“Гаряча” телефонна лінія, яку нещодавно відкрило Головне управління охорони здоров’я Львівщини, засвідчила: мешканцям області є що сказати вищому керівництву лікарів
Про те, що такий зв’язок між потенційними пацієнтами і керівництвом управління охорони здоров’я конче потрібний, свідчить кількість телефонних дзвінків. Офіційно “гаряча” лінія почала працювати 28 липня. Тож на 10 серпня, коли туди навідалася “Пошта”, за дев’ять робочих днів нею скористалося понад 100 осіб з різних куточків Львівщини. Вона, як свідчать дані, потрібна не лише хворим, здоров’я яких не завжди дозволяє особисто прийти на прийом до начальника управління і вилити свій жаль, а й пересічним громадянам, в яких немає часу ходити по різних інстанціях, сільським мешканцям, в яких також накопичилося немало запитань, скарг, прохань, але вони не завжди можуть приїхати до Львова. А ось зателефонувати і повідомити про проблему тепер можна завжди.
У журналі реєстрації дзвінків черговий фіксує координати особи, яка зателефонувала на “гарячу” лінію. І після того, як керівництво управління охорони здоров’я вивчить і відреагує відповідним чином на проблему, з якою звернувся додзвонювач, його повідомлять про вжиті заходи.
“За підтвердження діагнозу на два роки беруть 2400 грн”
Серед жителів Львівщини, які зателефонували на “гарячу” лінію, найбільше незадоволених роботою МСЕК (медико-соціальної експертної комісії), у функції якої входить встановлення і підтвердження груп інвалідності. “За підтвердження діагнозу на два роки беруть 2400 грн, – розповіла черговому львів’янка. – Я дала 2000 грн, з яких мені дали 800 грн здачі (як на базарі – “Пошта”), а за 1200 грн підтвердили третю групу і продовжили тільки на рік”.
Скарги на МСЕК такого змісту – не нові, вони надходять із року в рік, але покращити ситуацію не вдалося жодному із попередніх керівників Головного управління. Вони проводили ротації, переводили працівників з одного району в інший, але нарікань, на жаль, не меншає. Побачимо, чи зможе навести лад нинішній керівник управління Сергій Федоренко.
“Турбує інвалід II групи, який мешкає на вул. І. Франка, – читаю далі у журналі реєстрації дзвінків, – не маю грошей на обстеження. Хочу обстежитися у 4-й міській лікарні без грошей і без знущань. Як це зробити?”
“А що, у нас уже вся медицина платна? – запитує інша жителька Львова. – Сину зробили операцію – на неї пішли дуже великі гроші. Тепер операцію треба робити мені, а таких грошей нема. Хоч би мінімум узяли”.
Інвалід по зору з Новояворівська, який, окрім того, страждає на цукровий діабет, поскаржився, що п’ять днів тому викликав додому хірурга, а він і досі не прийшов. Жителі одного із сіл Миколаївського району повідомили, що у них тривалий час не працює ФАП, тож отримати медичну допомогу ніде. А заробітну плату лікарю ФАПу, як вони твердять, нараховують. Львів’янин, який за протезування зубів у комунальній стоматологічній поліклініці виклав немалу суму – 1060 грн, – хотів би їх повернути, бо послуги йому надали недбало, після них виникли ускладнення, тож довелося протези зняти. Але гроші йому не поспішають повернути. Жінка, яка з півторарічною дитиною лежала в стаціонарі обласної інфекційної лікарні, поскаржилася на незадовільні умови перебування.
Більшість додзвонювачів на “гарячу” лінію чітко вказали свої координати, і всі вони отримають відповіді від керівництва управління.
Коли вислухати людину нікому
Левова доля дзвінків, які пролунали на “гарячій” лінії, були інформаційними. Скажімо, люди запитували, де можна безкоштовно зробити мамографію? Як жителю села записатися на обстеження на МРТ (магнітно-резонансний томограф) у Львові, бо чергу треба займати о п’ятій ранку? Де зробити щеплення дитині, коли у своїй поліклініці батьки спершу від вакцинації відмовилися і тепер іти туди не випадає? Відповіді на схожі запитання додзвонювачі отримують відразу або через 15 хвилин. Чергові (працівники центру “Здоров’я”) з’ясовують деякі деталі й дають людині вичерпну відповідь. Наприклад, 10 серпня на “гарячу” лінію зателефонував військовослужбовець і попросив поради. Він зареєстрований в одному районі Львова, а проживає з сім’єю в іншому. А у поліклініці, що біля їхнього дому, не хочуть обстежити дружину. Чергова Тетяна Петліна зателефонувала у поліклініку, з’ясувала нюанси і повідомила військовослужбовцю, як йому діяти. У таких випадках, як ми дізналися, не варто запитувати у лікарів “чи можна у вас обстежитися”. Краще прийти до завідуючого і сказати: “Я хочу пройти обстеження у вашій поліклініці. Прошу сказати, що для цього слід зробити”. Виявляється, у такій ситуації у поліклініку треба прийти з паспортом, його ксерокопією і написати відповідну заяву.
Доволі часто черговому “гарячої” лінії доводиться бути психологом. Самотнім, хворим людям, закритим у чотирьох стінах, бракує спілкування. До того ж, вони нерідко мають проблеми, які не можуть розв’язати самотужки. А допомогти – нікому. Ось вони і схопилися за “гарячу” лінію, як за рятівну соломинку. Скажімо, мешканка села Заболотці Бродівського району вже телефонувала тричі. Вона – інвалід 1-ї групи по зору. Потребує постійної сторонньої допомоги. “Хоч би дві години на день був хтось поруч, щоб до лікаря повів, допоміг по дому”. Але сільська, районна влада, як твердить жінка, байдужі до її прохань. Її ніхто не хоче слухати, а жінці нікому вилити свій біль, жаль, розпач. Єдиний слухач, який її розуміє, підтримує, намагається допомогти – черговий “гарячої” лінії.
Окрім нарікань, скарг, на “гарячу” лінію надійшло і дві подяки. Одна з них – завідувачу відділення Львівського регіонального онкодиспансеру Ігорю Курію за чуйне ставлення до пацієнтів.
З вересня, як повідомив керівник центру “Здоров’я” Юрій Островерха, планують проводити спеціалізовані “гарячі” лінії. Тобто, у відповідні дні чергуватимуть кардіологи, онкологи, травматологи та інші спеціалісти, які і проконсультують у разі потреби, і дадуть відповіді на запитання жителів області.
Тож, якщо у вас є проблеми зі здоров’ям і ви з якихось причин не можете проконсультуватися у спеціаліста на місці чи ви не задоволені наданням медичних послуг, можливо, їх надали некваліфіковано, відмовили, образили, телефонуйте на “гарячу” лінію: 260-19-18 з 9.00 до 18.00, окрім суботи й неділі. Ваш дзвінок зареєструють і керівництво управління охорони здоров’я, як запевняє, обов’язково на нього відреагує. Як саме? Про це вас повідомлять, але для цього треба залишити черговому свої координати. Якщо ви скаржитеся анонімно, то не буде не лише відповіді, а й відповідної реакції. Міське управління охорони здоров’я повідомило, що анонімні скарги, відповідно до законодавства, розглядати не буде.