Грім над Львівською обласною клінічною лікарнею таки вдарив. СЕС заборонила роботу пральні та харчоблоку медустанови
Постійні перебої з водою, хірурги оперують надскладних пацієнтів при... світлі ліхтаря, у палатах - по 15 недужих, хворі скаржаться депутатам, у Міністерство охорони здоров'я. Харчоблок вражає недотриманням елементарних гігієнічних та й просто загальноприйнятих вимог. Умови роботи лікарів і перебування хворих у "головній лічниці" Львівщини, як розповів депутат обласної ради, член комісії з питань охорони здоров'я та соціального захисту Михайло Блавацький, що завітав до редакції "Пошти", просто жахливі.
Утім, тепер над лікарнею, видається, не просто гримнуло, а й посправжньому заштормило. Першим провісником великої бурі стали відвідини комісії з Міністерства охорони здоров'я України. Вона приїхала не просто так, а розглядати скарги хворих. Те, що побачили у лікарні перевіряльники, їх, м'яко кажучи, шокувало. Ось лише деякі фрагменти з їхньої довідки.
"У шафі ургентної допомоги приймального відділення немає сучасних алгоритмів надання невідкладної допомоги. Наявний лише алгоритм надання невідкладної допомоги при анафілактичному шоці, який не відповідає чинним стандартам, не затверджений головним лікарем (у ньому рекомендовані заборонені до використання препарати ("поліглюкін") та методики (в/м введення 20 мл 40% глюкози повторно з інтервалом у кілька хвилин)". "У шафі ургентної допомоги був препарат "димедрол" з порушенням умов зберігання препаратів суворої звітності". "На ліжку в приймальному відділенні звечора лежала хвора К. з підозрою на кишкову інфекцію без заведення первинної медичної документації та листка призначень, яка отримувала на момент перевірки в/в "реосорбілакт" (журнал реєстрації переливання трансфузійних рідин у відділенні не ведеться)". "У післяопераційній палаті (ургентна операційна) перебувала хвора В., 17 років, з діагнозом: гострий апендицит, друга доба місячних, яку готували до ургентної операції. Але лікуючий хірург при проведенні диференційної діагностики не дотримувався стандартів та вимог ведення первинної медичної документації (не проведено повний комплекс діагностичних процедур - вимірювання температури, формули крові, УЗдослідження тощо), немає записів про покази до операції. Зі слів хірурга, у закладі ургентно зробити аналіз крові з формулою вночі не має можливості". Хірургічне відділення № 1 (гнійна хірургія): "Удень у відділенні останні 6 місяців не подається вода, у палатах відділення не розподілено потоки пацієнтів (пацієнти з гнійними процесами перебувають поруч із хворими після операції".
Перелік недоліків, які виявила міністерська комісія, можна продовжити, адже її довідка помістилася на 14ти друкованих аркушах. А певні кричущі моменти в роботі відділень лікарні перевіряльники виділили навіть жирним шрифтом. Скажімо, "вражає відсоток розбіжностей діагнозів (48%), що є порушенням - групи стандартів 13 - вимоги до якості медичних послуг". Серед рекомендацій (16 пунктів) є й такі - тимчасово припинити роботу хірургічного відділення № 1 до проведення ремонту та приведення у відповідність до санепіднорм та правил.
Заради справедливості слід сказати, що контролери високо оцінили роботу медиків деяких відділень лікарні, високий рівень їхньої підготовки. Це, зокрема, про персонал відділення недоношених дітей, функціональної діагностики, судинної хірургії, кардіохірургічного відділення та деяких інших.
Після того, як комісія повернулася до столиці, на ім'я голови Львівської обласної ради Мирослава Сеника надійшов лист за підписом міністра охорони здоров'я Василя Князевича. Цитуємо: "Комісією виявлено низку порушень дотримання медичних стандартів та клінічних протоколів надання медичної допомоги і санітарноепідеміологічних вимог у відділеннях хірургічного профілю Львівської обласної клінічної лікарні. Неналежна організація роботи хірургічної служби у лікарні, відсутність контролю з боку керівництва призвели до погіршення показників якості надання хірургічної допомоги та може призвести до збільшення кількості небажаних наслідків та загрози безпеки пацієнтів. Пропонуємо розглянути питання організації надання хірургічної допомоги в обласній лікарні та в закладах охорони здоров'я області, відповідність займаним посадам керівників, які не забезпечили належний рівень організації та надання хірургічної допомоги".
