Кардіохірурги зі Страсбурга допомогли важкохворій Марічці повернутися додому цілком здоровою
Архів родини Полухтович |
![]() |
З дівчинки-манюні виросла красуня Марічка Полухтович |
"Нас скерувати в ОХМАДИТ і невдовзі після обстежень повідомили невтішний діагноз, - розповіла "Пошті" мати Марічки Галина Полухтович з Городка, - у дівчинки була серйозна вроджена вада серця: транспозиція магістральних судин, м'язевий дефект міжшлуночкової перетинки, клапанний стеноз легеневої артерії, гіпоксично-ішемічне ураження центральної нервової системи. Іншими словами, судини, які йдуть від серця, неправильно розташовані й у деяких місцях звужені. Без операції не обійтися. І її треба зробити якнайшвидше".
Галину з донечкою відправили до столиці, в Центр дитячої кардіології та кардіохірургії, де вони провели місяць. Діагноз підтвердився. Дитячі кардіологи сказали, що операцію обов'язково треба зробити до шести місяців, але до цього часу дитя мусить набрати вагу до 10 кг. Маленькій обіцяли зробити лише операцію Сеннінга (переключення кровотоку на рівні передсердь), але серце маленької ніколи не буде працювати так, як у здорових дітей.
"Коли, повернувшись додому, я розповіла про це рідним, усі дуже засмутилися, - каже мати Галина. - Але невдовзі хтось з них дізнався, що в дитяче кардіохірургічне відділення, що у Львівській обласній клінічній лікарні, часто приїжджають кардіохірурги з Страсбурга, які дітей з найскладнішими вадами запрошують на лікування до Франції. При чому такі операції безкоштовні. Як ми пізніше довідалися, вже не одну дитину прооперовано за кордоном. Але дивує те, що львівські лікарі про це навіть словом не обмовилися. Нині я з жахом думаю, що було б з моєю донечкою, якби рідні випадково не дізналися про дитяче кардіохірургічне відділення у Львові".
Завідувач дитячого кардіохірургічного відділення Львівської обласної клінічної лікарні Микола Коник, до якого привезли Марічку, уважно обстежив дитя й пообіцяв обов'язково запросити їх на консультацію, коли приїдуть колеги з-за кордону.
"Марічці минуло півроку, - продовжує мати, - вона погано набирала вагу, важила стільки, скільки у три місяці. До 10 кг, яких обов'язково треба було набрати, було далеко. По дитині щоразу було більше видно, що вона нездорова, а виклику на консультацію все не було. Ми вже почали хвилюватися, аж тут прийшла телеграма від лікаря Коника. Він повідомив, що приїхали колеги з Франції, зокрема, керівник кардіохірургічної клініки в Страсбурзі, професор Бернард Айзенманн, який консультуватиме дітей з вродженими вадами серця.
Того дня до дитячого кардіохірургічного відділення прибуло дуже багато батьків з хворими дітьми. Після обстеження з'ясувалося, що багатьох без проблем можна прооперувати у Львові, а дев'ятимісячну Марічку, а також трирічну Анастасію із Самбора, однорічну Світлану з Одеси та 14-річну Єву з Луцька запросили на хірургічне лікування до Страсбурга.
До теми |
Щороку лише на Львівщині на 1000 здорових дітей народжується 8 - 10 немовлят з вродженими вадами серця: близько 200 таких дітей потребують хірургічного втручання. Стільки ж малят мають певні серцеві вади, але не потребують негайної операції. Хворі діти народжуються і в зовсім здорових, на перший погляд, батьків. Чому? Більшість батьків схильні вважати, що причина криється в поганій екології, зокрема, аварії на Чорнобильській АЕС. Завідувач дитячого кардіохірургічного відділення Микола Коник вважає, що екологія не посідає перше місце серед причин. На здоров'я майбутньої дитини може вплинути багато факторів (стан здоров'я вагітної, вживання матерями деяких ліків, особливо в перші три місяці вагітності, а також спадковість обох батьків. "Пошта" довідалася, що у дитячому кардіохірургічному центрі Львівської обласної клінічної лікарні щороку оперують 80 - 100 дітей різного віку і не лише із Західної України. Торік прооперували 103 дитини, з них 61 в умовах штучного кровообігу. Серед регіонів більше оперують лише у Києві. Дедалі частіше до Львова привозять дітей з вадами серця з південних та східних областей. Усі операції для дітей - безкоштовні. Велику допомогу центру вже багато років надає люксембургзький Червоний Хрест (за його кошти в Страсбурзі прооперовано 250 дітей з України, серед яких є і наша героїня Марічка). Львівські кардіохірурги тісно співпрацюють із колегами зі Страсбурзького медичного університету та декількох клінік США. Бригади закордонних спеціалістів двічі на рік приїжджають до Львова, консультують багатьох дітей зі всієї України й асистують під час операцій львівським кардіохірургам, а дітей із надто складними вродженими вадами серця відряджають до Франції та США. Торік семеро дітей лікувалося у Франції та двоє - у США. |
Українські матері опинилися в чужій країні, але, як твердять, зовсім не почувалися там чужими. Їх оточили увагою і турботою медичні сестри, лікарі. З першого дня перебування в клініці приходили волонтери-перекладачі. Маленьким приділяли особливу увагу.
Марічку прооперували п'ятого грудня. Операція тривала шість годин. Увесь цей час Галина, а також інші матері провели в молитві. Вони просили у Бога єдине - допомогти їхнім дітям вижити. І Він почув їхні молитви - усі операції завершилися вдало, діти повернулися додому майже здоровими. Марічку прооперували в 10 місяців, зараз їй 3,5 року. Серденько дівчинки тепер нічим не відрізняється від сердець її ровесниць: воно б'ється ритмічно, всі судинки на місці, від вродженої патології залишився хіба що невеличкий шрам на грудях. Донечка, за словами матері, повна сил на енергії. Наприкінці червня професор Бернард Айзенманн у складі медичної бригади приїжджав до Львова і запросив Марічку на чергове обстеження. "До 65 років не повинно бути жодних збоїв", - підбадьорливо сказав професор. І це для батьків найбільша радість.