Вакцина від раку

Наталія Володько, доцент кафедри онкології Львівського національного медуніверситету, про причини виникнення раку шийки матки, про жінок, які входять до групи ризику, і щеплення від цієї недуги

Наталія Володько, доцент кафедри онкології Львівського національного медуніверситету, про причини виникнення раку шийки матки, про жінок, які входять до групи ризику, і щеплення від цієї недуги

Тривалий час у різних місцях Львова висіли (подекуди висять і досі) білборди, з яких вродлива жінка закликала зробити щеплення від раку шийки матки. Детальну інформацію про те, наскільки вакцина ефективна і де можна зробити щеплення, мав надати дільничний гінеколог.

До редакції газети зателефонували наші читачки, котрі зацікавилися цією вакциною, і розповіли, що у дільничних гінекологів вони не отримали потрібної інформації. "Пошта" звернулася за консультацією до гінекологів, які, здавалося, все повинні знати про цю вакцину, - посада зобов'язує. Але, як не прикро, вичерпної інформації ми також не отримали.

Врештірешт, нам порадили звернутися до доцента кафедри онкології Львівського національного медуніверситету Наталії Володько, яка все знає і про рак шийки матки, і про вакцину від нього.

- Наталіє Антонівно, ска­жіть відверто, вакцина від раку шийки матки справді є настільки ефективною, як твердять, чи це чергова рекламна кампанія її виробника ?

- Вакцина від раку шийки матки - це великий крок уперед у профілактиці цього захворювання. Про саму вакцину розповім трохи згодом, а спершу хочу пояснити жінкам, чому винайдення вакцини є таким важливим для нас. Ще 20 років тому рак шийки матки діагностували у 10 жінок на 100 тис. жіночого населення. Нині ця цифра майже подвоїлася. І найприкріше те, що саме це захворювання дає найбільшу кількість смертей серед жінок репродуктивного віку.

- Хто ризикує захворіти на рак шийки матки?

- Передусім дівчата,  які розпочали статеве життя  до 20 років, і жінки, котрі мали  за своє життя велику кількість  сексуальних партнерів, а також особи з імунодефіцитом і курці. Науково  доведено, що у дівчат, які розпочали  раннє статеве життя, ризик  захворіти на рак шийки матки збільшується у 2,5 раза. У жінок, що мали від 3 до 6 партнерів, - у 8 разів, а ті, у кого їх було понад шість, - у 14 разів. Саме ці чинники підштовхнули учених до думки, що існує якийсь "агент", який передається статевим шляхом, уражає слизову і призводить до раку шийки матки. Було встановлено, що це - вірус папіломи людини (ВПЛ). За це відкриття група німецьких учених, яку очолював Гаральд цур Гаузен, у 2008 році отримала Нобелівську премію.

Серйозною проблемою є дитяче і підліткове куріння. Саме воно робить суттєвий негативний внесок у механізм канцерогенезу. Через 40 секунд після затяжки цигарки можна виявити нікотин в слизу, що виробляється в шийці матки. Він, своєю чергою, допомагає вірусній ДНК включитися в геном клітини.

Загалом в природі існує понад 300 типів вірусів папілом, зокрема, людських типів - понад 100. Серед них 40 персистує в жіночому генітальному тракті. І їх присутність в клітинах слизової оболонки може мати різні наслідки. Є віруси, які тільки утворюють папіломи, які ніколи не стають злоякісними. І є віруси, які спричиняють рак. Тому їх ділять  на низько та високоонкогенні. Якщо високоонкогенні віруси тривалий час живуть на слизовій шийки матки, їхній ДНК вдається вбудуватися в геном клітини. І коли цей момент настає, вже ніщо не може зупинити процес злоякісного перетворення. Найбільш агресивними серед високоонкогенних вірусів є віруси 16го і 18го типів. Вони спричиняють 7080% раку шийки матки. Саме проти них створено вакцину, якою пропонують жінкам вакцинуватися.

- За деякими даними 90% жінок інфіковано вірусом папіломи людини. Ці дані правильні?

- На жаль, так.  Але, на щастя, захисні сили організму здатні видалити його. І так не буває, що вчора вірус потрапив в організм жінки, а завтра чи післязавтра у неї виник рак. Лише, повторюю, тривале перебування вірусу веде до фізичного включення ДНК вірусу в ДНК клітини. А тривале перебування вірусу забезпечує велика кількість статевих партнерів. Якщо партнер інфікований, то жінка не встигла позбутися вірусу, як знову його отримала. Юній дівчині, у якої захисні сили і гормональний фон ще слабкі, передати вірус може й один інфікований партнер, і цей вірус може засісти на слизових надовго. У вірусів є ще одна особливість. Попадаючи на слизову шийки матки, вони не індукують вироблення антитіл в достатній кількості. І тому природного захисту жінка не набуває. Скільки разів вона контактує з вірусоносієм, стільки разів інфікується.

- А чим може зарадити  у таких випадках вакцина?

