Заборона на поцілунки

Ігор Копилюк, лікар вищої категорії, старший ординатор Львівської обласної клінічної інфекційної лікарні, про причини і типи герпесу, як ним можна заразитися і яку серйозну загрозу здоров’ю людини несе герпетична інфекція

Ігор Копилюк, лікар вищої категорії, старший ординатор Львівської обласної клінічної інфекційної лікарні, про причини і типи герпесу, як ним можна заразитися і яку серйозну загрозу здоров’ю людини несе герпетична інфекція

Таке захворювання як герпес відоме, мабуть, кожній людині. Дехто вважає, що герпес з’являється на тілі, зокрема губах чи носі, після застуди. У декого він проявляється після тривалого перебування на сонці, наприклад, після відпустки на морському узбережжі. І переважна більшість людей вважає, що герпес – несерйозне захворювання, з ним можна легко впоратися у домашніх умовах за допомогою медикаментів чи, щоб не було помітно, затонувати косметичними засобами. Та медики застерігають – це інфекційна недуга, яка посідає друге місце за поширеністю після гострих респіраторних вірусних інфекцій.  За статистичними даними, вірусом герпесу інфіковано майже 90% населення, хоча він проявляється не у всіх.

Що таке герпес? Як ним можна інфікуватися? Чи можна позбутися герпесу раз  і назавжди?  Відповіді на ці та інші запитання у розмові з Ігорем Копилюком, лікарем вищої категорії, старшим ординатором Львівської обласної клінічної інфекційної лікарні.

– Ігоре Йосиповичу, розкажіть, будь ласка, що таке герпес?

– Вірус простого герпесу – це інфекційне захворювання. Коли ми говоримо про герпетичну інфекцію, то маємо на увазі захворювання, яке спричиняє вірус простого герпесу. Вірус герпесу І типу вражає переважно шкіру, губи, ніс, очі, ІІ тип – генітальний. Також виділяють вірус 6, 7, 8 типу й інші, які також спричиняють герпетичну інфекцію. Це значно складніші форми герпесу. Вірус може вражати мозок, нирки, печінку, інші органи.

Вірусом І і ІІ типу інфіковано майже 90% населення. Герпетична інфекція за захворюваністю посідає друге місце після гострих респіраторних вірусних інфекцій. Найбільш вразливими до цих інфекції є  діти віком від 5 місяців до 3 років. Й найчастіше у них може бути вірус І типу. У підлітків віком від 16 до 25 років, які не мають противірусного імунітету, первинна герпетична інфекція може бути зумовлена вірусом ІІ типу.

Одним з найнебезпечніших форм цієї інфекції є герпетичне ураження нервової системи (енцефаліти, менінгіти). Така недуга може бути у будь-якому віці, але найчастіше їх виявляють у новонароджених. Хоча це дуже складне захворювання, але при своєчасному та належному лікуванні дітки одужують.

– Якщо така кількість людей інфікована, як проникає цей вірус в організм, де ним можна заразитися?

– Герпетичною інфекцією можна заразитися повітряно-крапельним шляхом. Тобто, якщо на вас кашляне чи чхне людина, яка має цей вірус, навіть якщо у неї не буде жодних зовнішніх ознак захворювання, ви можете заразитися. Передається вірус і контактно-побутовим шляхом: якщо їсти з посуду, яким користувалася заражена людина, постіллю чи рушником. Можна заразитися і через поцілунки. Найчастіше інфікуються діти. Вірус у них може проявлятися через висипки на губах, носі, очах, у ротовій порожнині, на шкірі.

– Ігоре Йосиповичу, а якщо вірус герпесу виявили у вагітної жінки, чи може вона цей вірус передати  дитині?

– Вірус передається двома шляхами. Від вагітної вірус може передатися через кров, яка проходить через пуповинну вену до плаценти і дитини. Дитинка може інфікуватися й під час пологів, коли проходить через родові шляхи. Вірус може проникнути і через оболонку, яка оточує плід. В останні місяці вагітності ця оболонка дуже тонка, й тоді вірус може проникати і заражати дитину. Я не можу сказати, який відсоток дітей заражається під час пологів, але ймовірність зараження, якщо мама має перший тип герпесу, висока.

– Чи може людина визначити, що вона інфікована? До якого лікаря їй треба звертатися?