- Я об'їздив багато лікарень Львівщини, але гіршої, ніж обласна клінічна, не бачив, - каже депутат облради Михайло Блавацький. - Після численних скарг лікарів, хворих, що надходили на мою адресу, я навідався у лікарню, аби все побачити на власні очі. І те, що побачив там, не просто вразило, а жахнуло. Наші люди (і хворі, і лікарі) не повинні перебувати в таких умовах, бо це просто відверте знущання з них. Порушення є на кожному кроці. Після побаченого я скерував депутатський запит на ім'я головного державного санітарного лікаря Львівщини Р. Павліва та начальника головного управління охорони здоров'я ЛОДА В. Кімаковича, в якому просив надати мені відповідь наразі на три запитання:
1.Чи правомірно у неврологічному відділенні (на базі фізіотерапевтичного кабінету) приватна фірма встановлює комп'ютерний томограф, не маючи на це жодних дозволів. І чи доцільно це робити, коли зовсім поряд з лікарнею, у діагностичному центрі, працюють сучасний комп'ютерний томограф, резонансномагнітний томограф, на яких хворих зі скеруванням обстежують безкоштовно. І що приватна фірма робить у державній установі?
2. Чи відповідають санітарним нормам і правилам харчоблок лікарні, пральня? Адже там просто жахливі умови. Знаю, що санепідемстанція Личаківського району вносила відповідні приписи, але головний лікар обласної лікарні Олександр Лемішко їх проігнорував. Ну, хто посміє йому, депутатові, голові комісії з питань охорони здоров'я, вказувати на недоліки?!
3. На території лікарні є "недобуд", який може щомиті накоїти, не дай Боже, лиха. Споруда майже впритул підходить до вул. Некрасова, але зовсім не огороджена. Її уламки можуть впасти і на перехожих, і на хворих. Але керівництво лікарні цього не бачить, бо... не хоче бачити.
Днями Михайло Блавацький отримав відповіді на свій депутатський запит. Цитуємо їх зі скороченням.
Головний санітарний лікар області Р. Павлів:
"Встановлено, що приміщення пральні перебувають у неналежному технічному стані, підлоги і стелі порушені, уражені пліснявою, почорнілі, наявні щілини, тріщини. Із 6 наявних пральних агрегатів 3 не функціонують, а робочі не відповідають технічним вимогам, застарілі, негерметичні, протікають. У неналежному санітарнотехнічному стані є побутове приміщення, шафки для одягу, санвузол і душова мають понищене покриття стін і стелі, щілини, відшарування, несправне санітарнотехнічне обладнання. На харчоблоці не функціонує механічна вентиляція, стіни і стеля виробничих, складських приміщень уражені пліснявою, чорні, не функціонують три холодильних камери на складі, двері холодильних камер прогнилі, нещільні, в м'ясорибному цеху та цеху холодних закусок немає холодильного обладнання.
За невиконання вимог приписів Личаківської райсанепідемстанції м. Львова мною винесені адміністративнозапобіжні постанови щодо тимчасового припинення функціонування пральні та харчоблоку лікарні до усунення наявних недоліків.
За непогодження нормативнотехнічної документації у Львівській обласній санепідстанції на влаштування кабінету комп'ютерної томографії притягнутий до адміністративної відповідальності директор ТзОВ "Абсолют МЕД" та винесено постанову "Про тимчасову заборону реконструкції приміщень першого поверху неврологічного корпусу Львівської обласної клінічної лікарні під кабінет комп'ютерної томографії".
Начальник головного управління охорони здоров'я ЛОДА В. Кімакович:
"Комісія (головного управління охорони здоров'я ЛОДА - "Пошта") оглянула приміщення, де знаходився фізіотерапевтичний кабінет, і нове приміщення, куди його перенесли. Враховуючи стан матеріальнотехнічного забезпечення нового фізіотерапевтичного кабінету, можна констатувати, що в ньому не можна надати повного об'єму фізіотерапевтичних лікувальних процедур для відділень, що розташовані у цьому корпусі, втрачено озокерито, парафінолікування, що негативно відобразиться на лікувальному процесі та подовжить термін перебування хворого на лікарняному ліжку.
Комісія зобов'язала адміністрацію: витребувати від орендаря ТзОВ "Абсолют МЕД" проектну документацію, згідно з якою ведуться ремонтнопристосовувальні роботи в приміщенні лікарні. Негайно встановити паркан на території лікарні та навісний захисний засіб над тротуаром з боку вул. Некрасова. Терміново вжити дієвих заходів щодо відновлення повноцінної роботи фізіотерапевтичного кабінету".
- Як бачите, порушень є маса і всі серйозні, а винних нема, - каже депутат Михайло Блавацький. - Головний лікар пан Лемішко лише розводить руками. Каже, що не знав (!) про кабінет комп'ютерної томографії, який приватна фірма хоче відкрити на території його лікарні. І про все інше також не знав. Такий собі пан Незнайко. Йому дали два місяці на виправлення недоліків, побачимо, що з того вийде.