Кількість підтверджених випадків Covid-19 у світі від початку пандемії перевищила 100 млн, свідчать дані Університету Джонса Гопкінса. Понад 55,3 млн людей одужали, 2,15 млн тих, що заразилися Covid-19 по всьому світу, померли. Зафіксовані 100 млн випадків припадають на 1,3% населення світу. При цьому, за словами експертів з охорони здоров’я, про багато випадків не повідомляється, тобто реальна кількість хворих та померлих, імовірно, набагато вища.
«Світ досяг неймовірної межі – 100 мільйонів випадків Covid-19, оскільки вірус продовжує поширюватися усім світом. Наш світ може подолати цю пандемію тільки одним способом – солідарністю. Настав час переконатися, що жодна країна не залишилася позаду», – прокоментував новий рекорд генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш на своїй сторінці у твіттері.
Україна – на 17-му місці
Найбільше випадків коронавірусного захворювання та смертей від нього виявили у США. Кількість тих, хто захворів, тут перевищила 25 млн, кількість смертей сягнула 425 тис. Далі йдуть Індія (понад 10,6 млн хворих) і Бразилія (8,9 млн).
Україна за кількістю заражень перебуває на 17-му місці у світі з показником понад 1,2 млн осіб, про що повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. За його даними, впродовж 26 січня зафіксовано 3776 нових випадків зараження коронавірусом (зокрема захворіли 115 дітей та 172 медпрацівники), госпіталізовано 2430 осіб з Covid-19. За даними Міністерства охорони здоров’я (МОЗ), за добу в Україні померли 145 осіб, у яких підтвердили зараження коронавірусом, одужали 14 250 людей. У країні провели за добу 47 120 тестувань, зокрема методом ПЛР – 27 041, методом ІФА – 20 079 тестів.
Найбільшу кількість випадків зараження підтверджено в м. Київ (437), Київській (276), Харківській (238), Львівській (221) та Запорізькій (204) областях. Загалом від початку пандемії кількість зафіксованих випадків зараження коронавірусом в Україні перевищила 1,2 млн, померли 22 202 людини, в яких підтвердили інфікування. Нагадаємо, що найбільшу добову кількість нових випадків в Україні фіксували наприкінці листопада – понад 15 тис.
Кишинів обігнав Київ
У більшості європейських країн масова вакцинація від коронавірусу триває ще з кінця грудня минулого року. У державах-членах Європейського Союзу (ЄС) процес вакцинації майже синхронно розпочався 27 грудня. Спочатку мешканцям держав ЄС почали вводити препарат німецької компанії BioNTech та американського концерну Pfizer, а вже у січні 2021 року почали застосовувати й розробку американської компанії Moderna.
Водночас Україна залишається чи не єдиною державою Європи, де вакцинація ще не почалася взагалі. У сусідній Молдові, чиї економічні показники приблизно такі самі, як у нас, вакцинація теж ще не почалася, однак у Кишинева є повна визначеність з термінами та поставниками. До кінця січня країна отримає безкоштовну партію вакцин від коронавірусу за програмою міжнародного співробітництва COVAX, пише Німецька хвиля.
Як повідомляють в міністерстві охорони здоров’я Молдови, поки що йдеться про розробку Pfizer/BioNTech, єдину наразі авторизовану в країні, й отриманих доз має вистачити, щоб прищепити 20% мешканців (населення країни – 3,5 млн осіб). Окрім того, в Кишиневі розраховують отримати вакцини як гуманітарну допомогу від деяких країн ЄС – зокрема, надати 200 тис. доз зі своєї загальноєвропейської квоти вже пообіцяв президент Румунії Клаус Йоганніс.
Подробиці озвучать «найближчим часом»
Натомість в Києві досі немає повної ясності. У понеділок, 25 січня, президент України Володимир Зеленський пообіцяв старт вакцинації проти коронавірусу в лютому. «У нас є хороші новини щодо вакцини проти Covid-19. Уже у лютому почнеться вакцинація», – повідомив глава держави у відео, опублікованому в соціальних мережах, зокрема у фейсбуці. «Ми очікуємо, що незабаром в Україну надійде один мільйон доз вакцини!» – зазначив він і додав, що це буде препарат від однієї з провідних міжнародних компаній. Подробиці, за словами Володимира Зеленського, озвучать «найближчим часом».
Час потроху спливає, але про обіцяні президентом подробиці наразі нічого не чути. Принаймні на момент підготовки цього матеріалу до друку ні на сайті Офісу президента України (ОПУ), ні на сайті Міністерства охорони здоров’я нічого нового не з’явилося.
