Літнє сонце: і користь, і шкода

Літні відпустки у розпалі. Сонячна погода нарешті запанувала і у нас, тож ті, хто не має можливості відпочити на морському узбережжі, окупували озера та річки. Біля водойм навіть у будні багато відпочивальників, не кажучи вже про вихідні. І всі прагнуть насолодитися максимально: і добре засмагнути, і вдоcталь покупатися. І застереження дерматологів, що тривале перебування на сонці, особливо в обідню пору, може завдати більше шкоди, ніж користі, люди часто ігнорують.

Літні відпустки у розпалі. Сонячна погода нарешті запанувала і у нас, тож ті, хто не має можливості відпочити на морському узбережжі, окупували озера та річки. Біля водойм навіть у будні багато відпочивальників, не кажучи вже про вихідні. І всі прагнуть насолодитися максимально: і добре засмагнути, і вдоcталь покупатися. І застереження дерматологів, що тривале перебування на сонці, особливо в обідню пору, може завдати більше шкоди, ніж користі, люди часто ігнорують.

Бо ми звикли жити за принципом: поки грім не вдарить... Але коли він таки вдарить, волати про порятунок може бути вже запізно. Адже надмірне перебування на сонці може призвести не лише до опіків, виникнення пухирців, а й до значно більшої небезпеки - меланоми. Це злоякісна пухлина шкіри, яка розвивається з клітин, що продукують темні пігменти (меланін) - зазвичай із родимок.

Небезпечні родимки

"Меланома - один із найагресивнiших видiв раку, який протiкає майже непомiтно, але дуже швидко. Нині захворюваність на меланому серед жінок Великої Британії є вищою, ніж захворювання на рак молочної залози, - розповідає Андрій Городиловський, лікар­дерматолог Львівського обласного шкірвенерологічного диспансеру. - Серед українських жінок статистика подібна". Й частіше жертвами цього захворювання стає молодь.

Але від цього захворювання, наголошує Андрій Несторович, можна вберегтися. Потрібно лише потурбуватися про своє здоров'я. Насамперед час вiд часу ретельно оглядати родимки, навіть найменші, адже меланома часто розвивається саме з непомiтної маленької родимки. У ній починають розмножуватися атиповi клiтини - меланцити, i навiть маленька злоякiсна пухлинка на шкiрi може дати метастази, що може призвести до летальних наслідків. Правильно обстежувати родимки допоможе так званий АВСDтест Американської асоціації дерматологів.

А - асиметрiя. Якщо родимка стає асиметричною, змiнює форму, це може свідчити про небезпеку розвитку меланоми.

В - вiд англiйського "border", тобто "краї". Як­що краї родимки стають нечiткими, зазубреними, наче рваними - це також сигнал, що варто звернутися до спеціаліста.

С - вiд англiйського "colour" - "колiр". Нормальна родимка однорiдного кольору свiтло­ чи темно­бронзового. Якщо ж з'яв­ляється кiлька кольорiв (чер­воний, бiлий, голубий, фiолетовий, чорний), це також сигнал, який має вас насторожити.

D - дiаметр. Якщо дiа­метр родимки перевищує шiсть мiлiметрiв, варто звернутися до лiкаря.

І чим більше цих ознак, тим вища ймовірність, що переродження вже відбулося й слід якнайшвидше звертатися по допомогу.

Утім обстежувати потрібно не лише родимки, які є на відкритих ділянках тіла, але й там, де сонце рідко потрапляє. Адже були випадки, як розповідає лікар Городиловський, коли меланому виявляли на ступнях, у пахових ділянках. Американська асоціація дерматологів розробила спеціальну схему огляду тіла. Спершу огляньте тіло у дзеркалі спереду та ззаду, з правого та лівого боків з піднятими руками. А тоді зігніть лікоть, уважно огляньте передпліччя та шкіру під пахвами. Подивіться також на ступні, а також проміжки між пальцями. Шию та потилицю, поперековий відділ, спину та сідниці огляньте за допомогою ручного дзеркала. Не забудьте і про шкіру голови під волоссям. Якщо виявите будьякі ознаки, що насторожують, негайно зверніться до лікаря. Краще перестрахуватися, ніж згаяти час на сумніви.

Час вирішує
майже все

Хоча меланома досить небезпечне захворювання, та якщо її виявити на ранній стадії, лікування буде результативним. "Якщо меланома неглибока, до 1 мм, то у 95% випадків її вдається видалити, тобто 95 людей зі 100 видужує. Якщо меланома проросла на 2 мм, то вдається вилікувати 60% хворих, якщо ж досягла 3 мм - то шанс на одужання є у 40%", - каже Андрій Несторович. Злоякісні пухлини шкіри в Україні посідають друге місце серед онкозахворювань, а смертність, зокрема, від меланоми, становить 95%. У світі цю недугу лікують значно ефективніше. Наприклад, у США смертність від меланоми становить 5%.

Та не тільки сонце може спричинити виникнення меланоми. Відіграє роль і генетична спадковість. Тобто, якщо у близьких родичів була меланома, таким людям варто бути дуже обачними й перебувати на сонці не надто тривалий час, бо сонце загострює ризик виникнення цієї пухлини.

Засмагати топлес - небезпечно

Багато дівчат і навіть жінок люблять засмагати без верхньої частини купальника, аби засмага була рівномірною та гарною. Але така краса може обійтися надто дорого - це також може призвести до розвитку меланоми. Тому любителькам засмагати топлес не завадило б попередньо проконсультуватися з мамологом та онкологом. А дівчатам та жінкам, котрим за 25 років, узагалі не рекомендується засмагати без верхньої частини купальника. Тим, хто таки ризикує, лікар радить засмагати у такий спосіб не довше як 1520 хвилин на день. Позасмагав 5 хвилин, а тоді на 2030 хвилин - у тінь. І насолоджуватися сонцем лише вранці до 10.00 й після 17.00.

Американці проти соляріїв

Хоча солярії стали дуже популярними, особливо серед жінок, дерматологи рекомендують відмовитися від нього або принаймні зменшити до мінімальних доз. "Американські дерматологи переконують, що засмага у солярії дуже небезпечна. Проте в деяких випадках можуть порекомендувати відвідати солярій, наприклад, якщо людина вирушає на відпочинок до Єгипту чи в інші спекотні країни, то, аби підготувати шкіру до активного сонця, можна кілька разів відвідати солярій", - наголошує Андрій Городиловський.

Вирушаючи на відпочинок, обов'язково прихопіть сонцезахисний крем, хоча він, як відомо, не захищає від меланоми. І обов'язково одягайте капелюшки та сонцезахисні окуляри.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5229 / 1.6MB / SQL:{query_count}