За соціологічними опитуваннями, понад 90% опитаних українців мають хоча б один із симптомів тривожних розладів, а понад 50% – перебувають в зоні ризику розвитку труднощів, пов’язаних з психічним здоров’ям.
Крім того, рівень споживання антидепресантів у 2022 році значно зріс, а на безрецептурні заспокійливі засоби українці щомісяця витрачають близько 300 млн грн. Це дані аудиту ресурсів системи надання послуг у сфері психічного здоров’я, проведеного у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
Тож піклування про психічне здоров’я нині має бути на часі для кожного з нас. Дбати про своє психічне здоров’я так само важливо, як і про фізичне здоров’я. І, якщо є питання до власного психічного стану або до стану близьких, важливо задуматися про звернення до спеціаліста.
Яна Українська, завідувачка сектору з охорони психічного здоров’я департаменту медичних послуг МОЗ України, розказала, де і як можна отримати психологічні послуги в Україні. А також про тривожні симптоми.
Отже, варто приділити більше уваги власному психічному здоров’ю та, можливо, звернутися до спеціаліста, якщо:
ваш психічний стан позначається на повсякденному житті;
буденні речі, які раніше завжди виходили легко, тепер викликають складнощі;
переживаєте велику кризу у житті, яка виводить з рівноваги ваше психічне здоров’я;
виникають труднощі в навчанні, спілкуванні в сім’ї, з колегами, оточенням.
Психічний стан впливає на фізичне здоров’я та загалом на кожну зі сфер нашого життя. Все, що ми робимо, думаємо чи говоримо, кожна з наших дій та емоцій напряму залежить від того, в якому психічному стані ми перебуваємо.
І чим раніше людина отримає кваліфіковану допомогу – тим більша ймовірність, що вона зможе впоратися зі своїм станом. Тож будьте уважними до свого психічного стану, а також до стану навколишніх, проявляйте емпатію.
Не варто думати, що це неважливо або сподіватися, що «саме минеться». Адже легше запобігти розвитку серйозних розладів, ніж потім долати їх.