Неля Бик, генеральний директор обласної аптечної корпорації, про противірусні препарати, забезпеченість аптек ліками
Чи можна нині, коли ажіотаж на противірусні препарати впав, вільно купити їх в аптеках? Невелике журналістське розслідування, яке провела "Пошта", показало, що ні. Чому? За поясненням ми подалися до генерального директора обласної аптечної корпорації Нелі Бик.
- Пані Нелю, на скільки відсотків нині аптеки, що входять до обласної аптечної корпорації, забезпечені вкрай необхідними ліками?
- Майже стовідсотково. Якщо в перші дні епідемії, згідно з додатком до Постанови Кабміну про перелік ліків, на які встановлено граничні ціни, забезпечення аптек становило від 13 до 50 відсотків, то зараз вже - 90%. На початку епідемії і справді була велика паніка, але зараз вже в аптеках з‘явилися і маски, і оксолінова мазь, і противірусні препарати. Оскільки епідеміологічний поріг упав, то й попит на медикаменти також упав.
- Розслідування, яке провели журналісти "Суботньої Пошти", обійшовши понад два десятки аптек Львова, показало: масок
не було в жодній
з аптек, оксолінову мазь знайшли лише в одній...
- З оксоліновою маззю могли статися перебої тому, що у виробників не було сировини, але вже процес налагодився. Всі інші препарати в аптеках є. У нас була проблема з аскорбінкою, але ми вирішили її на рівні області, закупивши 500 тисяч упаковок аскорбінової кислоти, і тепер вона є в кожній аптеці. Маски вже є і в аптеках, і на фірмах, тому ті, хто хоче, можуть спокійно придбати їх.
- Хто несе відповідальність за ті перебої з ліками, які були на початку епідемії?
- Проблема виникла тому, що постачальники не були готові до такого ажіотажу, і потреби перевищили попит. Заводи не встигали виробляти препарати, бо перш за все йшлося про забезпечення держзамовлення, але така ситуація тривала тільки кілька днів. Сьогодні ж в аптеках можна спокійно купити всі необхідні ліки. Але навіть якщо мазі немає, то не треба робити з цього проблеми, бо є різні ефірні олійки. Загалом, люди дуже даремно бігли в аптеки і скуповували все підряд. Не варто займатися самолікуванням.
- Якщо буде друга хвиля епідемії грипу, яку прогнозують епідеміологи, то чи доцільною, на Вашу думку, є ідея про відпускання протигрипозних ліків тільки за рецептом лікаря?
- Ми сподіваємося, що другої хвилі грипу в Україні не буде. Але в будьякому випадку, аптеки до цього готові і мають спектр всіх необхідних медпрепаратів. Особисто я категорично проти самолікування. Наша медицина працює в посиленому режимі, і якщо людина відчуває перші ознаки гострої респіраторної вірусної інфекції чи грипу, їй потрібно викликати лікаря, а не бігти відразу до аптеки.
Розмовляла
Світлана Одинець