Понад півтори сотні закладів харчування Львова працює з порушеннями
Проводити по кілька годин за кухонною плитою має можливість, а іноді й бажання, не кожна сучасна господиня. У кожного з нас бувають дні, коли вранці ледь встигаєш сьорбнути кави, а обідом ласуєш у недорогому кафе. Хоча закладів харчування в місті щораз більшає, у багатьох із них якість страв, умови приготування їжі залишають бажати кращого.
За шість місяців цього року районні санітарно-епідеміологічні станції Львова перевірили понад 300 закладів харчування у Галицькому, Сихівському та Залізничному районах міста. Порушення виявили у понад півтори сотні закладів. Понад 50 закладам виносили постанову про тимчасове закриття, допоки не будуть ліквідовані усі порушення. Як повідомили у СЕС Галицького району, проти трьох закладів харчування – “Львівська майстерня шоколаду”, “Найдорожча ресторація Галичини” та “Бернардинський дворик”, які не виконали припису про тимчасове закриття, справи передали до прокуратури. Припис СЕС видала у зв’язку з тим, що не було ліквідовано порушень, згідно з проектною документацією, не було висновків щодо якості кавових зерен (“Майстерня шоколаду”) та інших продуктів.
Продукти – без документів, працівники – без медогляду
Як повідомили у СЕС, найчастіше заклади громадського харчування проштрафлюються на несвіжих продуктах. Не у всіх кафе є достатня кількість приміщень для приготування їжі. Уявіть собі, як би ви готували молочну кашу для дитини на тому ж столі, де щойно чистили рибу, а для деяких власників кафе це абсолютно нормальні речі. Не дотримуються вони і товарного сусідства – тобто напівфабрикати, сирі та готові страви зберігаються на одній полиці в холодильнику. Навіть, якщо сировина для приготування їжі свіжа і над нею ще не літають мухи, не факт, що вона має усю документацію з гігієнічним висновком СЕС. Це ще одне з найпоширеніших порушень, яке виявляють працівники санстанції. Не у всіх закладах Львова є достатня кількість води для належного миття продуктів, посуду та дезінфікувальних засобів. Якщо керівництво закладу економить на таких речах, то до якості іншої продукції питань просто не виникає.
Не лише продукти не мають документів, а й персонал, що обслуговує людей. Працівники закладу – ті, що готують на кухні й ті, хто приносить готове вам до столу, можуть не мати медичного огляду.
У літню спеку навіть свіжі страви можуть бути небезпечними
За словами Ольги Богуславець, лікаря відділення гігієни харчування Сихівської районної СЕС, до так званої групи ризику влітку належать заливні м’ясні та рибні страви.
– Через недостатню кулінарну освіту (або в гіршому випадку її відсутність) кухарі часто забувають про вторинну обробку продуктів. Наприклад, коли обсмажують рибу, вона виглядає готовою лише ззовні, а всередині може залишатися сирою. Для повної обробки просмажену рибу варто класти у духовку – щоб приготувати її зсередини. Це стосується й млинців з м’ясом, кров’янки, – говорить Ольга Ярославівна.
Спеціалісти радять уникати кондитерських виробів, що містять велику кількість яєць та крему. Ці продукти і так швидко псуються, а на спеці цей процес скорочується удвічі.
Ще одна небезпечна страва – курячі рулети, без яких не обходиться жодне святкування. Як наголошує Ольга Летюк, керівник Залізничної районної СЕС, якщо такі рулети пролежать кілька годин на столі, можуть зіпсуватися і стати причиною отруєння.
Якщо хочете перекусити й не переживати за наслідки для здоров’я, обирайте овочеві гарніри, супи з овочів та салати, заправлені олією.
Аби уберегти себе від неякісної їжі, Віктор Винар, заступник керівника СЕС Галицького району, рекомендує поцікавитися у кафе чи ресторані асортиментним переліком страв, який погоджений з СЕС, що є свого роду гарантією на умови приготування продуктів. Якщо в асортиментному переліку зазначено тільки канапки та закуски, а в меню ви знайдете перші та другі страви, варто задуматися над якістю такої їжі, оскільки у цьому кафе умов для їх приготування не буде.
Тепер у Львові нікого не здивуєш модерним дизайном прозорих вітрин ресторанів, неоновою підсвіткою та екзотикою на кшталт суші. Та чи там все так гарно на кухні, як зовні? Віктор Винар каже, що до власників цих ресторацій переважно не має суттєвих зауваг, там передбачено майже все до дрібниць, достатньо води та сертифіковані продукти, це заклади з вищою епідеміологічною культурою, але чи витримає наш український шлунок та гаманець таку екзотику, важко відповісти.
Ольга Євстигнєєва