- Вакцинація жінок - лише профілактичний захід. З одного боку, вакцина - це штучно створена вірусна оболонка без вірусної ДНК, тому заразитися вірусом неможливо. А з іншого, вона дозволяє отримати ефективний імунний захист, бо антитіла виробляються не на ДНК, а на вірусну оболонку. Бельгійською вакциною, що зареєстрована в Україні, проімунізовано понад 60 тис. жінок. Дані свідчать: у жодної з них не зафіксовано тривалого перебування вірусу на поверхні шийки матки. Було виявлено поодинокі випадки легкої дисплазії, але ні в кого не зафіксовано важкої дисплазії, нульової стадії раку. Доведено, що імунна відповідь після вакцинації може зберігатися мінімум 7,5 року.

- А всім жінкам можна робити щеплення від раку шийки матки?

- Майже всім до 55 років. Звісно, ідеальний варіант - дівчаткам від 12 років, бо у них у цьому віці дуже активний імуногенез, дуже активна антитільна відповідь. І коли організм у майбутньому зустрінеться з вірусом, то в ньому вже будуть антитіла, які його знищать. Чому не варто щепитися жінкам після 55? Бо тоді активність синтезу антитіл падає, імунний захист знижується, і може бути так, що гроші витратили, а ефекту нема. Дехто помилково вважає, що щеплення ефективне лише до початку статевих стосунків. Але це хибна думка. Статеве життя аж ніяк не є протипоказом для вакцинації. Та перед щепленням варто обстежитися у гінеколога, щоб не вийшло так, що жінка має якісь початкові проблеми з шийкою матки й думає, що коли вона вакцинується, то проблема зникне повністю. Ще один важливий нюанс. Чимало жінок, особливо дівчат, думають, що коли їм зробили щеплення, ходити на профілактичні огляди до гінеколога вже не треба. Вони глибоко помиляються. Бельгійська вакцина захищає лише від найбільш агресивних типів вірусів папіломи людини - 16 і 18. А високоонкогенних вірусів є 19. Тож вакцинація не виключає огляди, один профілактичний захід лише підсилює інший. ВООЗ рекомендує проводити гінекологічні онкопрофогляди раз на 23 роки, а тим, хто входить до групи ризику, - раз на 612 місяців.

- У багатьох країнах Європи дівчаток щеплять від раку шийки матки безкоштовно, щеплення жінок наполовину покриває держава. У нас вакцину слід купувати за власні гроші?

- На жаль, так.  І перспективи, що цю турбо­ту візьме на себе держава, поки що не видно. Але добре  вже те, що вакцина є в Україні  і вона доступна. Щеплення робиться внутрішньом'язево, в плече. Одна доза вакцини коштує приблизно 700 грн. А вакцинуватися слід у три етапи: перший раз, через місяць - удруге і через шість місяців після першого щеплення - утретє. Отже, загалом вакцинація обійдеться у 2100 грн. Якщо у жінок немає можливостей провести всі три щеплення, то краще його не розпочинати взагалі. Бо тоді гроші будуть викинуті на вітер. Так, це недешево, не всім доступно, але коли порівняти вартість лікування від раку, то воно у багато разів перевищує вартість вакцини. Звісно, ми багатьох виліковуємо від раку. Але якби було 100% виліковування, то недуга, мабуть, не називалася б раком. Очевидно, краще зекономити на чомусь іншому й заощадити кошти на вакцину.

- Наскільки мені відомо, крім бельгійської, є ще американська вакцина від раку шийки матки. Яка з них краща?

- Американська вакцина дійсно є, але вона ще не зареєстрована в Україні, зараз саме в процесі реєстрації. До її складу входять чотири вірусні оболонки - двох високоонкогенних і двох низькоонкогенних типів вірусів. Щоб захистити себе не лише від раку шийки матки, а й від папілом, то краще використовувати американську. Коли ж ставити за мету захист лише від раку, то бельгійську. Остання унікальна тим, що до її складу входить особливий ад'ювант - речовина, яка сама не викликає вироблення антитіл, але значно посилює його.

- Де можна купити вакцину і зробити щеплення?

- Жінок, які хочуть вакцинуватися, скеровуємо до лікарів­гінекологів. Вакцина продається лише в кількох аптеках, оскільки вимагає особливих умов транспортування (сумка­холодильник) і зберігання. Гінекологи підкажуть, в яких саме аптеках можна придбати вакцину. Вакцинацію дітей проводять у кабінеті вакцинації Львівської обласної спеціалізованої дитячої лікарні на вул. Дністерській. Там щеплять і дорослих. В онкоцентрі також проводять щеплення на базі 2го гінекологічного відділення. Сподіваємося, що в майбутньому вакцинуватися можна буде у будьякому гінекологічному стаціонарі.

Довідка

Як повідомили "Пошті" у Львівському регіональному онкологічному центрі, за шість місяців 2009 року діагноз - рак шийки матки - поставили 209 жінкам: у 114 жінок захворювання виявили на І - ІV стадіях захворювання, а у 105 пацієнток - на нульовій. Померло цьогоріч від страшної недуги 46 хворих. Загалом на обліку з цим діагнозом перебуває 3500 жінок Львівщини.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4565 / 1.65MB / SQL:{query_count}