Боротися і не здаватися

З приходом осені людям, що хворіють на псоріаз, слід особливо піклуватися про здоров’я – недуга може дати рецидив

Це захворювання відоме ще з часів Гіппократа, але й досі лікарі не можуть визначити причин його виникнення. Йдеться про псоріаз. На нього хворіє до 3% всього населення, й кількість хворих невпинно зростає. Найчастіше на псоріаз хворіють саме європейці, серед них і українці. "Псоріаз - це важке, хронічне, рецидивне захворювання, - розповів Олег Павлик, лікар дермато­венеролог Львівської обласного шкірно­венерологічного диспансеру. - Захворювання вражає шкіру, суглоби, нігті".

Жодного самолікування

Псоріаз, за словами лікаря Павлика, поділяють на веснянолітній і осінньозимовий. Тобто, якщо екземи на шкірі з'являються восени, то з приходом холодів варто особливо ретельно дбати про своє здоров'я, аби уникнути виникнення рецидивів.

Бувають і змішані форми, коли хвороба прогресує, як навеснівлітку, так і восенивзимку.

Учені виділяють кілька теорій виникнення псоріазу: вірусна, ендокринна, неврогенна, імунна. Відповідно до імунної теорії, в організмі клітини епідермісу розвиваються дуже швидко, погано між собою скріплюються й через це шкіра починає злущуватися. Причиною виникнення псоріазу можуть бути й будьякі захворювання: інфекційні, простудні. Ще одним провокативним чинником є стреси. "Бувають випадки, коли людина переживає якісь життєві потрясіння, стреси, переживання, що може спричинити висипання, - розповідає лікар­дермато­венеролог. - Тож пацієнтам, які вже хворіли на псоріаз, варто особливо ретельно стежити за своїм емоційним станом, адже будьякі переживання можуть спровокувати рецидив".

Медики виділяють три стадії протікання хвороби: загострення, стабілізації (стаціонарна) та регресу. У стадії загострення висипання проявляються більш активно, з'являються епідермальні папули. Далі йде лущення. Псоріатичні висипання найчастіше з'являються на ліктях, колінах, волосистій частині голови. Псоріаз може виникати і в нетипових місцях, так званий псоріаз інверза (нетиповий). На стадії загострення появляються значні висипання - від маленьких папул до утворення великих бляшок. Коли розпочинається стаціонарна стадія, висипання зменшуються, стабілізуються. На стадії регресу - висипання сходять. "Кожна зі стадій потребує індивідуального професійного лікування. Й не варто вірити, що якийсь розрекламований засіб може вилікувати це захворювання. Адже панацеї проти цієї хвороби немає, - наголошує лікар. - Бувають випадки, що при висипанні знайомі радять більше бувати на сонечку, вигріватися, мовляв, все пройде, але якщо це псоріаз, то під дією сонячних променів може бути тільки загострення. Тож насамперед варто звернутися до лікаря". Не варто займатися самолікуванням ще й тому, що псоріаз може дати ускладнення, зокрема на суглоби - псоріатична артропатія. І якщо його не лікувати, то на наступних стадіях у хворого можуть деформуватися суглоби (стопи, кисті), потім процес деформації може перейти на суглоби передпліч, плечей, що на пізніших стадіях може призводити навіть до інвалідності.

Окрім того, висипання можуть бути на долонях та підошвах, так званий долонно­підошвений псоріаз. І якщо у людини з'явилися такі висипання, з відвідуванням лікаря в жодному разі не можна зволікати, оскільки такі екземи можуть свідчити не про виникнення псоріазу, а про венерологічне захворювання.

Медики також виділяють групу ризику: на цю недугу можуть захворіти ті, чиї близькі родичі хворіли на псоріаз. Якщо хворіла мати чи батько, то ризик виникнення псоріазу становить 20%, якщо ж обоє батьків - то 60%.

Паніка - найгірший ворог

Коли помітили на шкірі висипання, в жодному разі, наголошує Олег Павлик, не варто панікувати, адже стрес може тільки посилити висипання. Варто пам'ятати: псоріаз - це не інфекційне захворювання, тож не передається побутовим шляхом (через ложки, тарілки, рушники). Коли вчасно звернутися до медиків, захворювання можна залікувати, але, на жаль, вилікувати його 100% медицина нині не може. "Псоріаз лікується, пацієнт може 35 років жити спокійно, але згодом захворювання може знову проявитися", - каже лікар.

Якщо хворому поставили діагноз: псоріаз, то йому насамперед потрібно створити спокійні умови. Він може працювати, але там, де робота не вимагає значних фізичних та емоційних навантажень.

Важливим є повноцінне, збалансоване харчування: менше жирного, солодкого, копченого, уникати продуктів, що містять хімічні добавки, нітрати, алкоголю. Одяг зі шерсті та синтетики - не для них. Переохолодження та інфекційні захворювання можуть посилити недугу. Обережно слід ставитися і до ліків: не вживати антибіотиків (особливо пеніциліну), не навантажувати організм великою кількістю медикаментів, навіть вітамінами.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5377 / 1.58MB / SQL:{query_count}