Ліки в аптеках є лише для… контролерів

Журналісти “Пошти” навідалися у понад два десятки львівських аптек, але в жодній не знайшли повного комплекту ліків, які передбачені постановою Кабміну на період епідемії. Чому їх нема?

Журналісти “Пошти” навідалися у понад два десятки львівських аптек, але в жодній не знайшли повного комплекту ліків, які передбачені постановою Кабміну на період епідемії. Чому їх нема?

Задум провести невелике журналістське розслідування виник спонтанно. Знайомі, що мешкають у селі, попросили купити в аптеці маски. Мовляв, надворі зима, простудні захворювання виникають часто, не кажучи вже про грип, а донька нещодавно народила дитя. То щоб його вберегти, члени родини, у випадку занедужання, мали б ходити у масках.

Здавалося, які проблеми. Після ажіотажу, що виник на початку епідемії, коли маски миттєво розкупили, перші особи держави з екранів телевізорів привселюдно обіцяли, що це проблема тимчасова. Уже в перші дні листопада два вітчизняні підприємства мали перейти на мільйонний випуск масок. З держрезерву було виділено, здається, тисячі кілометрів марлі для пошиття пов'язок. Розпорядженням губернатора Львівщини понад 117 тисяч метрів марлі також виділено для пошиття захисних масок. Окрім того, кандидати в президенти закуповують їх мільйонними партіями.

Але ми навідалися у шість аптек у центрі Львова і в жодній не змогли купити масок. На питання, коли ж їх нарешті завезуть, працівники аптек лише знизали плечима. Ось тоді і виник задум підключити журналістів газети, пройтися аптеками у різних куточках Львова і з'ясувати, чи є у них ліки і вироби медичного призначення, які обов'язково мають бути в аптечній мережі на період карантину.

Нагадаємо, додатком до постанови уряду про перелік лікарських засобів і виробів медичного призначення, на які встановлені граничні оптововідпускні і роздрібні ціни, було визначено  14 медпрепаратів, які повинні бути в кожній аптеці. А саме: аміксин, таміфілю, амізон, ампіцилін, арбідол, аскорбінова кислота, ремантадин, оксолінова мазь, хлоргексидин біглюконат, а також вироби медичного призначення - марля, маска (одноразового і багаторазового використання), рукавички, шприци.

Нас спіткала невдача: в жодній з аптек (а ми обійшли понад 20), розташованих у різних районах міста, масок ми не купили. Оксолінову мазь знайшли лише в одній аптеці. У багатьох аптеках не було арбідолу, ремантадину, таміфлю, марлі тощо. Чому цих препаратів немає? А як же запевняння високих чиновників, що у нас все гаразд? Куди ж дивляться перевіряльники?

"Дивно чути запевнення уряду про те, що аптеки будуть забезпечені всіма необхідними ліками від грипу. Якщо держава обіцяє контролювати наявність в аптеках необхідних медпрепаратів, то вона повинна контролювати і процес їх закупівлі. Натомість ми закуповуємо більшість засобів тільки у приватних мережах, - розповіла "Пошті" Галина Сосновська, заступник завідувача державної комунальної аптеки №1, що на вул. Князя Романа. - Наша аптека мала всі необхідні ліки і в перші дні епідемії, маємо їх і зараз (на момент розмови в аптеці не було масок - "Пошта"). Збої із забезпеченням лікарських препаратів відбулися через паніку".

Остаточно розставив усі крапки над "і" знайомий фармацевт, який має кілька приватних аптек. За його словами, у його аптеках є все - і необхідні ліки, і маски, і оксолінова мазь, навіть по дві упаковки таміфлю, але тільки для... перевіряльників. Коли вийшла постанова уряду про обов'язковий перелік, він та його колеги скерували відповідні листи у різні інстанції, від головного управління охорони здоров'я ЛОДА до Міністерства охорони здоров'я. Мовляв, готові виконати вказівку, але допоможіть з доставкою ліків і виробів медичного призначення. У відповідь - мовчання. "Маски нам пропонують у необмеженій кількості по 1 грн, але за готівку, - каже фармацевт. - А купувати товар за готівку нам заборонено, бо тоді дійсно проблем з перевірками не оберешся. Що робити? Що могли, те й дістали, а на решта вдалися до окозамилювання - створили необхідний кошик медпрепаратів і медичних виробів для перевіряльників".

Якщо така ситуація у львівських аптеках, то можна лише уявити, що робиться в районних, сільських.

