З 1 липня НСЗУ відшкодовує препарати за програмою реімбурсації «Доступні ліки» лише за електронним рецептом. Це означає, що паперовий рецепт більше не дійсний. Але є винятки. У зоні активних бойових дій та на тимчасово окупованих територіях лікарі й надалі зможуть виписувати пацієнтам паперові рецепти на «Доступні ліки», а пацієнти – отримувати ліки за ними в аптеках.
Е-рецепт, якщо встановлений діагноз та підібране лікування, пацієнти мають змогу отримувати дистанційно, не витрачаючи час на особистий візит до лікаря. Звичайно, це стосується тих ситуацій, коли пацієнти за станом здоров’я не потребують консультації чи контролю з боку лікарів.
Коли лікар створює е-рецепт в електронній системі охорони здоров’я, пацієнт отримує смс. У ньому вказаний 16-значний номер рецепта та 4-значний код підтвердження. Цього достатньо для отримання «Доступних ліків» в аптеці.
В аптеку пацієнту або пацієнтці також не обов’язково вирушати самому. Номер е-рецепта легко переслати чи повідомити рідним, щоб самим не йти до аптеки. І вони отримають «Доступні ліки» для літніх людей або тих, кому важко дістатись до аптечного закладу. Як отримати «Доступні ліки» для рідних, дізнавайтесь за посиланням –
https://bit.ly/44YWpYI У інтернеті є багато міфів щодо того, що ті люди, які не мають смартфону, а користується стареньким кнопковим мобільним телефоном, не зможуть отримати електронний рецепт. Це неправда. Смс з е-рецептом надходить на будь-який мобільний телефон. У повідомлені вказаний номер електронного рецепта, який потрібен фармацевту.
Зверніть увагу: у старих кнопкових телефонах пам’ять обмежена. Тому слід видаляти старі смс та іншу непотрібну інформацію, щоб отримувати нові повідомлення.
До якого лікаря пацієнтам потрібно звертатись, щоб отримати е-рецепт:
– у разі серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми та ХОЗЛ (хронічному обструктивному захворюванню легень) – до сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Внутрішньо переміщені особи можуть звертатись до лікаря, навіть без декларації;
– розлади психіки та поведінки – до психіатра;
– епілепсія – до психіатра або невролога;
– нецукровий або інсулінозалежний діабет – до ендокринолога;
– хвороба Паркінсона – до невролога.
За цими напрямами лікарі-спеціалісти створять план лікування для пацієнта в електронній системі охорони здоров’я та випишуть перший рецепт. Наступні рецепти за створеним планом лікування зможуть виписувати також лікарі первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт або педіатр. Але пацієнт може звернутись і до лікаря-куратора.
Щодо імуносупресивних препаратів, то рецепт завжди створює лише трансплант-координатор.