Фармацевти Львівщини згідні на серйозні реформи, але одностайно кажуть "ні" бізнесовим інтересам
Схоже, що розв'язанню проблеми реформування мережі комунальних аптек Львівщини вже не допоможе навіть кнопка "перезавантаження". Керівники комунальних аптек цілком не згідні з концепцією, запропонованою обласною владою.
Після року і кількох місяців різноманітних діалогів з керівництвом області, "круглих столів", обговорення у комісіях і навіть пікетів під час сесій проблему так і не розв'язано.
У чому ж головна суперечність? Згідно з концепцією влади, для зменшення заборгованості комунальної мережі потрібно ліквідувати фармацевтичні заклади і на їх базі, з 68 комунальних аптек Львівщини, створити державне комунальне підприємство "Обласний аптечний склад". Проте провізори з цим категорично не згодні й вважають, що виходом із ситуації стане об'єднання аптек, проте зі збереженням юридичного статусу кожної аптеки.
За словами Нелі Бик, генерального директора Львівської обласної аптечної корпорації, незважаючи не те, що спільної концепції реформування не було прийнято ані під час засідань комісії з охорони здоров'я, ані майнової комісії, питання, без участі провізорів, знову винесено на порядок денний завтрашньої сесії обласної ради.
Завідувачі комунальних аптек вважають, що така непублічність є початком процесу знищення мережі комунальних аптек. А за концепцією чиновників криються, на їхню думку, їх власні бізнеспроекти.
"Ми вже рік живемо від сесії до сесії. Думаємо, що завтра знову доведеться вийти на пікет", - прокоментувала ситуацію Неля Бик.
У тому, що мережа комунальних аптек потребує реформування, ніхто не сумнівається. Адже комунальні аптеки споконвічно перебувають у неоднакових умовах з аптеками приватними, і сьогодні, у період кризи, їх заборгованість становить 635 тис. грн, тоді як прибуток - лише 456 тис. грн. 28 комунальних аптек Львівщини мають заборгованість перед державою. Проте їх ліквідація була б злочином, адже комунальні аптеки виконують функції, які не хочуть брати на себе приватники. Йдеться передусім про продаж лікувальних наркотичних і психотропних речовин, медичного кисню, етилового спирту, виготовлення екстемпоральних лікарських засобів. Крім того, лише в комунальних аптеках існують рецептурні відділи для виготовлення індивідуальних ліків.
"Ми згодні на будьякі серйозні реформи і навіть на об'єднання в єдину корпорацію, але кожна з комунальних аптек повинна зберегти свій юридичний статус, - вважає Олександр Мамчур, завідувач центральної районної аптеки № 54 м. Пустомити.
"Аптека - це заклад охорони здоров'я, а не бізнесовий проект", -наголошує Неля Бик.
"Якщо пропозиції про юридичну ліквідацію аптек і їх об'єднання під єдиним дахом буде втілено у життя, ми поступово втратимо мережу комунальних аптек, а відтак бази для практики та інтернатури наших студентів. А потім і набір на державну форму навчання буде зменшений, якщо не скасований взагалі. А тепер уявіть, який рівень кваліфікації фармацевтів ми будемо мати в Україні, якщо фармацевтом зможе стати тільки та людина, яка має можливість платити великі гроші за навчання?" - риторично запитує Роман Лесик, декан фармацевтичного факультету Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.
"Це примусове об'єднання дуже нагадує філософію колективізації, коли до заможних селян прийшла радянська влада з багнетами і змусила все віддати для "спільного добра". Що з цього всього сталося, ми з вами знаємо..." - каже Зеновій Бермес, директор Асоціації роботодавців Львівщини.