Світло надворі, світло й в душі

“Пошта” з’ясовувала, як протистояти депресії, в яку восени впадає що п’ята людина

“Пошта” з’ясовувала, як протистояти депресії, в яку восени впадає що п’ята людина

“Великий сум лікують теплою, дружньою бесідою, чаркою доброго вина та водними процедурами” Фома Аквінський

Немає, мабуть, людини, котра хоч раз у житті не впадала в депресію, особливо восени. За даними ВООЗ, до осінньої депресії схильна що п’ята людина планети. І не лише жінки, як помилково думають представники сильної статі. У чоловіків також доволі часто виникає депресивний стан. І хоч за вікном прекрасна сонячна погода, яка, за логікою, мала б піднімати настрій, чимало людей скаржиться на нудьгу.

– Сумні думки геть заполонили мозок, очі повні сліз, апатія, роздратування, важкі сни чи навпаки безсоння, туга, нічого не хочеться, ніщо не радує, навіть те, що раніше підбадьорювало, – це основні симптоми депресивних станів, – каже голова Асоціації практикуючих психологів Львівщини Ігор Корнієнко. – При цьому зміна настрою зазвичай супроводжується зниженням активності,  підвищеною втомлюваністю і неуважністю, відчуттям безсилля. 

Причини депресії

Чому депресії накочуються саме в осінньо-зимову пору? Думки вчених з цього приводу розділилися. Частина з них вважає, що причина криється у зміні довжини світлового дня, через що в організмі людини  виробляється менше серотоніну, який відповідає за добрий настрій людини. Інші дотримуються думки, що люди неправильно виходять з відпустки. Після відпочинку вони відразу звалюють на себе великий обсяг роботи і доволі скоро виснажуються. “Підіграє” депресії і брак вітамінів. Дехто помилково вважає, що влітку наситивши організм ягодами, фруктами, овочами, зробив запас вітамінів на весь рік. Але вітаміни не можна відкласти у запас, потрапивши в організм, вони відразу засвоюються. Тому ними слід поповнювати організм протягом року.

Існує також думка, що до депресії найбільше схильні особи, професії яких змушують постійно спілкуватися чи обслуговувати велику кіль­кість людей, тож їхня пси­хіка  перенасичується інформацією, емоціями і враженнями. Є частина людей, у яких депресивні стани виникають майже кожної осені.

– Проте і для таких людей є вихід, – каже психолог Ігор Олексійович. – Раджу змінити графік відпустки. Їхати відпочивати не влітку, а восени. Тоді нові враження, відновлені сили допоможуть спокійно пережити осінньо-зимову пору.

Але найчастіше депресія доймає самотніх людей і тих, хто саме зараз пережив стрес: коханий знайшов собі іншу, звільнили з роботи, а на родині висить несплачений кредит, померла близька людина тощо. Тому такі люди потребують особливої уваги рідних, друзів, колег. Бо у них депресивний стан може перейти у захворювання, якщо їм не допомогти з нього вибратися.

Якщо депресивний стан у будь-якої людини тягнеться довше ніж три тижні і самотужки не вдається з нього вибратися, психолог Корнієнко радить звернутися по допомогу до психологів, психотерапевтів. Бо інакше цей стан може перейти у серйозне захворювання.

Допомогти собі зможете лише ви самі

За статистикою, 80% людей виходить з депресії самі і лише 20% потребують допомоги психологів, психотерапевтів, медикаментозного лікування. Тож, аби не дозволити депресії заволодіти своїми думками і тілом загалом, треба вміти слухати свій організм і розуміти, що з вами відбувається. Якщо помітили несподівані зміни свого настрою чи хоч один з перерахованих вище симптомів, значить осіння депресія ось-ось вас здолає. І розуміючи це, ви можете їй протистояти. Як?

1. Додайте собі світла. У сонячні дні обов’язково знайдіть час для прогулянки. Увечері запаліть камін, якщо його нема, то просто свічку і дивіться, як горить вогонь. У помешканні, як тільки починає сутеніти, вмикайте світло.Так мозок буде думати, що ще день, і дасть сигнал організму виділяти гормони радості на нормальному рівні.

2. Порадуйте себе. Зробіть зараз те, чого вам дуже хотілося, але раніше бракувало часу чи грошей. Купіть нові чобітки, змініть зачіску, оновіть інтер’єр. Світловий фон дуже впливає на психічне самопочуття. Тому оточіть себе світлими речами, поміняйте шпалери і взагалі максимально змініть обстановку на більш світлу і простору.

3. Відіспіться. Сон – найкращі ліки. Але часто люди, які перебувають у депресивному стані, страждають від безсоння. Тож їм перед сном треба добре перевітрити спальню і причинити кватирку. Це забезпечить достатню кількість кисню, що дозволить довше поспати. Спати на високих і м’яких подушках шкідливо. Якщо голова під час сну знаходиться набагато вище за тіло, кровопостачання мозку погіршується, що може спричинити біль голови вранці. А подушечка, напхана хмелем, дозволить заспокоїтися і заснути.

4. З’їжте солодкого. Це той момент, коли про фігуру не варто думати. Шматочок торта, плитка шоколаду, будь-які солодощі, навіть солодка натуральна кава, у період депресії підуть на користь. Під впливом цих продуктів виробляються так звані гормони щастя – ендорфіни та енкефаліни, що викликають позитивні емоції, почуття закоханості, підвищується настрій. Медики навіть радять “серотонінову дієту”. У деяких продуктах є речовини, що підвищують рівень серотоніну. Це фініки (щоб відчути ефект, потрібно з’їсти близько 15 шт.), інжир
(20 шт.) і банани (2-3 шт.).  Комбінуйте їхній прийом протягом тижня, наприклад, сьогодні банан, завтра – фініки і т.д.

5. Не ворушіть минуле. Не варто картати себе за те, що щось зробили не так. Вже що сталося, те сталося. Це треба пережити, забути і йти далі. Психологи радять взяти собі за правило – не варто переживати, не спати, битися головою об стіну через те, чого не можна змінити.

6. Слухайте музику. Під час депресії психотерапевти рекомендують слухати класику. Почуття дратівливості знімає “Місячна соната” Бетховена, непевність зменшують вальси Штрауса, а задоволеність життям підвищує “Аве Марія” Шуберта.

7. Поїдьте у мандрівку. Бажано на південь, де сонячно. Якщо такої можливості нема, поїдьте в гори, за місто чи виберіться до лісу. Там можна просто покричати і в такий спосіб вилити негатив, а також жовто-багряна ковдра, по якій йдете, потріскування сухих гілочок під ногами заспокоюють, піднімають настрій.

8. Сходіть у басейн. Вода розслабляє, заспокоює і водночас змиває з вас все те, що заважає жити, радіти нинішньому дню і з оптимізмом чекати завтра.

9. Головний порятунок – друзі. Не замикайтеся у собі, а вилийте свій біль, жаль подрузі, розкажіть про проблеми, які не можете розв’язати. Коли ви виговоритеся, вам стане легше. Окрім того, друзі можуть підказати і вихід із ситуації, яка загнала вас у тупик. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4061 / 1.6MB / SQL:{query_count}