Народжені жити

У недоношених немовлят побільшало шансів вижити - у Львові відкрито нове відділення інтенсивної терапії

У недоношених немовлят побільшало шансів вижити - у Львові відкрито нове відділення інтенсивної терапії

medfoto.narod.ru
dity1.jpg

... Вони поводилися невимушено, природно й абсолютно не звертали уваги на VIP-персон, що також зібралися у залі відділення інтенсивної терапії недоношених новонароджених дітей Львівської обласної клінічної лікарні. Окрім того, вони на повен голос заявляли про себе саме під час виступу першої леді України Катерини Ющенко, міністра охорони здоров'я  Василя Князевича та керівників львівської влади. І ніхто: ні охоронці дружини Президента, ні інші присутні не посміли робити зауваження. Їм дозволялося все. І чергове дзвінке "дай" чи "агу-гу-гу", яке зривалося посеред виступів, викликало лише щасливі усмішки.

Лікарська магія: крихітки перетворюються на красунь

Отими щебетливими непосидами були дітки, які народилися на світ недоношеними: хтось важив всього кілограм, хтось трішечки більше, але тепер, дивлячись на них, ніхто не скаже, що вони народилися такими крихітними. Це - здорові, веселі, галасливі малюки, які нічим не відрізняються від своїх ровесників і натішитися якими не можуть не лише батьки. Вони також є гордістю лікарів, медперсоналу відді­лення патології недоношених немовлят, які доклали чимало зусиль, аби ці діти впевнено зіп'ялися на ноги. Серед найменших гостей, які приїхали на відкриття нового відділення лікарні, були дітки від 1,5 до 13 років. Їх тут називають не інакше як наш Михайлик, наша  Галя, Марічка, Аня, Варвара... Начальник відділу охорони материнства та дитинства головного управління охорони здоров'я ЛОДА Ірина Микичак розповіла "Пошті", що одна дівчинка, котра народилася недоношеною і яку виходили лікарі цього відділення, вже сама стала мамою. У неї також народилося недоношене маля, і його також врятували у цьому відділенні.

Усі знають, що дітки наро­джуються маленькими. Та далеко не всі навіть уявляють, наскільки вони можуть бути крихітними. У реанімації для недоношених новонароджених мені доводилося бачити діток, які можуть вміститися... на долоні. Почуття, які при цьому охоплюють, важко передати словами. З одного боку, навіть не знаєш, як до таких крихіток підступитися, з іншого - ти готовий гори перевернути, аби тільки їм допомогти. А уявляєте, що відчувають батьки?

Торік на Львівщині народилося 27454 дитини, з яких 1254 - недоношені з вагою від 499  до 2500 грамів

Здорових недоношених дітей, як твердять лікарі, не буває. Якщо дитя народилося передчасно, значить не все гаразд зі здоров'ям мами, є якісь серйозні причини, через які вона не змогла виносити дитину впродовж відведених дев'яти місяців. І таких жінок щороку  більшає. Погана екологія, постійні стреси, раннє статеве життя й інші причини призводять до того, що дитя з'являється на світ завчасно. Мало того, що воно недоношене, передчасні пологи для нього - додаткове випробування, адже пологові шляхи жінки не готові до народження дитини.

Здебільшого недоношені діти, як розповіла "Пошті" за­відувач відділення патології недоношених новонароджених дітей, головний неонатолог Львівщини Ольга Децик, народжуються без вад розвитку, вони просто глибоко незрілі, з недостатнім розвитком нервової системи, легень, серця, нирок. Та після відповідного догляду та лікування вони приходять до норми й надалі повно­цінно ростуть і розвиваються. Є частина дітей, які мають вади різного плану. Але якщо вчасно вдається відкоригувати їх, то такі діти виживають.

Львівські неонатологи знають, як виходжувати таких дітей, бо мають за плечима більш ніж 30-річний досвід, переймати який приїжджають колеги з інших областей України. Відділення для виходжування передчасно народжених діток було створено ще у 1976 році. А 1992-го почала діяти спільна українсько-американська програма, відповідно до якої львівські фахівці впродовж десяти років навчалися та стажувалися у клініках США, американські лікарі приїжджали до Львова. Саме лікарі відділення патології недоношених дітей перші в Україні запровадили первинну респіраторну реанімацію, тобто в перші години появи на світ малюка його переводили на штучну вентиляцію легень. Після цього показник виживання таких малят одразу зріс. На базі досвіду львівських неонатологів в Україні затвердили республіканську програму первинної респіраторної реанімації новонароджених.

Гостям завжди раді, особливо з подарунками

 Скільки недоношених дітей вдалося врятувати? Лік іде на тисячі. Адже щороку лише у відділенні патології  недоношених новонароджених обласної лікарні виходжують понад 500 малят, що народилися з вагою до 1,5 кг,  80 % з них виживають. У відділення привозять діток з усіх пологових установ Львова й області відразу через кілька годин після їхньої появи на світ, бо дуже важливо, як стверджують медики, в перші години надати їм кваліфіковану медичну допомогу.

Ігор Сенкальський
dity.jpg
Четвірня, що народилася два роки тому у родині Волкових зі Львова - Михайлик, Марічка, Варвара і Аня, - є гордістю не лише батьків, а й медиків

Рівень підготовки львів­ських фахівців, як визнають колеги з інших медичних установ України, і навіть американці, відповідає світовим стандартам, а ось рівень мате­ріального забезпечення... Ще донедавна він був далеко не такий, як у клініках США та Європи. А без відповідної апаратури лікар навіть найвищої кваліфікації не врятує недоношене дитя. Нині ситуація значно змінилася на краще. Скажімо, для нового відділення інтенсивної терапії, яке розраховане на 12 ліжок (завідувач Зоряна Салабай) закупили відповідного обладнання на 5,5 млн грн. Новий сучасний інкубатор вартістю 60 тис. грн відділенню подарувала Катерина Ющенко, а міністр Князевич спрезентував реанімобіль.

З 1 січня 2007 року Україна перейшла на міжнародні правила статистики - з того часу дитиною вважають маля, яке з моменту зачаття має 22 тижні та важить 500 грамів. Досі дитиною ж вважалося маля, якому від зачаття виповнилося не менше  28 тижнів з вагою 1 кг

Голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник після вручення  дороговартісних подарунків, пожартував: "Приїжджайте ще". Але у кожному жарті, як мовиться, є доля правди. Було б непогано, якби VIP-персони навідалися і до інших львівських лікарень. Бо їхній приїзд, по-перше, змушує ворушитися місцеву владу. Вона хоче відрапортувати, що все-таки щось робить, тож враз вирішується питання, яких роками ніхто не розглядав. По-друге, подарунки, на кшталт нового обладнання чи реанімобіля, ніколи не зайві, бо самим їх придбати у лікарень немає коштів. Правда, гостей чомусь запрошують лише у кращі львівські лікарні.

...Кожне дитя з'являється на світ для того, аби жити. Чудово, що є можливість допомогти вижити тим, хто залишив лоно матері передчасно. Але кожна майбутня мама повинна все зробити від неї залежне, аби дитя народилося у терміни, передбачені природою, бо наздоганяти її  складно, ризиковано і дорого.

 

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4915 / 1.62MB / SQL:{query_count}