У корупційних зв'язках із виробниками вакцин від пандемічного грипу першими запідозрили експертів ВООЗ журналісти данської газети "Information". Їм вдалося з'ясувати, що багато вчених, які засідають у різних комітетах ВООЗ, ретельно приховують те, що одержують гроші від фірмгігантів світової фармакології.
І причина гіпертрофованої реакції світу на не такий вже небезпечний грип A/H1N1, як вважають опитані данськими журналістами фахівці, криється в успішній піаркампанії, проведеній експертами ВООЗ.
Та поодинокі виступи журналістів не спричинили б, на нашу думку, особливого галасу на континенті, якби такого ж сумного висновку не дійшли й провідні епідеміологи, інфекціоністи європейських країн. Вони також звинувачують знаних фармацевтів у тому, що, переслідуючи корисливі інтереси, вони інкорпорували "своїх людей" у ВООЗ та інші впливові організації.
Відомий епідеміолог, якого ще називають головним медиком Європи, керівник підкомітету із охорони здоров'я Ради Європи Вольфганг Водарг заявив, що виробники протигрипозних препаратів і вакцин чинили тиск на Всесвітню організацію охорони здоров'я й змусили її оголосити "свинячий" грип пандемією, яка, на його думку, є фальшивою. Скандал, що назріває, він називає "одним із найгучніших медичних скандалів сторіччя". Саме Водарг ініціював розслідування діяльності фармацевтичних компаній, які заради збільшення власних прибутків значно перебільшили ступінь загрози "свинячого" грипу. І ВООЗ їм у цьому підіграла. Він же запропонував винести це питання на обговорення у Раді Європи.
Підґрунтя для оголошення фальшивої пандемії ретельно готувалося. Насіння страху, як заявив епідеміолог британським журналістам, посіяли ще п'ять років тому, коли виникла осторога перед мутацією вірусу "пташиного" грипу, який міг заражати людей. Атмосфера паніки змусила владу різних країн створювати великі запаси протигрипозних ліків "Таміфлю" й укладати так звані "сплячі контракти" з фармацевтичними компаніями на виробництво десятків мільйонів доз вакцини.
- Європейські уряди взяли на себе майже всю відповідальність, - заявляє Водарг. - Після того як ВООЗ вимовила магічне слово "пандемія", контракти було активовано, - повідомляє газета "Новые известия". Фармацевтичні заводи запрацювали у чотири зміни, випускаючи вакцини та протигрипозні засоби.
Дебати на тему "Фальшива пандемія - загроза для здоров'я" планують розпочати на пленарній сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) у Страсбурзі з 25 до 29 січня. За ними з неабияким інтересом стежитимуть не лише фахівці, а й пересічні громадяни усіх країн світу й України зокрема. Якщо підозра підтвердиться, це буде дійсно скандал світового масштабу, а репутація ВООЗ впаде нижче будьяких уявлень.
А тим часом уряди багатьох країн Європи, США, зрозумівши, що загроза "свинячого" грипу явно перебільшена, скасовують замовлення на препарати для його профілактики. Скажімо, Франція має намір відмовитися від 50 млн доз вакцини із замовлених 94 млн, Німеччина - від половини із замовлених 50 млн доз, повідомляє Reuters. Уряд Великої Британії також веде перемовини із компанією, що вже поставила до країни 23,9 млн доз, про менші обсяги закупівель. Про можливість повернення частини вакцини заявляла також Бельгія, що замовила 12,6 млн доз і вже отримала майже 5 млн. Нідерланди й Швейцарія хочуть відвантажити непотрібний препарат до країн, де його досі бракує.
Кількість європейців, які хочуть вакцинуватися від "свинячого" грипу, насправді набагато менша, ніж прогнозувалося. Так, у Великобританії тільки 3,8 млн людей зробили щеплення, хоча в медичні установи надійшло 12,5 млн доз, готових до використання. У Франції від такого "задоволення" відцуралося 5 млн осіб. Але Україна - окрема парафія. МОЗ України затвердило план (!) із вакцинації проти "свинячого" грипу. Відповідний наказ підписав міністр охорони здоров'я Василь Князевич. Передусім, згідно з наказом, мають вакцинуватися медики, вагітні жінки, діти старші 6 місяців з одним хронічним захворюванням, люди, що входять до груп ризику тощо.
