Один з наметів з написом “Час виміряти тиск” стоїть прямо перед редакцією, тож перш ніж піти на роботу, я завернула в намет. Переді мною невелика черга, але одне з крісел швидко звільняється. Буквально за кілька хвилин тонометр видає дані – 130/80. Тиск у мене у межах норми, а ось пульс трохи пришвидшений. Можливо, битися серце швидше змусила міцна кава, яку випила зранку.
Приємно було бачити, що до намету навідуються не лише літні люди, а й зовсім молоді. І це правильно, бо як каже головний кардіолог м. Львова Валентина Коваль, молодим людям, у кого батьки мають гіпертонічну хворобу, тиск слід періодично вимірювати, починаючи з 18 років , а після 30-ти років його треба постійно контролювати всім, бо гіпертонія нині значно помолодшала, і не лише в Україні, а й у світі. Підвищений тиск нині доволі часто виявляють у молодих людей віком 23 – 25 років, у 40 – 50 років його діагностують у кожного третього-четвертого, а після 55 – 60 років – майже у кожного другого.
У Львові, за останніми даними, проживає майже 180 тисяч гіпертоніків, тобто кожний четвертий мешканець Львова має підвищений тиск. В Україні – близько 12 млн осіб. Але це з числа тих, хто знає свій тиск. А скільки ще людей спокійно ходить вулицями міста і навіть не підозрює про артеріальну гіпертензію?
Справа в тому, що більшість людей спершу не відчуває підвищення тиску, він ніяк себе не проявляє (тому його ще називають “тихим убивцею”), але при цьому тихенько робить “чорну справу” – вражає серце, нирки, судини. Звідти і така велика кількість раптових смертей, інсультів, інфарктів, серцево-судинних захворювань тощо.
Але хворобу легше попередити, ніж лікувати. Цю прописну істину засвоїли чимало львів’ян та гостей міста, тож намети і поліклініки у дні проведення акції не пустують. Уперше акцію з вимірювання артеріального тиску у Львові провели три роки тому, і відтоді вона стала для нас вже звичною – її проводять кожного року. За цей час про свій тиск довідалися майже 500 тис. осіб: у 2007 році – 163 531 особа, 2008-му – 152 007, 2009-му – 109 851 особа. Значна частина обстежених людей довідалася про підвищений тиск уперше. Судячи з черг, що вишиковуються до наметів, людей, які прагнуть довідатися про свій тиск, і цього року буде чимало. І це відрадно, бо здоров’я – це найцінніше, що у нас є.
У Львові акція триватиме ще два дні, а в області – до 4 червня.