: він дозволяє тілу дихати, швидко вбирає та випаровує вологу. Надзвичайно приємно користуватися шовковою білизною влітку: вона легка і приємно холодить тіло. Проте шовкова постіль є значно дорожчою, ніж інші, та досить швидко виходить з ладу.

Нині для постільної білизни використовують і штучні матеріали. Вони практичніші у використанні, їх значно легше прати та прасувати, але зручностей для сплячої людини вони надають небагато, радше навпаки, можуть зашкодити  шкірі й здоров’ю загалом: спричинити астматичні напади, шкірні захворювання, зокрема екзему, періодичну появу лихоманки, головного болю, призвести до загострення алергії тощо.

Рівна строчка – одна із ознак якості товару

Зробити правильний вибір, як розповів доцент кафедри товарознавства непродовольчих товарів Львівської комерційної академії Микола Беднарчук, досить складно, адже серед ринкового різноманіття є велика частка білизни, яка вироблена в кустарних умовах з недотриманням необхідної технології. Така постіль прослужить недовго і навіть буде небезпечною для здоров’я. Незважаючи на те, що сертифікація постільної білизни в Україні не є обов’язковою, перед тим, як вона надійде у продаж, продукцію мають перевірити на вміст небезпечних для здоров’я речовин та барвників. Якщо товар відповідає встановленим нормам, то виробник отримує дозвіл на його реалізацію та позитивний висновок санітарно-гігієнічної експертизи.

Про те, що виріб якісний, зокрема, свідчить рівний та оброблений шов. “Петляюча” строчка – ознака кустарного виробництва. Сьогодні на швейних фабриках використовують устаткування, яке автоматично стежить за тим, аби шов був рівним, запобігає зсувам строчки, а, отже, і дефектам пошиття.

Упаковка товару відіграє не менш важливу роль, а її відсутність – ще один сигнал про те, що такий товар купувати не варто. Етикетка повинна бути заповнена за всіма правилами: на ній мають бути вказані назви товару та фірми-виробника, склад сировини. Особливої уваги заслуговує інформація про те, де і ким виготовлено постіль. Якщо на етикетці просто написано “Виготовлено в Україні”, якість продукту, як правило, є низькою. До того ж сумнівним є склад (замість обіцяних 100% бавовни, можна отримати 100% синтетики) та розміри білизни. Іноді, замість юридичної адреси, виробник вказує лише номер телефону або електронну адресу, що також підриває довіру до нього, а у разі виникнення непорозумінь із товаром відшукати фірму буде неможливо.

Пастельні кольори допомагають зануритися в сон

Якісній постільній білизні характерні м’які кольори та малюнок, який збігається під час крою. Комплекти білизни насичених кольорів швидше тьмяніють. Колір та малюнок комплекту мають імпонувати смакам та настрою споживача. Сьогодні є популярними  кольорові комплекти, проте не втрачає  актуальності й білосніжна постіль. Ніжні пастельні кольори сприяють релаксації, допомагають м’яко зануритися в сон. Яскраві ж, навпаки, збуджують фантазії, спонукають до активних дій.

Ольга Хворостовська

Варто знати

1. Маркування має вказувати виробника, його торговий знак, адресу, телефон, назву продукції, що входить у комплект, номер нормативного документа, за яким продукція виготовлена (ГОСТу, ДСТУ, ТУ, ТУУ), розміри окремих предметів комплекту, сировинний склад, умови експлуатації та догляду, дату виготовлення.

2. Матеріал має бути м’яким, приємним на дотик, не викликати подразнення, без запаху фарби або хімічних сполук.

3. Якісна кольорова тканина однаково яскрава з обох боків і практично не линяє, а от набивний малюнок може “попливти”. Натуральні тканини менш яскраві, а тканина з синтетичними волокнами краще піддається дії барвників.

4. Перевірте якість швів, строчок, оброблених країв виробу, отвори в наволочках та підковдрах тощо. Нитки мають бути в тон матеріалу, ґудзики або блискавка добре пришиті машинним способом.

5. Перегляньте документи про якість та безпечність товару: сертифікат, гігієнічний висновок про безпечність товару (вони не замінюють один одного), гарантії виробника.

6. Не забудьте взяти чек на покупку.

7. Нову білизну перед першим використанням обов’язково виперіть.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4589 / 1.62MB / SQL:{query_count}