- Ранок бджіл розпочинається зі сходом сонця, - розпочинає розмову бджоляр Віталій Батіг щойно ми заходимо на його пасіку. - Бджоли-розвідники вилітають у пошуках місця, де є нектар. Повертаються й специфічними рухами тіла повідомляють іншим членам рою, куди саме треба летіти за пилком. А ви знаєте, - продовжує бесіду чоловік, - що пасічники живуть на 20-30 років довше, ніж інші? І не тільки тому, що їдять мед, але й завдяки укусам бджіл.
У кімнаті, де пасічник зберігає бджолину продукцію, очі розбігаються і дух перехоплює. Тут витає неймовірний аромат. На столі рівними рядами стоять банки з медом з акації, липи, різнотрав'я, далі - медівки, медовухи, воскові свічки і... заспиртовані мертві бджоли.
- У меді міститься майже вся таблиця Менделєєва, вітаміни, мінерали, ферменти, кислоти тощо, - каже пасічник і пропонує провести дегустацію. - Кожен мед має свій смак і лікувальні властивості.
Липовий - заспокоює, допомагає проти кашлю, безсоння, спазмів, чудовий серцевозміцнювальний засіб. Акацієвий - незамінний у лікуванні жіночих захворювань, недуг кишково-шлункового тракту, жовчних і ниркових хвороб. М'ятний - вгамовує біль, зміцнює організм, поліпшує травлення, внормовує жовч. Для лікування нервової системи рекомендують м'ятний, конюшинний, мелісовий мед. Проти варикозного розширення вен - ріпаковий та каштановий. Вересковий та каштановий меди добре допомагають при лікуванні простатиту.
- Мед буває різний, головне, щоб бджоли збирали нектар в екологічно чистій місцевості, - підсумовує пасічник.
- Мед дійсно неоціненний продукт, - сказала "Пошті" лікар-апітерапевт Ольга Звір. - Він зміцнює імунну систему, підвищує фізичну активність, поліпшує самопочуття, має заспокійливу та антибактеріальну дію. Однак не треба думати, що коли споживати мед в необмеженій кількості, то ніяка болячка не вчепиться.
Апітерапевт радить з'їдати всього 3-4 чайних ложки меду на день. Його можна розсмоктувати або розчиняти у теплій воді й пити вранці та ввечері за 1,5-2 години перед їжею. Але в жодному разі не додавати його до гарячого чаю, бо тоді мед втрачає лікувальні властивості.
Проте не лише мед є корисним. Цілющі властивості мають й інші продукти бджільництва. Справжньою скарбницею корисних речовин є квітковий пилок. За словами Ольги Іванівни, його рекомендують для лікування захворювань статевої, нервової, ендокринної, судинної систем, а також печінки, підшлункової залози, для підвищення фізичної активності.
А прополіс вважають природним антибіотиком. Він має протизапальну, імунностимулюючу дію, його використовують для лікування виразкових хвороб, захворювань шкіри, а також проти ларингітів, фарингітів, для зниження холестерину. "Проте будь-яке лікування, - наголошує апітерапевт, - потрібно проводити обережно, починати з малих доз, щоб не виникло алергічної реакції".
Омолоджувальні властивості має маточне молочко. Його рекомендують вживати для лікування нервової, серцево-судинної, статевої систем, а також проти ревматичних захворювань.
А щоб заспокоїтися після напруженого робочого дня та міцно спати, можна запалити воскову свічку, яка під час згорання виділяє речовини, що заспокоюють людину.
Для людського організму всі продукти бджільництва є корисними, навіть бджолина отрута та мертві бджоли. Якщо в китайській медицині використовують голкотерапію, то апітерапевти - бджоловжалювання. Живих бджіл прикладають до певних точок тіла, і вони жалять. Бджолина отрута містить до 50 рідкісних біологічно активних речовин. Бджоловжалювання підвищує загальний тонус організму, поліпшує обмінні процеси, стимулює циркуляцію крові в тканинах. Рекомендують таку процедуру для лікування остеохондрозу, головного болю, варикозу, радикуліту, поліартриту, при запаленні сідничного нерва.
- До такого лікування вдаються люди, яким традиційна медицина не змогла допомогти. І дуже часто вже після п'ятого сеансу відчувають поліпшення, - розповідає апітерапевт. - Але не варто думати, що можна прийти на пасіку, віддати своє тіло "на з'їдання" бджолам і самопочуття миттєво покращиться. Навпаки, це може мати дуже сумні наслідки, особливо для людей, в яких алергія на бджіл. Лікування бджолиною отрутою має відбуватися лише під наглядом лікаря.
Ще одним цілющим засобом є підмор - мертві бджоли. Заспиртовані бджоли - видовище не надто захопливе. Проте такий еліксир є дуже корисним, зокрема, для поліпшення самопочуття людей літнього віку. Крім того, таку настоянку використовують для стабілізації кров'яного тиску, проти серцево-судинних захворювань, хвороб судин головного мозку. Бджоли мають унікальну здатність нейтралізувати радіонукліди, що для нас після Чорнобиля дуже важливо.
- В Японії, де тривалість життя є найбільшою, після вибуху над Хіросімою та Нагасакі всім безкоштовно роздавали мед, а в нас про здоров'я нації мало хто піклується, - каже пасічник Віталій Батіг.
Нині мед не дешевий. За 500 грамів солодкого продукту треба віддати приблизно 25 грн. Але ж на медикаменти людина навіть в разі неважких недуг витрачає значно більше. То чи не краще споживати натуральні природні ліки й не хворіти. До речі, наші мудрі предки молодому подружжю давали їсти мед - щоб у них народжувалися здорові діти. Саме тому місяць після шлюбу називають медовим.
Літо - пік відкачування меду. На ринках цього солодкого запашного продукту дуже багато. Та гарантії того, що вам не продадуть підробку, нема. Пасічник Віталій Батіг радить купувати його у людей, які займаються бджолами, а не медом, тобто у пасічників. "Якщо людина щодня сидить на ринку й торгує медом, то говорити про те, з чого такий мед і звідки його привезли, навіть не варто", - наголошує бджоляр.
Якщо знайомих пасічників нема, бджоляр радить, перш, ніж купити мед, його скуштувати. Якщо після ковтання меду, відчули солодкість чи пощипування на язику, такий мед не варто брати, бо він може містити або добавки, або залишки ліків, якими лікували бджіл. Після з'їдання справжнього меду людина відчує подразнення в ротовій порожнині. Як кажуть в народі, від меду повинно в горлі дерти, а кінчик язика нічого не відчуватиме.