Остання новина з позначкою «коронавірус» на офіційному інтернет-представництві президента оприлюднена ще до публікації президентського відеозвернення й присвячена традиційній селекторній нараді з питань запобігання поширенню коронавірусної інфекції. Там також йшлося, що вакцинація в Україні може розпочатися з лютого, оскільки переговори щодо закупівлі Україною вакцини перебувають на завершальній стадії. За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, на першому етапі щеплення проводитимуть мобільні бригади.
Зі свого боку президент наголосив, що програма вакцинації в Україні має містити детальний план щодо кожної області. «Треба визначити кількість вакцин, чіткі терміни вакцинації, перелік категорій населення, які мають вакцинуватися в першу чергу. Також має бути налагоджена система менеджменту та логістики вакцини, зокрема створені електронні системи запису, фіксації, місць щеплень та розподіл постачань», – зазначив глава держави. Крім того, має бути проаналізована ситуація з тими, хто вже перехворів на Covid-19, щоб визначити, коли цю категорію людей потрібно вакцинувати.
«Турборежим» для вакцин
Нагадаємо, Україна чекає на постачу вакцин західного виробництва (наразі без уточнення виробника) у межах глобальної ініціативи COVAX. Також, як повідомлялось, Україна підписала контракт на закупівлю китайської вакцини Sinovac.
Однак є проблема – наразі жодна вакцина в Україні офіційно не зареєстрована. Голова Верховної Ради Дмитро Разумков сподівається, що парламент у «турборежимі» ухвалить закон про прискорену реєстрацію вакцин проти Covid-19 під час свого засідання 28 січня. «Дійсно, є постанова №4500 («Про Національний план вакцинації населення України проти Covid-19»), але є й інший законопроєкт, на мій погляд, він також дуже важливий, – це №4613 («Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо державної реєстрації лікарських засобів під зобов’язання»), який дасть змогу дійсно використовувати ті вакцини, які сьогодні є на ринку, які визнані ефективними. Тому що українське законодавство сьогодні не дозволяє цього робити, давайте говорити про це відверто», – розповів Дмитро Разумков у вівторок, 26 січня, в ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV.
П’ять етапів від прем’єра
В Україні вакцинацію проти коронавірусу на першому етапі зроблять 367 тис. осіб, серед них будуть медики, військовослужбовці Операції об’єднаних сил та мешканці будинків для літніх людей. Про це сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль у вівторок, 26 січня, під час виступу у Верховній Раді України.
«Уряд має чіткий план з проведення вакцинації, законтрактував необхідну кількість вакцин. Дорожня карта вакцинації містить п’ять етапів. Перший етап – вакцинація людей з критичним ризиком інфікування. Це медпрацівники та персонал, які надають допомогу хворим на коронавірус, це люди в будинках для людей похилого віку, військовослужбовці Операції об’єднаних сил, які перебувають на передовій. У межах першого етапу планується вакцинувати 367 тисяч людей», – сказав Денис Шмигаль. Він додав, що на другому етапі вакцинуватимуть людей з надзвичайно високим ризиком інфікування – соціальних працівників, людей старше 80 років, решту медичних працівників. У межах другого етапу планують вакцинувати 2 млн 540 тис. людей.
«Третій етап – вакцинація людей з високим ризиком інфікування та тих, хто виконує функції з підтримки та безпеки життєдіяльності держави – ДСНС, СБУ, поліція, вчителі, інші категорії. Планується охопити 7,2 мільйона людей», – поінформував прем’єр-міністр. За його словами, на четвертому етапі вакцинуватимуть людей з підвищеним рівнем інфікування – люди віком від 60 до 64 років, дорослі зі супутніми захворюваннями, інші категорії населення. На п’ятому етапі вакцинуватимуть інших людей, які не входять до пріоритетних груп. Глава уряду зауважив, що загальною метою плану вакцинації є охоплення щонайменше 50% населення України до кінця 2022 року.
Він також додав, що Україна очікує першу партію вакцини Sinovac через три-чотири тижні. «Нагадаю, що 30 грудня Україна уклала договір на закупівлю вакцин від компанії Sinovac Biontech. Минулого тижня ця вакцина отримала погодження на використання в Бразилії, де проводили її клінічні випробування. Орієнтовно через три – максимум чотири тижні очікуємо першу партію у кількості 700 тисяч доз вакцин цього виробника», – сказав Денис Шмигаль.
Прем’єр-міністр додав, що Україна очікує від глобальної ініціативи COVAX постачу вакцин від 8 до 16 млн доз протягом цього року. «До 1 лютого очікуємо рішення COVAX щодо включення до розподілу в межах першої хвилі, в разі позитивного рішення отримаємо в лютому до 200 тисяч доз вакцин Pfizer/BioNTech», – сказав Шмигаль. За його словами, найбільш ймовірно іншими вакцинами, які можуть поставляти в Україну в межах ініціативи COVAX, будуть ті, з якими в цієї організації є угоди щодо виробництва – Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Novavax та Sanofi.