Грибна лотерея

Грибний сезон розпочався. Завзяті любителі тихого полювання й охочі підзаробити активно пропагують давнє людське заняття - збиральництво. Часто люди забувають про найпростіші норми безпеки грибівництва, що призводить до важких наслідків.

Грибний сезон розпочався. Завзяті любителі тихого полювання й охочі підзаробити активно пропагують давнє людське заняття - збиральництво. Часто люди забувають про найпростіші норми безпеки грибівництва, що призводить до важких наслідків.

"Сезон найбільшого отруєння грибами припадає на серпень­вересень. Подекуди люди отруюються й у травні ранніми грибами. Проте таких випадків у нас не зареєстровано", - розповіла "Пошті" завідувач відділу гігієни харчування Львівської обласної санепідемстанції Оксана Кудла.

На цей момент у Львівській області зафіксовано чотири випадки грибного отруєння (два - у Винниках, ще два - у Городоцькому районі), серед постраждалих двоє дітей. Цікаво, що самі потерпілі через свою необізнаність часто вбачають в нездужанні іншу причину. Результат отруєння залежить також від віку та стану здоров'я людини, кількості з'їдених грибів.

"Отруєння трапляються навіть узимку. На Різдвяні свята маленьким дітям дали грибну підливу, що спричинило серйозні наслідки", - каже Оксана Кудла. Заступник головного лікаря Львівської інфекційної клінічної лікарні Марія Кухар узагалі не рекомендує давати дітям гриби, мовляв, це зовсім не дитяча їжа.

"Ознаки отруєння проявляються за кілька годин. Це нудота, запаморочення, блювота, головний біль. Наслідок - нетривалі захворювання, з яких найчастішим є розлад шлунковокишкової діяльності", - зазначає пані Кухар. Медик радить одразу після виявлення симптомів отруєння викликати "швидку".

Власне, відповідне лікування можливе лише при безпомилковому визначенні виду отруйного гриба, якого з'їв потерпілий. Проте, щоб уникнути зайвих клопотів й уберегти здоров'я, варто запам'ятати кілька цінних порад від спеціалістів.

Отож, кожен, хто збирається в ліс по гриби, насамперед повинен ознайомитись із складом отруйних грибів (небезпечних отруйних грибів - близько 25 видів, смертельно отруйних - до 10 видів). Збирати гриби треба дуже уважно, перевіряючи у малознайомих видів колір шапинки, пластинок, м'якуша, наявність кільця на ніжці, а також запах гриба. До найнебезпечніших належать ті гриби, які містять отрути уповільненої дії. Це смертельно отруйні мухомори: зелений (бліда поганка), білий вонючий та білий.

Не рекомендується збирати гриби при дорозі, пам'ятати, що навіть білий гриб, який виріс недалеко від блідої поганки, може бути небезпечним. Також отруйні гриби трапляються в лісі, в парках, садах, на луках. "Не можна збирати гриби, які викликають сумніви, адже дуже легко сплутати бліду поганку з печерицею", - застерігає Марія Кухар.

Перед тим як використовувати гриби в харчуванні, потрібно їх двічі прокип'ятити, потім злити воду. Власне, гриби дуже поживні. Вони містять білки, вуглеводи, жири, солі, екстрактивні та ароматичні речовини. Деякі їстівні гриби є навіть джерелом антибіотиків. До прикладу, гриб клітоцибе білий гігантський пригнічує ріст бактерій і збудника туберкульозу.

"Гриби бажано не купувати на стихійних базарах, а лише на ринках, де є ветеринарно­санітарна лабораторія, яка проводить дослідження п'ять разів і лише тоді дає експертну оцінку на право їх реалізації", - радить санепідеміолог Оксана Кудла.

Аби не помилитись у виборі грибів, слід пам'ятати, що на кожному ринку є спеціально вивішені таблиці - малюнки справжніх і несправжніх грибів. Адже несправжніми лисичками та опеньками теж можна отруїтись. Проте отруєння, іноді навіть дуже тяжке, можуть спричинити і найкращі їстівні гриби, якщо їх вживати несвіжими. У тканинах несвіжих плодовиків відбувається розклад білків, у результаті чого утворюються токсичні речовини.

Отруєння може настати також у разі вживання зіпсованих сушених та консервованих їстівних грибів, а також грибів, уражених іншими паразитними грибами.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4345 / 1.57MB / SQL:{query_count}