Чутки про екзотичні плани провадження виборчої кампанії Україною гуляють давно. Серед них чи не найчастіше говорять про "таємні плани" запровадження надзвичайного стану, який, зрозуміло, унеможливить повноцінні президентські перегони. Після хвилі тривожних повідомлень із Криму українські політики дістали добру нагоду для продовження "інтелектуальних вправ". Тепер - через епідемію "свинячого" грипу.
Слід сказати, що доволі симптоматичним виглядає середовище, яке продукує такі чутки. Ще до запровадження карантину в дев'яти областях, уражених А/H1N1, Лілія Григорович, член комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я, член президії політради "Нашої України", на офіційному партійному сайті заявила про потребу негайного запровадження надзвичайного стану. Пані Григорович вважає, що "сукупність показників, які ми маємо, - раптову, численну смерть хворих, різку динаміку кількості постраждалих від цієї епідемії, дає підстави для запровадження надзвичайного стану... Якщо для того, щоб епідемія не поширювалася, щоб можна було зберегти людське життя, локалізувати ситуацію, потрібно вводити надзвичайний стан, то треба це робити негайно".
Не втримався від радикальних коментарів і лідер "Єдиного центру", екскерівник Секретаріату Президента Віктор Балога. Ще напередодні зібрання РНБО, на якому розглядалася епідеміологічна ситуація на заході України, провідник ЄЦ порадив: "Одним із рішень Ради має стати запровадження в західних областях режиму надзвичайного епідеміологічного стану. Причому Президент Віктор Ющенко має ввести в дію прийняте рішення РНБО невідкладно, а не так, як останні, - із місячною затримкою".
Уже минулої суботи, коли у Львові Віктор Ющенко проводив нараду із медичними фахівцями, представниками Міністерства оборони та МНС, губернаторами дев'яти областей, у яких через епідемію оголошено карантин, керівник Чернівецької ОДА Володимир Куліш заявив, що в епідеміологічних областях, а можливо, в усій країні, необхідно вводити надзвичайний стан.
Однак питання НС залежить не тільки від глави держави. Згідно із Конституцією, а також із відповідним законом, рішення Президента про запровадження надзвичайного стану мусить бути схвалене парламентом. Там же побутують інші настрої, відображенням яких є, зокрема, опитування тижневика "Дзеркало тижня".
- Який надзвичайний стан? І з якого дива ми його маємо підтримувати? Держава повинна забезпечити злагоджену роботу всіх профільних органів влади: МОЗ, МНС, санепідемстанції, якщо потрібно, то і резервістів. Наявних організаційних ресурсів цілком достатньо, щоб впоратися з лихом без жодного надзвичайного стану. Просто потрібно концентруватися на максимальній ефективності державного ресурсу, - вважає заступник керівника парламентської фракції Блоку Литвина Сергій Гриневецький.
- Я не бачу необхідності введення надзвичайного стану. Проте не виключаю, що, у разі погіршення ситуації, рішення про введення НС треба було б підтримати, - заявила Ганна Герман із фракції Партії регіонів.
- Я впевнений, що уряд Юлії Тимошенко і наша фракція запропонують ефективніші методи захисту громадян, ніж ті, які здатен запропонувати Президент із метою скористатися приводом і зірвати вибори, - наголошує бютівець Андрій Портнов.
Не бачать підстав для запровадження надзвичайного стану і скасування президентської кампанії і в Комітеті виборців України.
- Тут є дві складові - юридична і політична. Якщо говорити про юридичну складову, то існує стаття 4 закону про надзвичайний стан, яка дозволяє в разі пандемії (а "свинячий" грип - це пандемія) оголосити надзвичайний стан. І тоді вибори не проводять, - зазначив голова КВУ Олександр Черненко в ефірі телеканалу "Інтер". Коли ж НС таки запровадять на частині території, то, на думку фахівця, електоральний акт у всій країні не можна буде вважати повноцінними виборами.
Пан Черненко також нагадав, що для оголошення надзвичайного стану треба рішення РНБО, указ Президента, який за два дні повинен дістати підтримку парламентом.
Своєю чергою перший заступник секретаря Ради національної безпеки й оборони Степан Гавриш в телеефірі Першого національного заявив, що скасування виборів Президента у зв'язку з епідемією грипу А/H1N1 не реальне.
- Це нереально, люди повинні жити своїм життям і далі приймати рішення про наступну владу, - сказав він.
Прем'єрміністр Юлія Тимошенко також категорично відкидає сценарій скасування виборів. "Безумовно, жодного скасування виборів Президента не буде. Вибори відбудуться вчасно. Впевнена, що є всі шанси, що вони пройдуть чесно, справедливо", - заявила вона минулої суботи.
Довідка
Надзвичайний стан - це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров'ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства і передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування відповідно до цього закону повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров'я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Закон України
"Про правовий режим
надзвичайного стану", ст. 1