До теми

Працівники управління податкової міліції ДПА у Львівській області з 1 до 16 листопада 2009 року здійснили 501 перевірку з моніторингу реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення, в т.ч. 5ма оптовими постачальниками. Встановлено 41 факт перевищення граничних цін, зафіксовано 18 фактів порушення чинного законодавства, з яких 14 стосуються порушення касової дисципліни та 4 факти незаконної реалізації лікарських засобів у м. Дрогобич, м. Городок, м. Судова Вишня Мостиського району та м. Червоноград і вилучено продукції на суму 17,88 тис. грн. Зокрема, у Городоцькому районі виявлено факт незаконної реалізації медикаментів без відповідних документів, вилучено аміксину - 8 упаковок., азитроміцину - 12, амізону - 85, ампіциліну - 60, арбідолу - 6, аскорбінової кислоти - 72, рематадину - 83, мазі оксолінової - 76, марлі - 9, маски одноразові - 950 шт., рукавички медичні - 800 шт. Всього на суму - 7,45 тис. грн. Перевірено також роздрібну мережу, аптеки щодо наявності відповідних лікарських засобів та дотримання граничного рівня цін на них. Зокрема, перевірками охоплено мережі аптек ТзОВ "Аптека 3і", ПТПМ "Едельвейс" та ТОВ "Маркет Універсал" та інші. Наразі перевірено 167 аптечних закладів, у 21 випадку встановлено перевищення граничних відпускних цін на медикаменти. Окрім цього, в 38 аптечних закладах встановлено порушення порядку проведення розрахунків за готівку. Очікувана сума фінансових санкцій - 22,4 тис. грн.

Суб'єктивний погляд

Михайло Яремчук,
директор ДКП "Обласний аптечний склад":

Богдан Николайчук,
начальник Державної інспекції
з контролю за якістю лікарських засобів у Львівській області:

- У нашій аптеці, що на вул. Городоцькій, 2, із обов'язкового переліку медикаментів, визначених постановою уряду № 1154, немає лише оксолінової мазі і пов'язок. Коли вони будуть, важко сказати. Сподіваємося, що в найближчі дні. Коли 30 жовтня піднявся ажіотаж і той запас оксолінової мазі, що у нас був, миттю розійшовся, ми зв'язалися з керівництвом ВАТ "Лубнифарм" (Полтавська область), на якому відновили випуск оксолінової мазі. Нам повідомили, що мазь до нас надійде приблизно через два тижні, бо саме стільки часу потрібно для її виготовлення. Тобто, мала б бути з дня на день. Щодо масок, то два вітчизняні заводи, де їх шиють, у Києві та Луганську, їх не постачають. Чому? Мені важко сказати. Інші швейні підприємства не можуть взятися за пошиття масок, бо їм спершу маски слід зареєструвати як виріб медичного призначення, а це надто складна процедура. Зате у нас достатньо марлі, яку ми зараз реалізовуємо. Тож можна маски пошити самому. Щодо препарату таміфлю, то його в нашій аптеці також нема. Але ті, хто складав перелік обов'язкових лікарських засобів, що мають бути в аптеках, підійшли до складання списку не дуже фахово. Таміфлю в аптеках і не повинно бути, бо цей препарат не призначений для самолікування, його не можна вживати за порадою сусідки чи надивившись реклами по телевізору. Цей препарат має бути лише в лікарнях і призначатиcя лише лікарем під його суворим контролем. А на обласному аптечному складі таміфлю є.

 

 - Високопосадовці говорять про те, що хотіли б бачити. Усі аптеки: і комунальні, і приватні - є суб'єктами господарської діяльності. Й усі без винятку хотіли б заробити. Іншими словами, вони готові заповнити аптеки необхідними ліками, виробами медичного призначення і продавати їх. Питання лише в тім, де їх узяти. Держава не має запасів. А загальнонаціональні гуртовики - приватні структури, і вони не будуть працювати собі у збиток. 20 жовтня Верховна Рада прийняла Закон України "Про мораторій на ціни на лікарські засоби", в якому йдеться про те, що ціни на ліки треба повернути до цін станом на 1 липня 2008 року. Щоб не понести збитки, дистриб'ютори залишили на складах лише запас медикаментів, які необхідні до кінця року, а далі буде видно. Але під час епідемії грипу, яка викликала паніку, люди розкупили весь цей запас, склади порожні. Тож звідки ліки надійдуть до аптек? Це маленька репетиція того, що буде у нас, коли депутати, а такі думки звучать, подолають вето Президента на цей закон. Аптеки залишаться без медикаментів. Інша справа, якщо депутати цей закон трохи відкоригують. Скажімо, повернуть вартість ліків до цін, що були станом на 1 жовтня 2009 року. Я розмовляв з фармацевтами, вони, звісно, крутять носом, але кажуть, що це реально. Але якщо в законі буде чітко сказано, на який період вводиться мораторій.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4853 / 1.64MB / SQL:{query_count}