Порятунок для хворих вен

У Львові почали проводити унікальні малотравматичні операції на судинах за світовою методикою

У Львові почали проводити унікальні малотравматичні операції на судинах за світовою методикою

Варикоз, чи, як кажуть у народі, розширення вен  – діагноз нині дуже розповсюджений, але захворювання не належить до надто складних. З ним можна боротися різними способами. А ось при вродженій судинній патології  допомогти пацієнтам дуже складно, особливо коли вони – діти. В останні роки дедалі частіше народжуються малюки з вродженими ангіодисплазіями – патологією і артеріальної, і венозної систем. При ній між артерією і веною розвивається сполучення, яких утворюється кілька тисяч. У нормі їх не повинно бути. Такі сполучення є тільки у плода, а коли дитина з’являється на світ, вони закриваються. Та, на жаль, закриваються не у всіх, й тоді виникають серйозні проблеми. В артеріях тиск набагато вищий, ніж у венах.  І при виникненні артеріовенозних сполучень вени стають дуже великими, їхня стінка тоншає, а це призводить до виникнення кровотеч. Такі артеріовенозне сполучення можуть виникати на руках, ногах, навіть на обличчі.

Іноді хворим треба до десяти операцій під загальним наркозом

– Боротися з цією патологією надзвичайно важко з різних причин, – розповів “Пошті” президент Асоціації судинних хірургів України, професор Львівського національного медуніверситету Ігор Кобза.  – По-перше, з такими патологіями народжуються діти, а дивитися на їхні страждання дуже важко. По-друге, забрати всі ці сполучення за одне хірургічне втручання неможливо, бо їх надто багато. І по-третє, видаляти розширені вени також складно, бо при найменшому дотику до них вони тріскають і виникає кровотеча.

Небагато судинних хірургів в Україні, й у Львові також, хочуть братися за такі операції. Бо затратити сил, енергії, часу треба багато, а бажаного ефекту нема. Професор Ігор Кобза є одним із тих хірургів, який оперує хворих з цією патологією і оперує давно, тому до нього везуть хворих дітей з усієї Західної України. Що роблять під час оперативного втручання? Забирають найбільш розширені вени і перев’язують сполучення між артеріями та венами. Є різні методики проведення таких операцій. Скажімо, за однією з них можна виділити артерію й перев’язати всі дрібні гілочки цієї судини. Але це дуже травматична операція, з великою крововтратою. Вона триває від двох до чотирьох годин під загальним знечуленням. Хірурги, як розповів Ігор Іванович, припиняють оперувати тоді, коли бачать, що у пацієнта ось-ось може початися анемія чи впав тиск, але забрати всі сполучення судин все одно не вдається. Найприкріше те, що таким хворим доводиться робити шість-вісім, а іноді й десять операцій, щоб досягти хоч якогось ефекту. Якщо дитину починають оперувати у 6-7 років, то останні операції закінчують робити у 16-17 років. Це жах і для дитини, і для його рідних, і для самих судинних хірургів.

За іншою методикою, найбільші сполучення емболізують. Але не завжди вдається досягти бажаного результату, бо часто потік крові просто вибивав ці емболи.  А  коли емболізувати артерію, то можуть виникнути ускладнення, іноді доходить аж до ішемії.

Світові методики лікування – до Львова

На щастя, медицина не стоїть на місці. У 2000 р. з’явилася нова методика – лазерна абляція. Іншими словами, термічне закриття вен. Спершу цю методику  почали використовувати у США при операціях на венах (варикозі) з косметичною метою – менше розрізів або без них. Якщо до 2003 року 95% усіх втручань на венах проводили оперативним шляхом і лише 5% – ендоваскулярним, то нині все навпаки: лише 5% є власне хірургії і 95% – ендоваскулярні методи, головне місце серед яких посідає лазерна абляція.

У світі лазерна абляція набула широкого поширення з 2003 року. В Україні лазер появився три роки тому. Спочатку його також використовували для проведення операцій на венах з косметичною метою. У Львові професор Кобза був перший ( і досі залишається єдиний), хто для операцій на венах використовував лазерну абляцію.

Якось до нього привели хлопчину, що страждав на вроджену ангіодисплазію. У нього були великі виразки, рани, тож оперувати його традиційним способом було нереально, а допомога потрібна була негайно. Й Ігор Іванович ризикнув прооперувати пацієнта, застосувавши лазерну абляцію. Ефект був неочікуваним і приголомшливим.

– Після першої операції я навіть боявся комусь розповісти про це, щоб не наврочити, – каже професор, – настільки хорошими були результати.

А потім були вдалими друга, третя, шоста операції. З того часу професор все частіше застосовує цю методику для лікування дітей з важкою вродженою патологією судин. До речі, коли він провів першу таку операцію, то вирішив поцікавитися, як описуються такі операції у світовій медичній літературі.  Але їх там не знайшов. Виявилося, що він був першопрохідцем, бо світова медична література такі випадки не описувала. Лише згодом, поїхавши на конференцію у Буенос-Айрес, почув від провідного судинного хірурга зі США про використання лазерної абляції при лікуванні таких патологій у дітей. На той час хірург зі США провів п’ять успішних операцій. Виявляється, професор зі Львова був серед невеликої кількості судинних хірургів світу, які застосували лазерну абляцію для лікування судинних патологій у дітей.

У чому суть нової методики?

Вона малотравматична, проводиться фактично без втрати крові під місцевим знечуленням. Триває 1-1,5 години, а головне, за одне, максимум два оперативні втручання можна закрити всі артеріовенозні сполучення. Пацієнтові в одному місці проколюють вену і під контролем ультразвуку вводять катетер. Тоді по ньому проводять склопровід. Катетер забирають, а  склопровід виставляють у проблемному місці й посилають лазерний імпульс. При високій температурі він викликає спазм, невеличке підпалювання вени, і вона склеюється, тобто закривається. Жодних опіків при цьому пацієнт не отримує.

Сьогодні за новою методикою професор прооперував уже шість пацієнтів. Трьом достатньо було одного оперативного втручання, щоб вирішити проблему, ще трьом – позбутися важкої недуги вдалося за два втручання. Львів чи не єдине місто в Україні, де вроджену ангіодисплазію у дітей лікують за допомогою лазерної  абляції.    

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4697 / 1.6MB / SQL:{query_count}