Російська вакцина, як заявили, вже нібито пройшла апробацію і її осьось зареєструють.
Як би хто не ставився до вакцинації, іншого способу профілактики інфекційних захворювань людство наразі не придумало. І хоч пандемії "свинячого" грипу немає, але вірус цієї недуги реальний, особливо небезпечний для молодих людей, вагітних, бо може стати причиною важких ускладнень.
Та у питанні вакцинації від цього грипу в Україні не зовсім зрозуміло одне. Для апробації вакцини, підтвердження її імуногенності, як твердять спеціалісти, потрібно щонайменше шість місяців. А з моменту епідемії, коли стало відомо, що у нас люди заразилися вірусом А/Н1N1, не минуло й трьох. Тож виходить, що у нас російську вакцину випробовували за прискореною процедурою. Але чому? Підстав для паніки, як бачимо, вже немає. Вакцинація - це серйозне вторгнення в імунітет людини. То, може, сім разів відміряймо і вже тоді ріжмо? Тим паче, що сумні наслідки поспіху у щепленнях Україна вже має.
Суб'єктивний погляд | |
Зореслава ШкірякНижник, - Загроза так званого "свинячого" грипу однозначно перебільшена. Народу не показали динаміку летальних випадків за десять років від сезонного грипу. Якби нам довели, що "свинячий" грип за поширеністю і за наслідками значно перевищував показники сезонного грипу, то ми могли б повірити. Кожна область робила свій аналіз, і не один спеціаліст говорив про те, що ситуація така ж, як і з сезонним грипом. А іноді із сезонним грипом вона була навіть гіршою, та ніхто не бив тривогу. У Страсбурзі я буваю доволі часто, і була там саме в пік ажіотажу довкола "свинячого" грипу. Але люди там не здіймали паніки, багато громадян відмовлялося від щеплень, бо твердили, що торік у їхніх сім'ях хворіло значно більше людей, ніж цього року. Учителі шкіл виступали на телебаченні і говорили, що під час епідемії сезонного грипу у них щороку хворіла третина, половина класу. Цього року картина та сама. Хотіла б наголосити ось на чому: вірус грипу типу А, зокрема й А/Н1N1, має велику схильність до мутації. І той вірус, що був, наприклад, навесні минулого року й проти якого зробили вакцину, значно відрізняється від того, що з'явився під час наступної хвилі епідемії. Тому вакцина, розроблена проти певного вірусу, не може дати 100% гарантії. Вірус лукавий, він ніби постійно тікає від ліків проти нього. Я брала участь в обговоренні питання вакцинації в Україні у Центрі імунобіологічних препаратів. Там дійшли висновку: ми не можемо дозволити щепити вакциною, яка не пройде у нас перевірки бодай на невеликій кількості людей, скажімо, на медиках, які скажуть про реактогенність вакцини, чи викликає вона реакції і в яких відсотках, а головне - її імуногенність. Чи справді вона створює імунітет? А на це потрібний час. Нині ми працюємо на принципах доказової медицини, і коли мова йде про масове втручання в імунітет людини, мусимо захистити всіх від недоцільних втручань. Але якщо вакцинацію доцільно робити, то це треба довести. Вважаю, що думка епідеміолога Водарга не безпідставна і він, на мій погляд, резонно загострює питання. Але потрібне детальне розслідування. І чи пов'язано оголошення пандемії "свинячого" грипу зі змовою, корупцією, судити не мені. Це вже в компетенції тих, хто буде проводити слідство.
