Народжені у сорочках

У Львові, у дитячому кардіохірургічному відділенні, щороку оперують 90 – 100 дітей з різними вадами серця, хоч кардіохірурги могли б оперувати вдвічі – втричі більше

У Львові, у дитячому кардіохірургічному відділенні, щороку оперують 90 – 100 дітей з різними вадами серця, хоч кардіохірурги могли б оперувати вдвічі – втричі більше

Патологія маленького серденька

Мар’яна та Руслан чекали першу дитину. Жінка виносила вагітність без ускладнень, аналізи, обстеження на УЗД, як твердили лікарі, також були в нормі. Дитя народилася доношеним, вагою 3 кг і зростом 50 см. Та неонатологи, оглядаючи новонароджену дівчинку, почули шум у серці й порадили батькам після виписки обов’язково проконсультуватися у фахівця. Висновок обстеження дитини, яке провели у Львівській обласній дитячій спеціалізованій лікарні, батьків шокував: у донеч­ки Настуні серйозна вада серця і їй потрібна термінова операція. Лікарі порадили звернутися до завідувача дитячого кардіохірургічного відділення Львівської обласної клінічної лікарні Миколи Коника.

– Обстеження показало, що у маленької відкрита артеріальна протока, яка значно обтяжує роботу серця і легень, – розповів “Пош­ті” Микола Володимирович. – Ця протока сполучає аорту з легеневим руслом. Вона має функціонувати лише у плода і відразу закритися після народження дитини. А у дівчинки вона чомусь не закрилася. І без операції у таких випадках просто не обійтися. 

Кардіохірурги таку операцію вважають нескладною, тож вони спокійно взяли 1,5-місячну Настю на операційний стіл. А вже в операційній виникла ситуація, яка змусила їх і задуматися, і попітніти.

– Ми йшли оперувати просту ваду, – продов­жує Микола Коник, – а зітк­нулися з невідповідністю даних обстеження, які ми мали, з тим, що є насправді. Спершу важко було зрозуміти, яка саме вада є у дитини. Довелося на ходу обдумувати різні варіанти порятунку. Дійшли висновку, що для початку слід перев’язати широку і напружену судину, що йшла від аорти і надмірно постачала кров’ю легеню, а тоді вирішувати, як діяти далі.

За крихітною Настею спостерігали і вдень, і вночі. На щастя, після операції їй полегшало, стан нормалізувався. А кардіохірурги тим часом виходили на зв’язок з провідними клініками Європи і світу, щоб проконсультуватися, як діяти в цій ситуації. У Насті діагностували  патологію, яка трапляється дуже рідко – аномальне відходження лівої легеневої артерії від аорти. У нормі вона має відходити від легеневого стовбура.

Світовий досвід – до Львова

Серед нечисленних публікацій про випадки з такою патологією лікарі натрапили на одну, в якій було описано методику проведення операції. Її автор, дитячий кардіохірург з Китаю, відразу відгукнувся на запит львівських колег і порадив, як надалі лікувати дитину. Паралельно надійшла відповідь і від колеги з Данії, яка переслала до Львова саме цю публікацію.

– Дитина потребує повторного оперативного втручання не пізніше, ніж через місяць, – писала данійка, – бо далі почнеться фіброз, тромбоз і ви не дасте собі ради з легеневою артерією. Операція достатньо складна, але ви повин­ні справитися. Якщо потрібна моя присутність, дайте знати.

Після детальних консультацій, коли львівські кардіохірурги до найменших дрібниць знали, що і як слід робити, вони через місяць взяли Настю на повторну операцію. І вже з перших хвилин зрозуміли, що професор з Данії мала рацію: ризики, про які вона попереджала, вже починали виникати, тож якби затягнули в часі, маленьку невідомо чи вдалося б врятувати. Робота була складна, можна сказати, ювелірна, адже дівчинці було всього 2,5 місяця і важила вона трішки більше 4 кг.

– Ми зняли вузол з легеневої артерії, яку на першій операції перекрили, забрали тромб, що вже утворився, і в місці звуження поставили латочку з серцевої сорочки, – розповідає кардіохірург Коник, – а тоді від’єднали легеневу судину від аорти і пришили її до легеневого стовбура.

З часу проведення операції вже минув майже рік. Кардіохірурги – люди трохи забобонні, вони бояться завчасу повідомляти про успіх, щоб не наврочити. І лише тепер, коли всі страхи залишися позаду, вони погодилися про цей випадок розповісти.

Біля робочого столу Миколи Володимировича висить незвичайна подяка від батьків Настуні. Окрім слів вдячності всьому колективу, вона обрамлена фотографіями дівчинки-красуні. На них – веселе, рожевощоке, радісне дитя. Мама розповіла “Пошті”, що донечці пішов уже другий рік. Вона ходить, нормально розвивається і розумово, і фізично, має гарний апетит. Ті, хто не знав, що дитя було на межі життя і смерті, навіть про це не здогадуються. Подяку щасливі батьки надіслали і благодійній організації “Український Дар життя” в США, яка взяла на себе всі витрати на операцію.

Вад більшає, повноцінного центру немає

Щороку до дитячого кардіохірургічного відділення  привозять дітей з різними серцевими вадами не лише із Західної України, зокрема зі Львівщини, а й із Одеси, Сум, Волині, Криму та інших регіонів країни. У Львові дитячі кардіохірурги проводять 90 – 100 операцій на рік, хоча могли б удвічі, втричі більше. Ще з десяток найскладніших оперативних втручань на серці роблять за допомогою колег з Франції, США, Данії. Бригади закордонних спеціалістів двічі на рік приїжджають до Львова, консультують багатьох дітей зі всієї України й асистують під час операцій львівським лікарям.

На Львівщині на 1000 новонароджених припадає 8 – 10, а за деякими даними, 13 немовлят з вродженими вадами серця: близько 200 таких дітей потребують хірургічного втручання впродовж життя, з них 60 – 80 – негайного. Тож питання посилення і максимального завантаження дитячого кардіохірургічного відділення Львівського серцево-судинного центру, як твердять лікарі, назріло вже давно. Про те, що дитячі кардіохірурги можуть оперувати маленьких пацієнтів зі складними серцевими вадами, свідчить хоча б той факт, що таких неординарних випадків, як з маленькою Настунею, був не один десяток, і з багатьма несподіваними складними ситуаціями в операційній вони справились успішно. Були й випадки, коли подібну патологію не оперували навіть колеги у Києві, а рішення, як діяти, треба було приймати негайно. І львівські кардіохірурги їх приймали. І приймали правильно.

Про те, що центр дитячої кардіохірургії, який би повноцінно функціонував, Львову та регіону конче потрібний, ніхто не сперечається. Всі нібито за. Але справа не просувається, бо чомусь немає діалогу між владою, чиновниками і львівськими кардіохірургами.

До теми

Дітей із серцевими вадами народжується дедалі більше не лише на Львівщині, а й в Україні, світі. І доволі часто малята народжуються хворими в зовсім здорових, на перший погляд, батьків. Чому? Більшість батьків схильна вважати, що причина криється в поганій екології, зокрема, в наслідках аварії на Чорнобильській АЕС. Дитячий кардіохірург Микола Коник вважає, що екологія не посідає перше місце серед причин. На здоров’я майбутньої дитини може вплинути багато факторів: стан здоров’я вагітної жінки, стреси, ліки, особливо в перші три місяці вагітності, а також спадковість обох батьків. Іноді патологія може передатися через два – три покоління. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4428 / 1.61MB / SQL:{query_count}