Вакцина з ультиматумом

Уже на початку грудня ВООЗ може надати Україні 5 млн доз вакцини від пандемічного грипу як гуманітарну допомогу. Натомість вимагає гарантій, що країна не матиме претензій до виробника і ВООЗ, якщо після вакцинації виникнуть ускладнення

Уже на початку грудня ВООЗ може надати Україні 5 млн доз вакцини від пандемічного грипу як гуманітарну допомогу. Натомість вимагає гарантій, що країна не матиме претензій до виробника і ВООЗ, якщо після вакцинації виникнуть ускладнення

Перша хвиля "свинячого" грипу, що нагрянула наприкінці жовтня, посіяла серед українців паніку. Адже до лікарень один за одним потрапляли рідні, знайомі, колеги. Деяким не судилося повернутися звідти. Від важкої пневмонії, як ускладнення грипу, вже померли 424 українці. Це здебільшого люди працездатного віку, є у цій сумній статистиці вагітні та діти.

Після Нового року, на Різдвяні свята, епідеміологи прогнозують другу хвилю епідемії. І як оптимальний варіант захисту пропонують уже на початку грудня провести щеплення від нього. Вакцину, 5 млн доз, має надати ВООЗ безкоштовно, як гуманітарну допомогу. Але такий запропонований порятунок посіяв ще більше тривоги серед людей, бо вони не знають, як захистити себе, своїх рідних і близьких під час другого пришестя вірусу грипу. Бо спосіб захисту, який пропонують медики, не дає жодних гарантій, що після вакцинації здоров'я людей не буде під загрозою.

ВООЗ досі не назвала країнувиробника вакцини, яку пропонуватимуть Україні, посилаючись на те, що не знає, яка саме вакцина на момент відправки буде на складі. А від виробника залежить дуже багато.

Якщо українцям запропонують вакцину, скажімо, індійського виробництва, то її може спіткати та участь, що й вакцину від кору та краснухи. Це - поперше. По­друге, 5 млн доз, які планують ввезти, за словами фахівців, з якими спілкувалася "Пошта", явно забагато. Після антивакцинальної кампанії, що розгорнулася в країні після провального додаткового щеплення від кору та краснухи, у нас навряд чи знайдеться стільки добровольців.

Згідно із українським законодавством, перш ніж закордонну вакцину дозволять використовувати в країні, її повинні перевірити у віт­чизняних лабораторіях на безпечність і ефективність. За часом така перевірка займає приблизно шість місяців. А цього часу для експертизи у нас вже нема, бо до нового року залишається всього місяць. Натомість ВООЗ пропонує відмовитися від обов'язкових перевірок і повірити їй на слово: безпечність вона гарантує. Але тут же вимагає письмовий запит, в якому чиновники заздалегідь відмовляться висувати претензії до виробника вакцини і ВООЗ, якщо під час щеплень в Україні виникатимуть ускладнення.

Підписати такого листа, це означає заздалегідь винести вирок і собі, і громадянам України, якщо після вакцинації, не дай Боже, виникнуть ускладнення. Тому ні міністр охорони здоров'я Василь Князевич, ні головний санітарний лікар України Олександр Біловол не поспішають цього робити. Сподіваються, що таке рішення має взяти на себе уряд чи Президент. Тож зараз МОЗ, як твердить міністр, на роздоріжжі: воно або має відмовитися від вакцини і залишити громадян без захисту напередодні другого спалаху вірусу грипу, або порушити вітчизняне законодавство і розпочати щеплення, очікуючи на ймовірні ускладнення.

Яке б рішення не ухвалили наші можновладці нагорі, за наше здоров'я відповідаємо ми самі, тож вакцинація від пандемічного грипу - справа добровільна. І кожен мусить сам зважити всі ризики і прийняти рішення. З одного боку, звісно, є страх захворіти й отримати ускладнення - пневмонію, з якої вибратися вдається, на жаль, не всім. З другого, невідомо, які ще ускладнення можуть виникнути після вакцинації. Окрім того, де гарантія, що в організмі виробиться стійкий імунітет? Адже, як твердять інфекціоністи, перед тим, як щепитися, людина мусить як мінімум два тижні до вакцинації бути абсолютно здоровою і три тижні після неї перебувати мало не в стерильних умовах, де немає вірусів, інфекцій. Чи кожен може створити собі такі умови?

Є ще одне питання, на яке хотілося б отримати відповідь. На пандемічний грип хворіють не лише українці. Наших сусідів, поляків, також уражає цей вірус. Але жодної паніки з цього приводу у них нема. Вони що, менше за нас бояться за своє життя? А міністр охорони здоров'я Польщі Єва Копач, незважаючи на тиск та погрози, твердо стоїть на своєму: доки вакцина не буде перевірена на безпечність, вона не дасть дозволу на щеплення поляків. "Коли уряд отримає від фірм, з якими ми ведемо переговори, відповідь про безпеку щеплень, то підпишемо договір. Однак фірми хочуть, аби уряд заплатив за вакцину, але не хочуть узяти на себе відповідальність за її дію", - сказала міністр Польщі.

Є ще одна загроза: якщо МОЗ України допустить ще один промах при щепленні населення від пандемічного грипу, на вакцинації загалом (маю на увазі обов'язкові щеплення) можна буде поставити великий хрест, що також добром не закінчиться. Непродумана додаткова кампанія вакцинації проти кору та краснухи, що з тріском провалилася, підірвала довіру до вакцинації загалом й до чиновників медицини зокрема.

