Звернутися за консультацією до апітерапевта змусив випадок. Знайомий розповів, що у вихідні вирішив прогулятися в саду. Зупинився перед кущем троянди, що пишно зацвів. Та не встиг намилуватися ним, як почув знайоме дзижчання. Він не боявся бджіл, у дитинстві вони не раз його кусали, але стати об'єктом для нападу не хотілося.
Спробував відійти, але комаха не відступала. Почав захищатися, махаючи руками, але летюча напасть усетаки вибрала момент й укусила в шию. Дружина відразу видалила жало, й про укус, здається, забули. Та хвилин через 20 чоловік відчув, що у нього терпне щока, так ніби після знечулення. Язик робиться ватним і неповоротким, важко не лише говорити, а й дихати. Поглянув у дзеркало - обличчя набрякло, очі стали банькуваті. На щастя, дружина не розгубилася, дала випити глюконат кальцію, і тривожні симптоми почали поволі зникати. Реакція на укус бджоли неабияк налякала чоловіка, адже пам'ятає випадок, коли від укусу ос знайомий отримав анафілактичний шок і помер буквально за лічені хвилини. Нині і ос, і бджіл скрізь багато. І вони можуть будьякої миті випробувати на комусь із нас гостроту свого жала. Що робити у таких випадках? Яку першу допомогу надати? Які ліки тим, у кого алергія на бджолину отруту, завжди треба мати під рукою? З цими запитаннями "Пошта" звернулася до апітерапевта Ольги Звір.
- Улітку бджоли не є агресивними. Днями спокійно з вулика зняла кришку, вилетіло немало комах, але жодна мене не вкусила. Зараз вони мирні, задоволені життям, адже навколо стільки квітів, нектару, і якщо не порушити їхній спокій, вони не нападатимуть, - каже Ольга Іванівна. Іншими словами, якщо ви не наступили на комаху, не налякали її, розмахуючи руками, не створили їй дискомфорт, вкусивши разом із фруктами, вона не вжалить.
Тож, почувши знайомий і для багатьох тривожний звук, Ольга Іванівна радить не лякатися, а спокійно нахилити голову й дати бджолі пролетіти, або повільно відійти з того місця. У жодному разі не махати руками, бо комаха сприймає це як агресію й обов'язково захищатиметься. А захист у неї один - жало. Та коли вже сталося так, що бджола таки вжалила, відразу витягніть жало. Якщо його залишити, то ще протягом 3045 хвилин отрута з нього потраплятиме в організм. Одна бджілка тримає для захисту 0,40,6 мг отрути. Хоча після "відбиття атаки" сама невдовзі гине.
Укус бджоли для людей, які не мають алергії, каже апітерапевт, не становить жодної загрози. Небезпека може підстерегти тоді, коли з вулика, скажімо, вирвався рій і 200300 бджіл ужалили людину. Така доза отрути є смертельною Якщо бджола вжалила, коли ви відпочиваєте на природі, й у вас швидко набрякає рука чи нога, не панікуйте. Видаливши жало, обробіть місце укусу горілкою, одеколоном, перекисом водню, одне слово, тим, що є під руками, й покладіть лід чи мокру серветку. Можна перев'язати руку чи ногу вище від місця укусу. А тоді слід викликати "швидку".
Найбільш небезпечними є перші 15 хвилин. Якщо за цей час не з'явився сильний набряк, тіло не вкрилося кропивницею, не виникло нудоти, запаморочення, то нічого страшного. Коли ж з'явилися такі симптоми, то треба негайно звернутися до лікаря, бо вони можуть бути ознакою алергічної реакції на чужорідний білок.
Останнім часом дедалі частіше алергічна реакція з'являється в людей у дорослому віці, які в дитинстві зовсім не страждали на цю недугу. Чому? Ольга Іванівна каже, що тривале медикаментозне лікування, екологія і т.п. можуть стати причиною виникнення алергії у зрілому віці.
Ті, хто має алергію на бджолину отруту, повинні бути обережними, бо анафілактичний шок у них може наступити і від укусу однієї бджоли. Вони завжди мусять мати при собі антигістамінні препарати (димедрол, супрастин, кларитин), ампулу з преднізолоном (протизапальний гормональний препарат) та адреналіном (ін'єкція необхідна, якщо різко впаде тиск). Ці медикаменти не дозволять розвинутися анафілактичному шоку.
До теми
Звісно, в укусах бджіл приємного мало. Але, гадаємо, якби потерпілі знали, скільки цілющих властивостей міститься в їхній отруті, це відразу полегшило б їхні страждання. Так ось, до складу бджолиної отрути входять до 50% мелітину (дуже отруйного білка), який, потрапляючи в організм, чудово впливає на нервову систему, м'язи, кров і кровообіг, близько 14% ферменту фосфоліпази і 20% - гіалуронідази (зупиняє розвиток остеохондрозу, зміцнює сполучну тканину, еластичність хряща), багато вільних амінокислот, глюкози, фруктози та інших речовин. Потрапивши в організм, бджолина отрута розчиняє червоні кров'яні тільця, під її дією розріджується кров, розширюються судини, поліпшуються усі види обміну речовин тощо.