Медики радять: усі чоловіки після сорока раз на рік повинні пройти профілактичний огляд. Це в їхніх інтересах
Не секрет, що представники сильної половини людства не люблять ходити по лікарях, зізнаватися, що у них не все гаразд зі здоров'ям. І в цьому й біда. Замість того, щоб запобігти виникненню захворювання чи виявити його у зародковому стані, вони здебільшого звертаються по медичну допомогу лише тоді, коли вже не сила терпіти біль. І, як це не прикро, лікарі не завжди можуть їм допомогти, бо недуга задавнена, інколи вже відбулися незворотні зміни. І насправді, аби бути здоровим і дожити до глибокої старості, чоловікам варто відкинути стереотипи і дбати про своє здоров'я змолоду.
Як уберегтися від раку простати?
До найбільш поширених онкологічних захворювань, на які страждають чоловіки різного віку, є рак простати. Він посідає друге місце після раку легень. Торік на Львівщині діагноз рак простати різного ступеня було поставлено 350 чоловікам. Загалом на обліку у Львівському регіональному онкоцентрі перебуває 1650 хворих.
- Чоловіки, яким поставили діагноз на ранній стадії, одужують, - розповів "Пошті" заступник головного лікаря Львівського регіонального онкоцентру Орест Тріль. - Та біда в тому, що лише у 10% пацієнтів захворювання виявляють на профілактичних оглядах, та й то найчастіше не в першій стадії. Наголошую: лише захворювання першої стадії дає надію на одужання.
Нині у світі працює алгоритм - не чекати проявів проблем із сечовиділенням, болю та віддалених метастазів, що часто є першими проявами раку простати, а випереджати хворобу ранніми методами обстеження. Зараз впроваджено доволі інформативний тест, який за аналізом крові з вени визначає білок клітин простати - PSA. Він буде дещо підвищений при аденомі чи простатиті, а при раку досягає досить високих рівнів. Тест абсолютно доступний і простий. Пройти тест на PSA можна в лабораторії онкоцентру, у діагностичному центрі. Є й багато приватних лабораторій, де можна здати кров для визначення PSA. Коштує таке обстеження лише 3050 грн. Тож усім чоловікам, яким виповнилося сорок, варто раз на рік пройти таке обстеження. А тим, хто має зайву вагу, насамперед.
Якщо результати аналізів насторожили, онколог Тріль радить звертатися за консультацією у спеціалізовані онкологічні заклади. І в жодному разі не погоджуватися на аденомектомію (видалення частини простати) при збільшенні простати, допоки не знято діагнозу раку простати.
Помідори - чоловічий овоч. Налягай!
Є чотири теорії взаємозв'язку раку простати з харчовими звичками.
1. Вплив пестицидів. Більшість пестицидів, застосування яких з 1950х років стрімко зростає, мають здатність розчинятися у жирах, тому дуже добре передаються по харчовому ланцюгу. Молекулярна будова пестицидів дуже нагадує стероїдні гормони, а рак простати залежить від стероїдних статевих гормонів. Учені Schrader and Cooke встановили, що органохлоридні пестициди діють як чоловічі статеві гормони - андрогени - посилюють розмноження та ріст клітин простати. При обстеженні людей, що часто контактують з пестицидами, виявився позитивний зв'язок між тривалістю впливу пестициду на організм та ризиком раку простати у майбутньому. Зокрема, у фермерів встановлено підвищення такого ризику в 2,5 раза.
2. Підвищений рівень андрогенів. Значне споживання жирної їжі сприяє збільшенню рівня андрогенів у крові. У крові вегетаріанців рівень андрогенів значно нижчий, ніж загалом у людей. Було помічено, що рівень андрогенів знижується, якщо певний час вживати їжу зі зменшеним вмістом жиру.
3. Специфічний жировий склад їжі. Розмноження клітин простати залежить від споживання незамінних жирних кислот з класу омега3, наприклад, ліноленової кислоти. Альфаліноленова кислота (міститься у насінні льону, молоці) зменшує стимуляцію клітин простати до розмноження.
4. Окисний стрес. Перекисне окислення (ПОЛ) у тканинах здатне підвищити активність онкогенів. Жирні страви постачають в організм значну кількість прооксидантів, які легко запускають ПОЛ. Інші сприятливі фактори - куріння, зниження фізичних навантажень, одноманітне харчування, гіповітаміноз. Гальмувати ПОЛ здатні антиоксиданти - селен, лікопін, вітамін Е, зелений чай. В останні роки відкрито сенсаційно корисні властивості томатів, що містять потужний антиоксидант лікопін. Встановлено: споживання більш як 10 порцій томатів (порція - 23 середні помідори) на тиждень зменшує ризик розвитку раку простати на третину. Між іншим, у перероблених томатах лікопену навіть більше, ніж у сирих.