Контролюємо цукор самі

У Львові хворих на діабет вчать самостійно регулювати харчування, фізичні навантаження та жити повноцінним життям

Цукровий діабет – це не просто хронічне захворювання, яке набуває масштабів епідемії (за деякими даними, до 2025 року в світі кількість хворих зросте до 380 млн), а це спосіб життя хворих, бо недуга часто диктує свої правила й обме­жує можливості таких людей. Проте, як наголошують медики, з цукровим діабетом можна жити повноцінними  життям, бути суспільно активним, займатися спортом тощо. Для цього тільки потрібно ретельно стежити за своїм здоров’ям і дотримуватися  порад спеціалістів. Як правильно жити з цукровим діабетом, навчатимуть у “Школах самоконтролю цукрового діабету”, одним з проектів якого є програма “Діабет. Допоможемо разом”. Цю програму запроваджують у п’яти містах України, зокрема й у Львові. У школах хворі дітки та  їхні батьки зможуть навчитися, як правильно регулювати харчування, фізичні навантаження, визначати потрібну дозу інсуліну тощо. У планах створення інтернет-ресурсу, де кожен зможе отримати всю потрібну інформацію про цукровий діабет.

У місті Лева таких шкіл вже є сім, зокрема в 1-й, 4-й та 5-й  міських клінічних лікарнях, 2-й міській поліклініці, у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі (“чорнобильська” лікарня) та у Львівському обласному ендокринному диспансері.
І потреба у таких школах не зменшуватиметься, бо кількість хворих і, зокрема дітей, постійно зростає. Нині на Львівщині зареєстровано 40 тис. хворих, хоча реальна кількість є вдвічі більшою. Хворих діток зареєстровано 450.

– Ми спостерігаємо збільшення кількості хворих дітей, зокрема молодшого віку, – говорить Юрій Єрін, обласний позаштатний дитячий ендокринолог. – Ще 6 – 8 років тому дітей до року, які вперше захворіли, було двоє, тепер є 8 – 9. Причин такої ситуації кілька: екологія, а також те, що нині виживають діти, які раніше попадали під певний природний відбір. Уже кілька років в Україні дитиною вважають плід, що важить більше 500 г, й медики роблять все, щоб така дитина вижила, але на майбутнє адаптаційні механізми у неї будуть недосконалі.

До групи ризику належать  діти, які народилися з вагою понад 4 кг, або меншою ніж 2,5 кг, часто хворіють, мають ожиріння, а також якщо цукровий діабет є в одного або двох батьків. Проте якщо у батьків був діабет, то він не обов’язково буде в дитини – мають бути провокуючі чинники, які можуть спричинити до розвитку захворювання – стреси, хронічні захворювання. У дітей з групи ризику лікарі рекомендують перевіряти рівень цукру хоча б раз на рік. Якщо ж батьки зауважують, що дитина почала багато пити й часто бігати в туалет, дуже схудла, варто, не відкладаючи, йти до спеціаліста.

Головні поради – дієта та фізичне навантаження. Категорично не рекомендують хворим  солодке, манну кашу і виноград. Тобто, треба уникати вуглеводів, які легко засвоюються.

– Якщо дитина, наприклад, на дні народження з’їла шматок торта, то їй потрібна більша доза інсуліну, якщо побігала чи поїздила на велосипеді, то доза потрібна менша. Якщо все це знати, то дитина буде жити повноцінним життям, – говорить Юрій Серафимович. – І дуже важливо, щоб дитина не соромилася своєї хвороби, не закомплексувала через це.
Медик також повідомив, що хворим дітям безкоштовно видають глюкометри – портативний прилад для вимірювання цукру. Проте є проблема зі смужками для приладу – їх не вистачає, тож батьки змушені їх купувати самі.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4852 / 1.56MB / SQL:{query_count}