"Пошта" провела невелике опитування, аби з'ясувати, чи готові головні медики Львова, області вакцинуватися самі, своїх рідних від пандемічного грипу в присутності журналістів? А чом би й ні. Коли в Німеччині виник скандал, що для vip персон закупили спеціальну вакцину, яка не містить речовин, що пригнічують імунітет, а решті громадян пропонують абсолютно іншу, канцлер Ангела Меркель, щоб довести безпечність другої, щепилася нею перед телевізійними камерами. Аби переконати земляків вакцинуватися від сезонного грипу, працівники СЕС Луганщини також щепилися у присутності журналістів. А чи здатні на такий крок львівські медики?

Валентина Чоп'як,
головний спеціаліст з питань клінічної імунології МОЗ України:

- Вакцинуватися однозначно треба. Й насамперед від пандемічного грипу, адже ускладнення від нього значно важчі й смертність вища, ніж від сезонного. Передусім варто щепитися тим людям, які мають ослаблену імунну відповідь. Перед тим, як проводити вакцинацію, імуноскомпрометовані хворі (з алергією, автоімунними захворюваннями) повинні проконсультуватися у лікарів­імунологів, алергологів. Вакцинуватися треба у спеціальних закладах, а імуноскомпрометованим людям - у стаціонарах. Я готова вакцинуватися від пандемічного грипу і рекомендуватиму її близьким, родичам, друзям та пацієнтам. Але я, як лікар, повинна знати, яку вакцину використовуватимуть. Вона має бути якісною і її повинні впроваджувати відповідно до законодавства.

Сергій Федоренко,
головний інфекціоніст Львівщини, головний лікар Львівської обласної інфекційної лікарні:

- Я зобов'язаний вакцинуватися від пандемічного грипу, бо робота у мене така, що постійно перебуваю у вогнищі інфекцій, тому не маю права ставити під загрозу життя своїх рідних. Коли в Україну з ВООЗ надійде вакцина від пандемічного грипу, вивчу її, подивлюся, хто виробник, і лише після цього буду щепитися. Якщо вакцина буде індійського виробництва, то щепитися не буду. Від сезонного грипу моя родина - я, дружина і син - ось уже впродовж п'яти років робимо щеплення і тому не хворіємо на грип. Якщо для цього, аби підняти довіру до вакцинації, треба привселюдно, тобто в присутності журналістів, вакцинувати себе і своїх рідних, то я готовий.

Ірина Микичак, заступник начальника головного управління охорони здоров'я Львівської області:

- Я повністю довіряю фахівцям ВООЗ, оскільки особисто спілкувалася з багатьма їхніми представниками і бачила, наскільки авторитетні та професійні люди там працюють. У цій організації нема схеми зловживань. І тому, вважаю, що можна вакцинувати людей тією вакциною, яка була перевірена у ВООЗ, і навіть тоді, якщо вона не перевірялася в Україні. На мою думку, будьякі рішення щодо вибору вакцини, її перевірки повинні вирішуватися шляхом національного консенсусу через участь авторитетних медиків, представників Національної академії наук. Питання вакцинації треба взагалі забрати від політиків і журналістів. Чи буду я вакцинуватися сама від пандемічного грипу? Напевно, що так. І члени моєї родини також.

Володимир Зуб,
начальник Львівського міського управління охорони здоров`я:

- Позицію ВООЗ щодо України у питанні вакцинації проти пандемічного грипу я вважаю некоректною. Нам ніхто не може зараз ставити жодних умов. Ані своїм дітям, ані собі я не буду робити щеплення проти сезонного або пандемічного грипу, бо, поперше, це не є обов'язковим, подруге - штами вірусів грипу є різними, а потретє - від грипу існує багато засобів профілактики.

Олег Когут,
заступник головного санітарного лікаря Львівщини:

- Якщо вакцина пройде повне обстеження і її дозволять в Україні, то вакцинуватися треба. Я готовий вакцинуватися і в присутності журналістів також. А щодо моїх рідних, то це приватна справа кожного. Можу тільки рекомендувати їм це зробити.

Наталія Тімко,
головний епідеміолог Львівщини:

- Усі працівники нашого відділу щеплені від сезонного грипу. Коли надійде вакцина від пандемічного грипу, то будемо щепитися і від нього. Чи готова зробити вакцинацію привселюдно? Особисто я - так. А щодо членів моєї сім'ї, то... (Наталія Олександрівна зробила довгу паузу - "Пошта"). У мене семирічний син. Я готова зробити йому щеплення від пандемічного грипу в присутності журналістів.

Юрій К. (прізвище просив не вказувати),
лікар-­інфекціоніст:

- Ні, я не буде щепитися сам і своїх рідних також. Чому? Не хочу про це говорити для преси. Я - лікар і мав би агітувати за вакцинацію. Чи не боюся захворіти? За себе не боюся, а за дітей, рідних - так. Дуже сподіваюся, що вони будуть здоровими, ми зробимо все від нас залежне, щоб так і було. А якщо вже станеться так, що вони захворіють, то будуть під моїм наглядом, і думаю, що зможу зробити все, аби не допустити до ускладнень

Оксана Н.,
медсестра:

- Я не буду вакцинуватися від пандемічного грипу і не вакцинуватиму дітей. Бо вакцина, яку пропонують, вироблена у короткі терміни і говорити про те, що вона реально досліджена, не можна. Підтвердженням моїх слів є хоч би той факт, що влада Канади відкликала свою вакцину, бо вона викликала алергію. Я нічого не знаю про вакцину, яку нам пропонує ВООЗ, та й ніхто ще того не знає, тож не готова ризикувати здоров'ям своїх рідних. Думаю, що насправді більшість медиків, які розуміють ситуацію, не ризикнуть щепитися.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4529 / 1.66MB / SQL:{query_count}