Сумнівний порятунок

У п’ятницю, 13 листопада, планують затвердити концепцію проведення вакцинації в Україні

Першу пандемічну вакцину планують зареєструвати в Україні на початку грудня, повідомила директор Центру імунобіологічних препаратів МОЗ України Ганна Мойсєєва. Після цього її можна буде завозити для проведення вакцинації населення.

Перший заступник міністра охорони здоров'я Василь Лазоришинець повідомив, що МОЗ України звернулося до ВООЗ із проханням виділити безкоштовно 15 млн доз вакцин проти пандемічного грипу.

До вакцинації українців закликають і Президент України, і прем'єр­міністр. Поза тим, серед медиків тривають суперечки щодо її доцільності. Лікарі, зокрема інфекціоністи, твердять: робити щеплення потрібно! Але проводити його слід грамотно, щоб не нашкодити. Зокрема, голова Асоціації інфекціоністів України, професор Михайло Андрейчин сказав УНІАН, що під час епідемії щеплення робити недоцільно і навіть ризиковано. І пояснив чому. "У період епідемії є ризик, що на інфекцію, яка вже має місце в організмі в стані інкубації, може нашаруватися роздратування імунної системи, викликане щепленням. У результаті можливі небажані результати, - сказав Михайло Антонович. - На тлі зростання захворюваності ГРВІ щеплення можуть дати більший відсоток реакції. Фахівці на час епідемії радять утриматися від щеплення.

Інкубаційний період грипу триває від однієї до семи діб. Якщо людині роблять щеплення, то щоб виробився імунітет, потрібно не менше двох тижнів, хоча деякі припускають і десять днів. Відповідно, якщо хтось гарантує людині, що в найближчі сім днів вона буде в умовах, де абсолютно виключається зараження, а потім дає ще десять днів своєрідної ізоляції, яка виключає зараження, - тоді щепіть цих людей. Але підпишіться, дайте гарантії".

"Пошта" поцікавилася думкою й інших фахівців.

Юрій Дашо,
заступник голови Асоціації лікарів-­інфекціоністів України:

- Моя думка така: робити зараз щеплення можна лише у тих областях, які ще не переступили епідеміологічний поріг. Вакцинуватися від сезонного, а якщо буде вакцина, то і від каліфорнійського грипу. Щепити нині людей у нас, на Львівщині, на мій погляд, небезпечно, тому що під вакцинацію можуть потрапити люди, які перебувають в інкубаційному періоді. І вакцинація у цей період може викликати небажані результати. Якщо все­таки виникне питання про вакцинацію населення у Львівській області, то її можна робити тільки після спаду епідемії, перед другою хвилею спалаху грипу і тільки тим, хто не хворів. І то після ретельного огляду лікарів.

Сергій Федоренко,
головний інфекціоніст Львівщини, головний лікар Львівської обласної інфекційної лікарні:

- Питання вакцинації зараз обговорюють на рівні експертів ВООЗ, які працюють в Україні, вивчають ситуацію, імунний стан населення, вони і визначать чи доцільно зараз проводити вакцинацію, дасть вона потрібний результат чи, навпаки, зашкодить в умовах епідемії. Адже ми знаємо, що вакцинація буде корисною тільки тоді, коли буде створено певний імунний прошарок, тобто, коли не менше як 70% населення отримає щеплення від вірусу грипу. Та, можливо, в умовах епідемії є якісь інші підходи до цієї проблеми. Слід врахувати і той факт, що зараз циркулюють два віруси грипу - сезонного і пандемічного. Тож має ставитися питання про вакцинацію від двох вірусів грипу. І поки не буде отримана достовірна рекомендація від експертів ВООЗ, де її вивчають на рівні імунологів, педіатрів, однозначно сказати, доцільна зараз вакцинація чи ні - не реально.

Чи можна вводити дві вакцини? Думки імунологів з того приводу розходяться. Російські вчені кажуть, що в умовах небезпеки, яка існує, можливе введення двох вакцин з певним інтервалом. І зараз в Україні є на апробації три вакцини - російська, швейцарська та англійська. Я вважаю, що, можливо, немає сенсу зараз проводити щеплення двома вакцинами. Оскільки в нас більше хворих на сезонний грип, то якщо вже проводити щеплення, то в першу чергу від сезонного грипу. А що стосується медпрацівників, учителів та деяких інших категорій фахівців, які постійно контактують з великою кількістю людей, то тут має стояти питання про доцільність введення двох вакцин. Ідеальний варіант, якби вдалося розробити комбіновану вакцину.

Георгій Драннік,
професор, доктор медичних наук, директор Українського центру клінічної імунології (Київ):

- Питання щодо вакцинації передусім слід ставити інфекціоністам, бо вони за це відповідають. Особисто я вважаю, що коли в регіоні ще не оголошено епідемії, не введено карантин, то людина, яка знає, що вона не перебуватиме у місцях великого скупчення людей, завжди буде ходити у масці і регулярно її мінятиме, правильно харчуватиметься, буде дотримуватися всіх інших профілактичних вимог, може прийняти для себе рішення про вакцинацію. Не знаю, чи можна одночасно щепитися відразу від двох вірусів. Гадаю, що ні. Спершу слід щепитися від одного вірусу грипу, вичекати час, необхідний для вироблення імунітету, а це десь два­три тижні, а тоді можна подумати і про іншу.

Я не хочу нікому нічого радити, кожен діє так, як вважає за потрібне. Кожен має прорахувати для себе всі "за" та "проти" і тільки тоді щось вирішити. А що стосується дітей, то тут ми маємо бути дуже обережними, 1000 разів подумати.

Борис Скачко,
лікар­-фітотерапевт (Київ):

- До введення вакцини людина повинна бути щонайменше упродовж трьох тижнів абсолютно здоровою: не температурити, не мати нежитю, болю в горлі тощо. Це перша умова. А нині абсолютно здорових людей у нас фактично немає. Друга: протягом двохтрьох тижнів після введення вакцини людина має жити в умовах, де зовсім немає вірусів. Бо коли вона зіткнеться з новим для неї вірусом чи бактерією, то ускладнень отримає десь у півтора раза більше. Але якщо людина була здорова і може забезпечити собі після вакцинації два­три тижні відповідного режиму, то я за вакцинацію. 

Вакцину проти "свинячого" грипу ще досліджують, і остаточно наразі не відома її імуногенність. Імуногенність у перших вакцин від "пташиного" грипу становила 15 - 20%. Тобто, із усіх щеплених лише 15 - 20% отримували хороший імунітет. Зараз у нас дуже складно створити умови для того, щоб вакцинувати людей і щоб вони після щеплення отримали хороший імунітет. Щоб отримати добрий результат від вакцинації, потрібно організм підготувати. Якщо печінка працює погано або людина неправильно харчується, то не допоможуть жодні вакцини, щеплений не отримає бажаного результату, бо саме печінка постачає імунній системі кислоти, з яких вона збере інтерферон або антитіла. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4531 / 1.6MB / SQL:{query_count}