Євген Комаровський, відомий лікар-педіатр, про відпочинок з дітьми на
березі моря, захист малечі від сонячних опіків і комарів і про те, чому відпустка на березі Дністра чи в Карпатах краща за мандрівку до
моря
Ось і дочекалися літа, канікул, спеки. Чимало дітей уже не тільки дні, а години рахує, коли нарешті вирушить з батьками до омріяного моря, поїздку до якого планували ще з минулого року. Нині в аеропортах часто зустрічаємо і батьків-відчайдухів, які вирушають на відпочинок з немовлятами на руках. Інші запасаються автокріслами для найменших членів родини і також мчать до моря, глибоко переконані, що південні сонце, повітря, вода зроблять диво: вони, передусім діти, не лише гарно проведуть час, відпочинуть, а й оздоровляться. Але доволі часто ефект зворотний: після повернення з моря малеча хворіє простудними захворюваннями, має проблеми з горлом, вушками тощо.
Чому це відбувається? Як цьому запобігти? Що загрожує немовлятам при різкій зміні клімату? На ці та інші запитання, пов’язані з літнім відпочинком, “Пошта” попросила відповісти відомого педіатра, до думки якого матусі й татусі особливо дослухаються, Євгена Комаровського.
– Євгене Олеговичу, з якого віку можна везти дитину на море? Пригадую, раніше дітям, яким не виповнилося п’яти років, не дозволяли різко змінювати клімат. Тепер батьки навіть із три-шестимісячними малюками вирушають на відпочинок. Це не є небезпечно для маляти?
– За великим рахунком, їхати з дитиною відпочивати можна у будь-якому віці. Головне, щоб батьки, перед тим як вирушити у мандрівку, знали, які умови вони можуть створити там, на новому місці, синові чи доньці. Чи буде там нормальна медична допомога, повноцінне харчування тощо. Можуть батьки це їм забезпечити, то нехай їдуть на здоров’я. Але якщо вони їдуть винаймати помешкання і з грудною дитиною потраплять в антисанітарні умови, то це, звісно, небезпечно. Який найбільший ризик у мандрівках? Ризик кишкових інфекцій. При грудному вигодовуванні він мінімальний, якщо дитя на штучному вигодовуванні, їсть лише суміші чи прикорми з баночок, то ризик також невеликий. Але якщо дитина харчується зі загального столу, то ризик значно більший. Часто поїздка з грудною дитиною до моря є менш небезпечною, ніж із трирічною.
На мій погляд, малюкові до трьох років жодні дальні поїздки, жодні курорти не потрібні. І дитину часто беруть у мандрівку тільки тому, що її нема з ким залишити. Тобто, мамі і татові дуже хочеться на море чи на курорт, а оскільки сина чи доньку немає на кого залишити, їх беруть зі собою. Для дитини будь-яке село неподалік, скажімо, Львова, краще підійде за будь-який курорт. Хоч я чудово розумію, що тато і мама також хочуть відпочити. І якщо не можна дітей прилаштувати до бабусь і дідусів, треба брати їх зі собою. Тільки тоді слід думати про їхню безпеку, гігієну, медичну допомогу, харчування.
– Чи можна з грудною дитиною летіти на відпочинок літаком?
– Можна. Лише у перші два тижні не бажано. А пізніше можна спокійно летіти. Діти дуже добре переносять переліт.
– Чимало батьків разом з дітьми зі Львова вирушають до Криму автомобілями. Скільки часу в автокріслі дитина може перебувати без шкоди для здоров’я?
– Автокрісла є різних конструкцій, для дітей різного віку. І користуватися ними можна відразу від народження. Маленька дитина, як правило, не користується автокріслом щодня. І якщо треба їхати зі Львова в Крим автомобілем, то один день маленький мандрівник абсолютно спокійно може провести в автокріслі. Небезпечно тоді, коли дитина щодня багато годин проводить у ньому. Але якщо це разова акція, то нічого страшного. Якісне крісло в автомобілі якогось особливого навантаження на організм дитини не дає.