Аркадій Фролов, - Коли маєш справу з інфекціями, особливо новими і з групи небезпечних, то краще дещо перебільшити, перестрахуватися, ніж недооцінити загрози. У нас спершу говорили, що нічого страшного немає і часу, щоб підготуватися до зустрічі з новим вірусом грипу, вистачить. І що вийшло? До зустрічі з новим пандемічним вірусом ми підготувалися не найкращим чином, а так більшменш. Щодо працівників ВООЗ, які нібито співпрацюють з фармацевтичними компаніями, що виробляють вакцини, отримують там зарплату і під тиском оголосили пандемію, то я такої офіційної інформації не маю. Вважаю, що розслідування, яке ініціюють, слід проводити дуже обережно, прискіпливо, щоб ненароком не образити ні в чому не винних людей. Щоб з великої хмари не випав маленький дощ. А коли будемо мати реальні, доведені факти такої співпраці, тоді й поговоримо. Нині моя думка така: якщо людина обіймає офіційну посаду, пов'язану з питаннями лікування, то вона не може одночасно офіційно працювати у фармацевтичних компаніях. Її можуть залучати хіба до консультативної тимчасової роботи і то у складі комісій. Тобто, щоб її робота була прозорою. . |
Михайло Андрейчин, професор, членкореспондент Академії медичних наук України, голова Асоціації інфекціоністів України: - Чув, що начальник департаменту охорони здоров'я Євросоюзу подав позов до Ради Європи, але більше мені поки що нічого не відомо. Що стосується пандемічного грипу, то можу говорити лише про те, що відбувалося в Україні. У нас достатньо даних, які підтверджують: у нас поширився грип. Були різні захворювання з групи респіраторних інфекцій, але велика доля припадала саме на грип А/Н1N1 "Каліфорнія". За даними МОЗ, майже у половини з тих, що померли, виділили саме цей вірус. Сумнівів, що саме цей вірус грипу поширився у всьому світі і викликав захворювання, нема. Інша справа, що в межах України ми не можемо точно сказати, який відсоток захворювання припав саме на грип "Каліфорнія", бо обстежень було проведено не так багато і не зі всіх регіонів. Чому в нас перевірку вакцини, якою планують щепити українців, провели за спрощеною процедурою? Це питання не до мене, а до МОЗ. Альтернативи вакцинації у профілактиці грипу нині не існує. Інша справа, що в країні склалося негативне ставлення до щеплень, навіть розвинувся антивакцинальний рух, тому реалізувати побажання МОЗ буде складно. Свою негативну лепту внесли і виробники вакцин, які зняли з себе відповідальність за результати щеплення. Вважаю, що це неправильно, виробник має брати на себе відповідальність за якість виробу. Але перед тим, як проводити щеплення, варто обстежити хоча б людей, що входять до групи ризику. Ми у себе провели обстеження медичних працівників і отримали цікавий результат: у переважної більшості вже є антитіла до вірусів сезонного і навіть каліфорнійського грипу. Організм вже зустрічався з цим вірусом і виробив імунітет. Таким людям щеплення не конче потрібне.
Сергій Федоренко, - Оголошення пандемії - це винятково компетенція ВООЗ. Згідно з чинними міжнародними нормами, уряди країн світу в систему організації ВООЗ втручатися не можуть і фактично сприймають дані, подані нею, як достовірні. Можливо, що могли мати місце якісь факти зловживань, корупції, яка є в усіх країнах, у багатьох організаціях. Але говорити про такі факти, не маючи доказової бази, не можна. Якщо Європейський суд чи суд будьякої іншої країни такі дані підтвердить і доведе, то, звісно, буде прийнято відповідне рішення. З багаторічного досвіду знаю, що були випадки, коли фармацевтичні компанії, великі промислові компанії укладали між собою певні непрозорі закриті угоди. Чи перебільшено загрозу "свинячого" грипу? Аналіз статистичних даних, які маємо нині і по Україні, і по Львівщині, показує: загальна кількість людей, що захворіли, не перевищують жодного показника за минулі роки. Смертність також не є вищою. Що б не говорили, але нині єдиним способом запобігання, профілактики інфекційних хвороб є вакцинація. Імунобіологічні препарати, що ввозять ізза кордону, повинні пройти апробацію, отримати сертифікат уже в середині країни, дозвіл на використання тощо. І на це відводиться термін - не менше як 6 місяців. Нині жодна з вакцин, які ми маємо проти пандемічного грипу, не пройшла шестимісячного терміну апробації. Мотивація керівників, які відповідають за спрощену реєстрацію вакцин: ВООЗ рекомендує у період пандемії чи епідемії у будьякій країні перевіряти імунобіологічні препарати за спрощеною схемою. А офіційно пандемії ніхто не скасовував |