– Треба звернутися до лікаря-інфекціоніста. У кож­ній поліклініці є інфекціоніст, можна прийти до приймального покою обласної ін­фекційної клінічної лікарні. Нині навіть можуть визначати наявність ДНК вірусу. Це дуже специфічний ві­рус. Одна людина може бути все життя інфікована, буде носієм інфекції й зможе заражати інших і при цьому не матиме жодних проявів. У декого вірус може проявлятися постійно – висипами на губах, носі, очах, ротовій порожнині.

– Якщо  у людини визначили, що в неї є вірус герпесу, чи можна вилікувати цю недугу?

– Можна. Сьогодні є досить засобів лікування. Цей процес довготривалий. Якщо його виявили вперше, то лікування може тривати мінімум 10 – 14 днів. Якщо рецидивуючий, то курс лікування противірусними препаратами може тривати до 12 місяців.

– Ви кажете, що одні люди можуть усе життя жити з вірусом, але він не проявлятиметься, в інших, навпаки, спостерігаються постійні прояви недуги. Чому так відбувається і що провокує появу герпесу?

– Найбільш важливий чинник – це стан імунної системи. Якщо у людини вона ослаблена, є імунодефіцит, то тоді вірус герпесу може проявлятися. Чинниками можуть бути і важкі перенесені хвороби, операції, онкозахворювання.

Крім того, вірус герпесу – це своєрідний сигнал, що в інфікованої людини не все гаразд з імунною системою. Особливо, якщо вірус проявляється у людей після 40 – 50 років. Таким людям раджу частіше проходити медогляди й бути уважними до свого здоров’я.

– Чи можна самому лікувати герпетичні захворювання, адже нині в аптеках є великий вибір медпрепаратів, які відпускають без рецепта?

– Якщо з’являються якісь елементи герпетичної інфекції, треба чітко знати, що це справді ця інфекція. Лікувати самому герпес я б нікому не рекомендував. Це не профілактичне лікування. Лікар повинен визначити ступінь ураження шкіри, очей, слизової оболонки. Визначити, чи немає серйозніших уражень (а це може бути герпетичний енцефаліт, менінгіт). Не можна просто помазати маззю і все. Можливо, потрібне ще додаткове лікування іншими медикаментами. Якщо є локалізована форма герпесу, то вірус може проникати в кров. Чому важко лікується герпес? Бо людина намазала маззю, шкірка присохла. А противірусне лікування не отримала. Насамперед треба звернутися до кваліфікованого терапевта, а ще краще до інфекціоніста. Місцеве лікування може забрати висипання, але це не означає, що воно якісне.

– А коли захворювання проявляється більше? Сезонність впливає на прояви недуги?

– Такої тенденції медики не спостерігають. Вона може проявлятися і влітку, і взимку. Буває, що людина приїжджає з моря й у неї проявляється герпес. Це говорить про ослаблення імунної системи. Сонячна активність, акліматизація триває до 10 днів під час відпочинку й після повернення додому. У цей період у людей знижується імунітет, бо це стрес для організму. А це сприятливі умови для прояву інфекції. Досі вона безсимптомно сиділа в організмі, а тепер почала проявлятися.

До теми

Генетично модифікований вірус герпесу успішно застосували для лікування ракових захворювань шиї і голови в одній з лондонських клінік, повідомляє ВВС. Найбільший лондонський онкологічний центр “Royal Marsden Hospital” повідомив про результати випробування нового методу, навівши статистику одужання: у 15 з 17 пацієнтів не виявили слідів метастаз після операції, а 14 одужали трохи більше, ніж за два роки, а, застосовуючи колишній метод, майже половина з них могла захворіти знову.

Модифікований вірус має потрійну дію: він вражає ракові клітини, активізує імунну систему пацієнта і продукує особливі білки, що “притягують” імунні антитіла. Вірус “запрограмований” так, що інфікує лише злоякісно мутовані клітини, оминувши здорові.

Добрий результат дає надію, що модифікований вірус герпесу можуть згодом застосувати для боротьби і з іншими видами раку, зокрема з раком шкіри.

Застосування вірусу герпесу потребує тривалих випробувань. Проте фахівці налаштовані  оптимістично. “Це невелике дослідження доводить потенціал використання генетично модифікованих вірусів як зброї проти раку”, – наголосила старший науковий співробітник британської організації  боротьби з раковими захворюваннями Cancer Research UK. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4260 / 1.63MB / SQL:{query_count}