– Скільки повинна тривати мінімальна відпустка, щоб дитина нормально пройшла акліматизацію, відпочила, оздоровилася?
– Як на мене, страхи про акліматизацію дуже сильно перебільшені. Якщо дитина відпочиває у межах України, я б узагалі не регламентував тривалість відпочинку. Сім’я не повинна підкорятися тільки дитині. Якщо батько важко працював увесь рік і у нього з’явився вільний тиждень, і він хоче провести його разом із дружиною і сином, то треба їхати. Тут жодного ризику для сім’ї нема. Звісно, краще, коли дитина буде на морі не тиждень, а два місяці. Але якщо інших варіантів у родини нема, то не варто відмовлятися від поїздки тільки тому, що нібито терміни когось не влаштовують. Зрозуміло, що коли хтось зі Львова вирішив полетіти на три дні, скажімо, в Австралію, то у цю мандрівку краще дитину не брати, бо це надто велике навантаження для неї. А в межах України, думаю, кількість днів принципового значення не має.
– Що робити, коли малюка за сотні кілометрів привезли до моря, а в нього почався акліматизаційний синдром? Як йому допомогти?
– Нічого особливого робити не треба. Головне, не змушувати дитину їсти, якщо вона не хоче, і стежити за тим, аби син чи донька не перегрілися. Це основні найнебезпечніші моменти. І все минеться дуже швидко, протягом двох-трьох днів максимум.
– На березі моря є велика небезпека згоріти. Чи можна діткам, особливо маленьким, користуватися сонцезахисними кремами і якими?
– Користуватися сонцезахисними кремами можна і потрібно, є спеціальні захисні креми для дітей, але батьки повинні розуміти: засмагати на пляжі – це шкідливо і йти туди з дітьми не треба. Якщо ви знайшли у собі сили вибратися до моря, то, будьте добрі, вчіться там правильно поводитися. З малюками ходити на море можна до 10-ї години ранку максимум. Спеку треба пересидіти десь у тіньочку, в прохолодному місці, а ввечері знову можна прийти до моря.
– Батьки часто скаржаться, що після укусів комарів на тілі дітей з’являються набряки. Це нині комахи якісь особливо кусючі чи це алергічна реакція на їх укуси? Як захистити малечу від них?
– Це, як правило, алергічні реакції. Є спеціальні протиалергічні мазі, креми, я їх назви вказувати не буду, оскільки це все-таки лікарські препарати. Перед виходом на природу раджу побризкати дитячий одяг (а не тіло) спеціальними дитячими репелентами. І виїжджаючи на природу, слід обов’язково мати зі собою протиалергічні мазі, якими користуються вже після укусу. А в квартирах можна користуватися іншими засобами захисту від різного роду комах.
– А вони не шкідливі для дитини?
– Шкідливі. Але з двох бід ми вибираємо меншу. Коли дитина всю ніч не спить і чухається, то це ще гірше.
– Часто, повернувшись із моря додому, діти замість того, щоб радувати батьків відмінним здоров’ям, навпаки, хворіють: болить горло, виникають простудні захворювання тощо. Чому це відбувається?
– Це наша ментальна особливість. У нас складається громадська думка, що коли ви не вивезли дитину до моря, то ви – погані неправильні батьки. Хоча з моєї точки зору, це абсолютно не так. Коли говорити про Львів, який оточений прекрасними лісами, річками, поряд Карпати – це ідеальне місце, де можна відпочивати. На мою думку, дача на березі Дністра – це набагато краще за будь-яке море, особливо для дитини-дошкільняти. Ми чомусь не цінуємо того, що є під боком, нам здається, що велика солона калюжа, в яку пісяє два мільйони осіб, краща. Але це не так.
На морі доволі часто розповсюджується аденовірусна інфекція, у якої є водний спосіб передачі, вона викликає тривалі фарингіти. Я б не робив висновку, що всім діткам, які повернулися з моря, погано. Комусь не пощастило, і вони хворіють, а інші – ні. Є діти, і дорослі, яким після моря погано. Значить, треба робити висновки і міняти місце відпочинку.