І цілитель, і вбивця

Дерматологи твердять: щороку зростає кількість людей зі злоякісними захворюваннями шкіри. Найбільший провокуючий фактор - надмірна засмага, сонячні опіки.

 

photo.net
beach.jpg

 

Дерматологи твердять: щороку зростає кількість людей зі злоякісними захворюваннями шкіри. Найбільший провокуючий фактор - надмірна засмага, сонячні опіки.

Без сонячних ванн не можуть обійтися ні дорослі, ні діти. "Під дією сонячних променів в організмі виробляється вітамін D, що дуже важливо передусім для дітей, зокрема для профі­лактики рахіту, - розповіла "Пошті" лікар-дерматовенеролог Львівського обласного шкірно-венерологічного диспансеру  Людмила Бондарчук. - Сонячні ванни активують імунні клітини, гальмують вироблення мелатоніну (гормон депресії), є чудовим засобом для профілактики остеопорозу у людей старшого віку, тощо".

Що забагато, то нездорово

Для людей з такими захворюваннями шкіри як псоріаз (ним хворіє 5 % населення планети), атопічні дерматити, дифузні нейродерміти, вугрі - м'який вплив сонячних променів має лікувальну дію. Іншими словами, підставляти тіло сонцю корисно, якщо дотримуватися правила: що забагато, то нездорово. Засмага приносить користь тоді, коли вона без епі­зодів почервоніння і "згорання" шкіри.

Як розповіла Людмила Бондарчук, людей з білою шкірою поділяють на  чотири фототипи. Перший - люди з білою шкірою, русявим волоссям, з голубими очима. Вони дуже легко згорають на сонці, буквально за 15-20 хвилин. Другий - особи з білою шкірою,  світлим, рудим волоссям, переважно зеленими очима. Вони також легко згорають, хоча інколи і трохи засмагають. Володарям цих двох фототипів шкіри  дерматологи радять бути особливо обережними й у перші дні перебувати на сонці не довше 15-20 хвилин й обов'язково користуватися сонцезахисними кремами.

До третього фототипу належать люди з більш темним забарвленням шкіри, карими очима та темнішими відтінками волосся.  Вони також можуть згоріти, хоча добре засмагають. Вільніше можуть почуватися особи четвертого фототипу, які легко засмагають і зовсім не згорають. Це особи зі смуглим кольором шкіри та темним волоссям.  Хоча медики не радять і їм приймати сонячні ванни довше 30-40 хвилин.

Коли сонце ворог

Однак незважаючи на корисну дію, ультрафіолет є головною причиною утворення ракових клітин у шкірі: пошкодження "жорстким" промінням молекул ДНК та білків призводить до мутацій клітин та стимулює переродження в рак. Це відбувається, якщо  зловживати засмагою, без використання сонцезахисних кремів із ультрафіолетовими фільтрами. Особливо обачними повинні бути ті, в кого на тілі є  багато пігментних невусів (родимки). Сонячні ванни їм можна приймати, але недовго й у найбезпечніші години - до 10 ранку і після 17.00. Відповідного захисту потребують і природні скупчення пігментних клітин, наприклад, соски та ареоли грудних залоз. Тож засмагання топлес, яке нині полюбляє чимало людей, на думку дерматологів-онкологів, протипоказане.

Є й люди, котрим медики рекомендують взагалі ховатися від прямої дії сонячних променів, - це пацієнти з онкологіч­ними захворюваннями шкіри, інших органів, а також тим, у кого передракові стани.

Ще одне, що варто знати. Кожну засмагу, кожен опік шкі­ри організм людини запам'я­товує. І може відреагувати на них не відразу після літнього сезону, а й через 20-30 років. У людини може розвинутися дуже агресивний вид раку шкіри - меланома, й важко встановити, засмага якого літа дала поштовх до злоякісного переродження. Зловживання засмагою у молодому віці веде до передчасного старіння шкіри - вона стає дуже сухою, морщиться, тріскають судинки, з'являються світло- і темно-коричневі плями.

Шкіра потребує захисту

Перший захисник від сонячних променів - сонцезахисні креми, спреї. Медики радять використовувати їх не тільки тоді, коли йдете на пляж, а й коли просто гуляєте містом. Сонцезахисних кремів є дуже багато. Їх можна придбати в аптеках, спеціалізованих магазинах. Обираючи їх, зверніть увагу на фактор захисту - SPF. Для дорослих він має бути не менше 20, для людей із білою шкірою - 30, а для дітей - більше 50 одиниць. Тим, у кого є пігментні плями, багато родимок, - SPF - більше 50 одиниць.  Люди, які перенесли хірургічні втручання на шкірі або кровні родичі яких мали меланому, повинні користуватися кремом з SPF 50 і більше одиниць. Креми обов'язково повинні містити титаніумдіоксид або цинкдіоксид. Більшість  кремів потребує повторного нанесення  після водних процедур.

Не варто під час відпочинку на сонці користуватися парфумами, бо деякі містять хімічні речовини, що притягують сонячні промені, й в місцях, де ви їх нанесли, виникають коричневі плями. Деякі лікарські засоби - окремі види сечогінних препаратів, антибіотиків, гормональних протизаплідних засобів - можуть підвищувати вплив сонця на шкіру й підвищують ризик згоріти на сонці.

Якщо ви повернулися додому й ваше тіло схоже на печеного рака, піднялася температура, лікар Бондарчук радить звернутися по допомогу до лікаря. Коли ж почервоніння незначне, то можна самому допомогти організму пережити цю неприємність - накласти вологі холодні компреси, випити жарознижувальні препарати. Є спреї, які містять пантенол, вони добре знімають опіки. Можна вдатися і до народних методів -  обпечені місця змастити сметаною чи кислим молоком, які пом'якшують шкіру.

До теми

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), сонце щороку забирає 60 000 життів: 48 тисяч осіб помирає від  злоякісної меланоми, ще 12 тисяч - від інших різновидів раку шкіри. У 90 %, як твердять спеціалісти ВООЗ, онкологічні захворювання спричинені ультрафіолетовим випромінюванням сонця. Понад 1,5 млн жителів планети стають інва­лідами або втрачають працездатність. Сонячна радіація може спровокувати і виникнення катаракти, герпесу та інших захворювань.

Недуги, які виникають під впливом ультрафіолету, зокрема злоякісні меланоми, інші різновиди раку майже на 100 %, твердять фахівці ВООЗ, можна відвернути, якщо вдатися до простих методів захисту: не засмагати у години "пік",  тобто в обідню пору. Якщо робота вимагає перебування на сонці у небезпечні години, то треба накинути на плечі легкий, бажано білий, одяг, носити капелюшки чи хустинки, сонцезахисні окуляри, а також за 20 хвилин до виходу на вулицю нанести на відкриті ділянки тіла сонцезахисні креми. Їх треба наносити не для того, аби збільшити час перебування на сонці, а щоб захистити шкіру в тих випадках, коли сонячного випромінювання не вдасться уникнути.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4871 / 1.61MB / SQL:{query_count}