Володимир Тарасенко, лікар дерматовенеролог, про інфекції, що
передаються статевим шляхом, чому їх важко лікувати хімічними препаратами, і трави, які можуть
зарадити у цьому випадку
Лікарі б’ють на сполох. Останніми роками збільшилася кількість пацієнтів з… контактними інфекціями. Ними можна заразитися не лише статевим шляхом, а й від укусів та подряпин тварин. Тривалий час людина може добре себе почувати і не знати, що хвора. Чим загрожують невилікувані контактні інфекції? Як їх позбутися? Чи можна з ними боротися з допомогою трав і яких саме? Про це та інше в інтерв’ю з дерматовенерологом, консультантом аптеки “Зелена планета” Володимиром Тарасенком.
– Володимире Михайловичу, що таке контактні інфекції?
– Контактні інфекції – це трихомоніаз, хламідіоз, мікоплазмоз, уреоплазмоз тощо. Вони, як і венеричні (гонорея, сифіліс), насамперед, передаються статевим шляхом. Для прикладу візьмемо трихомоніаз. Раніше це захворювання викликало серйозні запалення у жінок (кольпіти, ендосервіцити), яке проявлялося болючими ерозіями. Зараз збільшився інкубаційний період трихомоніазу. Якщо колись він тривав 5 – 7 днів, то нині – 10 – 14. Хвороба може тривалий час не проявлятися як у жінок, так і в чоловіків. Тобто, вони добре себе почувають і не знають, що хворі. Лише при переохолодженні зазвичай з’являється біль при сечовипорожнені (цистит) або біль внизу живота та виділення з піхви (кольпіт).
Хочу наголосити, що всі ці прояви, як правило, слабовиражені – виділення та больові відчуття можуть бути ледь відчутними і досить швидко зникати внаслідок навіть незначного лікування. Та варто змерзнути або перевтомитися, як недуга знову дається взнаки. Чому? Бо знижуються захисні сили організму.
Окрім того, хвороби стали більш стійкими до хімічних препаратів. Нині контактні інфекції настільки адаптувалися в організмі, що хімічні препарати на них майже не впливають або впливають не дуже ефективно. Особливо це стосується трихомоніазу, уреоплазмозу, хламідіозу. Ось чому медики кажуть, що інфекції стали “агресивними”.
– Чим небезпечні контактні інфекції?
– Вони ослаблюють імунну систему організму, призводять до імунодефіцитного стану. Можуть вражати сечостатеву систему, бути причиною викиднів. Плід може заразитися контактними інфекціями ще в утробі матері або під час пологів. А це, своєю чергою, може призвести до розвитку різних патологій у новонародженого. Немовля може народитися неповносправним, ослабленим, навіть померти у перші місяці або роки життя.
– Як довго слід лікуватися від контактних інфекцій?
– Це залежить від того, наскільки запущене захворювання. Щонайменше – три-чотири місяці, іноді – до півроку. Інфекції обов’язково треба позбутися, бо недолікована недуга рано чи пізно знову проявиться, ще більше заглибиться і наробить серйозної шкоди, набуде хронічного стану. Як наслідок, у жінок можуть розвиватися безпліддя, кісти придатків, ерозії шийки матки та міоми матки, у чоловіків – простатит. Зазвичай хронічні захворювання (у чоловіків – уретрити, простатити; у жінок – аднексити, кольпіти, метроендометрити) призводять до збільшення лімфовузлів.
– Контактні інфекції можна лікувати травами?
– Можна, бо вони важко лікуються хімічними препаратами. Оздоровлюватися обов’язково треба комплексно – ліки плюс трави. Можна пити відвари із суміші чистотілу, туї, полину. Щовечора (на ніч) застосовувати бинтові тампони, змочені у відварі цих рослин. Окрім того, для спринцювань і тампонів помічним є настій із сальвії, лаванди, м’яти. Особливо добре допомагає цей збір, коли хвороба супроводжується свербіжем. Для цього 1 – 2 ст. ложки суміші подрібнених рослин треба залити 1 скл. води, поставити на слабкий вогонь на 1 – 2 хв. Настоювати 30 – 40 хв. (не довше!).
І жінкам, і чоловікам, у яких виявили контактні інфекції, обов’язково треба перевірити стан печінки, шлунка, кишківника, підшлункової залози. При необхідності лікувати ці органи, а також оздоровлювати венозну і лімфатичну системи.
– Під час лікування є обмеження у харчуванні хворих?
– Так. Під час лікування слід обмежити споживання гострих страв і приправ (перцю, гірчиці), алкоголю, бо вони сприяють притоку крові до сечостатевої системи, а це лише посилює та загострює хворобу. Відмовитися від солодощів, оскільки вони знижують і так ослаблений імунітет. Як на мене, то невиправданим є вживання копченостей, ковбас не тільки хворим, а й здоровим людям. Вважаю, що це непотрібна для організму їжа. До таких продуктів, швидше за все, варто ставитися як до делікатесів і балувати себе ними лише на великі свята і споживати у першій половині дня, оскільки копченості погано перетравлюються і погано засвоюються. Якщо їх вживати ввечері, то лише перевантажите організм.
Розмовляла
Валентина Шурин