Туберкульоз мусить відступити

99% українців інфіковані паличкою туберкульозу, але не всі з них хворіють. Недуга може проявитися за сприятливих для неї умов і стосується не тільки незахищених верств населення, як це помилково вважають

99% українців інфіковані паличкою туберкульозу, але не всі з них хворіють. Недуга може проявитися за сприятливих для неї умов і стосується не тільки незахищених верств населення, як це помилково вважають. А фактори, які сприяють розвитку захворювання, різноманітні, зокрема, погане харчування, стрес, виснаження, інфекційні хвороби тощо.

Туберкульоз в Україні має статус епідемії ще з 1995 року. На вирішення проблеми щороку виділяють певні суми та проводять різноманітні профілактичні акції, але ліквідувати епідемію поки що не вдається. Аби допомогти Україні приборкати недугу, Глобальний фонд з боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією має намір виділити нам 100 млн доларів на боротьбу з туберкульозом протягом 2010 – 2015 років.

Береженого і Бог береже

– У листопаді маємо підписати відповідну угоду, – сказала представник фонду Рината Ахметова Тетяна Трегобчук. – Власне перед нами стоїть завдання побороти епідемію. Багато буде робитися в регіонах, де ситуація з епідемією є критичною. Це здебільшого східні регіони – Херсонщина, Миколаївщина, Донеччина. Попри те, що фонд уже виділив близько 23 млн грн на боротьбу з туберкульозом, ми думаємо, що завдяки коштам міжнародного співтовариства можна буде поліпшити ситуацію із закупівлею медичних препаратів.

За словами головного лікаря Львівського регіонального фтизіопульмонологічного клінічного лікувально-діагностичного центру Любомира Рака, ситуація із захворюваністю на території України сьогодні є стабільною. Показники захворювання не піднімаються, навіть навпаки, частково знижуються.

Щоб уберегти себе від хвороби, потрібно мінімум раз на рік проходити хоча б невеликий медичний огляд, зокрема, флюорографічне обстеження. На жаль, зараз регулярно проходять профілактичні обстеження лише 2% українців. Керівники приватних та малих підприємств, на превеликий жаль, не звертають уваги на стан здоров’я своїх працівників. Рідко обстежуються сільські мешканці, люди, що входять до групи ризику. Дуже часто до цього їх потрібно якось заохочувати.

Для цього проводять різноманітні акції з профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання. На Львівщині такі акції проходять вже не один рік – пересувний флюорограф переїжджає зі села в село, і місцеві мешканці можуть безпосередньо на місці обстежитися на флюорографі і проконсультуватися зі спеціалістами. Під час останньої акції, яка тривала місяць навесні, методом флюорографії було обстежено понад 90 тис. осіб та виявлено 220 хворих на туберкульоз. Ще понад 10 тис. осіб пройшли обстеження методом мікроскопії мокротиння, під час якого у 42 осіб виявили туберкульоз.

Аби змусити людей пройти такі обстеження, довелося вдаватися до різних форм зацікавлення. Скажімо, у Дрогобицькому районі під час місячника безкоштовного обстеження кожному, хто робив флюорографію, видавали  талончик на… пиво . У такий спосіб заохочували передусім людей, що належать до груп ризику і найчастіше є хворими на туберкульоз.

Переривання лікування грозить важкою стадією туберкульозу

– Такий контингент є недисциплінованим. Ми таких хворих залучаємо до себе, проводимо лікування, звісно, наскільки це можливо. Проте вони часто переривають лікування, самовільно покидають стаціонари, коли їм стає хоч трішки краще. Коли ж ситуація погіршується – хворі знову повертаються, – каже Любомир Рак. – Але перервавши лікування, вони легковажать своїм здоров’ям, бо хвороба може перейти у важку стадію туберкульозу, так звану резистентну. На цю форму захворювання медикаменти, які сьогодні є, впливають дуже слабко або не впливають взагалі.

Лікування туберкульозу, за словами лікаря, в Україні є безкоштовним. І кожен хворий, за останніми введеннями ВООЗ, повинен перебувати в лікарні до знебацилення, тобто до періоду, коли він не становитиме загрози для інших. І тільки після цього його переводять на санаторно-курортне чи амбулаторне лікування.

Фтизіатрів страшенно обурює самолікування, до якого часто вдаються люди. Бо це веде до запущення хвороби, значного погіршення стану хворого. Популярність міфу про можливість лікування туберкульозу народними методами, а також за допомогою свіжого повітря і доброго харчування пов’язана з тим, що до винайдення відповідних ліків туберкульоз намагались лікувати саме таким способом. Сьогодні, зазначає Любомир Рак, для лікування використовують близько 30 медпрепаратів для різних форм захворювання.

– Ми забезпечені препаратами для лікування першої стадії туберкульозу, так званої нерезистентної форми, на 100%. А для другої стадії ліків є близько 30%, – ділиться лікар. – Ці препарати дуже дорогі. Якщо для хворого на туберкульоз першого ряду на день на лікування потрібно близько 6 грн, то для хворого на мультирезистентну чи резистентну форми туберкульозу – 6 000 грн.
Нині на Львівщині контингент хворих (ті, що були хворі, але вже здорові, хронічно хворі й ті, що мають рецидиви) становить близько п’яти тисяч осіб. Серед них найбільший відсоток – особи, що перебувають у соціально незахищеному середовищі.  27%  – це пенсіонери.

Щоб зменшити ризик захворювання, слід дбати про своє здоров’я, регулярно проходити профілактичні медичні огляди. А коли з’являються перші симптоми: безперервний довготривалий кашель, безпідставна температура 37-38 градусів, пітливість, різке зменшення ваги, – потрібно відразу звертатися до лікаря. Нині туберкульоз не вирок і він успішно лікується.

Вікторія Листопадська

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4121 / 1.59MB / SQL:{query_count}