Серпень - традиційний час кавунів. Нарешті можна ласувати цими ягодами досхочу, адже і ціни нижчі, ніж у липні, й можна не хвилюватися, що купите небезпечні ласощі - до цього часу вони достигають природним шляхом, без додавання небезпечних добрив.
Серпень - традиційний час кавунів. Нарешті можна ласувати цими ягодами досхочу, адже і ціни нижчі, ніж у липні, й можна не хвилюватися, що купите небезпечні ласощі - до цього часу вони достигають природним шляхом, без додавання небезпечних добрив.
Як повідомив "Пошті" Володимир Горчин, головний ветеринарний інспектор м. Львова, кавунами, які у серпні потрапляють на львівські ринки, можна ласувати без побоювань - рівень нітратів у них нижчий за визначені норми.
"Усі кавуни, які до нас завозять, обов'язково перевіряють у лабораторіях. Допустима норма нітратів у кавунах становить 60 мг/кг. У тих плодах, які ми отримуємо тепер, рівень нітратів може становити до 20 мг/кг, - розповідає Анатолій Карпук, завідувач державної лабораторії ветеринарносанітарної експертизи №22. - Років п'ять тому були випадки, коли до нас привозили кавуни зі значно завищеним рівнем нітратів. Торік та цього року таких випадків не було". У ранніх кавунах рівень нітратів становить приблизно 58%. За словами Анатолія Володимировича, тепер фермери закуповують дороге насіння й вони зацікавлені, щоб їхні продукти були якісними і безпечними.
Кавуни, окрім того, що дуже смачні ласощі, ще й надзвичайно корисні. За словами Зоряни Завади, головного дієтолога Львівщини, кавуни багаті на вітаміни (С, РР, В1, В2), мінерали. У цих ягодах є каротин, фолієва кислота, клітковина, вуглеводи. Кавуни корисні при захворюваннях нирок, судинної системи, при гіпертонії, атонії кишківника. Кавуни рекомендують при високій температурі. Корисні смугасті ягоди як сечогінний засіб, вони виводять з організму зайву рідину, надлишки холестерину. Рекомендують їх хворим на діабет, подагру, склероз. Як розповідає Зоряна Іванівна, на день можна їсти до 22,5 кг кавунів.
Володимир Ярославович радить купувати кавуни тільки на спеціалізованих ринках, де всі продукти проходять перевірку у лабораторіях, а продавці мають усі сертифікати, де зазначено, звідки привезли фрукти, який у них вміст нітратів. Головний ветеринарний інспектор Львова категорично не рекомендує купувати кавуни у несанкціонованих місцях, зокрема біля доріг. Адже такі фрукти не проходять жодних перевірок, окрім того, на них осідає пилюка та вихлопні гази від транспорту.
Найчастіше смугасті завозять до нас із Херсону, Миколаєва, Запоріжжя.
Як розпізнати нітратний кавун?
1. Коли ви стукаєте по ньому, то здається, що б'єте по спущеному м'ячу.
2. Якщо під час стискання кавун не тріщить, а на вигляд достиглий - отже, швидко "виріс" не без сторонньої допомоги.
3. Хороший кавун, коли його розрізати, має "світитися" цукровими крупинками, ніби на нього щойно впали сніжинки. У нітратного зріз гладкий, навіть глянцевий.
4. Якщо в кавуна надто товста шкірка, дітям не можна ласувати ним.
5. Товсті жовті волокна, бліда м'якоть, пустоти також є ознакою того, що зі смугастою ягодою не все гаразд.
6. Перш ніж відрізати шматочок дитині (для важкого отруєння малюкові достатньо 4050 мг нітратів), розкришіть м'якоть у склянку води. Якщо вода стане рожевою або червоною, десерт скасовуйте. Коли кавун "здоровий", рідина повинна просто помутніти.
Який кавун дозрів природним шляхом?
1. Якщо в нього суха плодоніжка, тобто хвостик на вершечку плода.
2. Коли по кавуну постукати долонею, то неспілий дзвенітиме, а у стиглого звук буде глухим.
3. Достиглий кавун можна подряпати: проведіть по ньому нігтем - і верхній шар шкірки легко зніметься.
4. Земляна пляма у стиглого кавуна має бути жовтою, а не білою.
5. Не купуйте надто великих і дуже малих кавунів. Найкращі - середніх розмірів.
Розрізаний кавун у холодильнику може зберігатися не довше як добу і окремо від інших продуктів. Дітям можна давати його лише невеличкими шматочками.