“Швидка допомога” для судин ніг

"Пошта" знає, як під час тривалих мандрівок, перельотів та переїздів зберегти ноги у відмінній формі

"Пошта" знає, як під час тривалих мандрівок, перельотів та переїздів зберегти ноги у відмінній формі

Сезон відпусток відкрито. У багатьох уже на руках квитки на літак, поїзд, автобус. Правда, доволі часто омріяне місце, в якому плануєте розслабитися і відпочити, розташоване за тисячі кілометрів від дому і, аби добратися до нього, доведеться тривалий час провести у дорозі. Довготривалі перельоти, переїзди можуть зіпсувати відпустку - підведуть ноги. Вони не лише набрякнуть, стануть ватними, неслухняними, а у венах ніг можуть виникнути тромбози та тромбофлебіти, що загрожують украй серйозними ускладненнями. Як цього уникнути? Чи можна заздалегідь підготувати ноги, вени до довготривалих мандрівок? На ці та низку інших запитань "Пошта" попросила відповісти судинного хірурга відділення судинної хірургії Львівської обласної клінічної лікарні Андрія Кіхтяка.

Тромб може відірватися

- Людина, яка подорожує літаком, автобусом, автомобілем, завжди має обмежений простір, що викликає певний дискомфорт для ніг, - каже Андрій Кіхтяк. - Адже під час тривалого сидіння тиск у периферійних венах ніг збільшується у десятки разів, кров нормально не циркулює, інколи взагалі кровообіг припиняється. І тоді венозна стінка, як через сито, починає пропускати рідку частину крові у міжклітинний простір. Ноги набрякають, стають ватними, з'являються крововиливи.

Найнебезпечніші, як твердить медик, є довготривалі, особливо трансатлантичні, перельоти, бо у літаках, на відміну від автобуса, немає можливості навіть горизонтально витягнути ноги, вийти, пройтися, доводиться тримати їх під певним кутом. А це утруднює венозний відтік. Перепади тиску на висоті також впливають на стан судин, крові. Венозна стінка не має м'язового компонента, тому не може самостійно скорочуватися. Відтік крові по венах здійснюється за рахунок від'ємного венозного тиску під час акту дихання. А в літаку акт дихання обмежений: людина дихає частіше, але не так глибоко.

Американці провели дослідження. Пасажирам після трансатлантичних перельотів зробили УЗД судин. Результати приголомшили: кожен десятий мав невеликий тромбоз дрібних судин, а кожен сотий - тромбоз глибоких вен.

Чим небезпечний тромбоз? Коли тривалий час кров застоюється у м'язах ніг, виникає загроза тромбування дрібних вен, тромбоз може поширитися і на магістральні глибокі вени. Людина може перенести тромбоз глибоких вен і цього не помітити. Але при стисканні гомілкових м'язів відчуває біль. Це перша підозра тромбозу у гомілкових венах. Друга - коли рухати стопою, кожен рух є болючим. І третя - важкість у ногах.

Свіжий тромбоз вен дуже небезпечний, каже Андрій Кіхтяк, бо в перші дні захворювання є великий ризик поширення тромбозу в напрямку серця, й найтрагічніше ускладнення - відрив тромбу. За кілька секунд тромб мігрує по судинах і викликає закупорку - тромбоемболію легеневої артерії. А це вже нерідко смертельна загроза. Найчастіше тромбози виникають у людей з надмірною вагою тіла, у тих, хто переніс травми - переломи, забої м'язів.

Інша небезпека, яка загрожує мандрівникам, - тромбофлебіт. Це тромбоз підшкірних вен. Іншими словами, виникає тромбоутворення плюс запалення вени. Він найчастіше трапляється у людей, що мають варикозну хворобу. Про виникнення тромбофлебіту може свідчити болючість, затвердіння та почервоніння в ділянці підшкірної вени, підвищення локальної і загальної температури тіла.

Лімфовенотоніки зменшують набряки

Перспектива, як бачите, невтішна. Але такої ситуації можна уникнути, якщо як слід підготувати, насамперед ноги, до тривалої мандрівки. І на це треба зовсім не багато часу та коштів.

Судинний хірург Андрій Кіхтяк рекомендує всім перед неблизькою дорогою провести експеримент. Уранці ще в ліжку обміряти окружність гомілки звичайним кравецьким метром. Згодом увечері повторити процедуру. Якщо окружність гомілки ввечері збільшилася на 1,52 см, це означає, що людина схильна до набряків. І тому до мандрівки мусить готуватися.

Найпростіше - купити компресійні підколінники. Це оптимальний варіант для людей, схильних до набряків. Компресійний трикотаж не дає можливості підшкірним венам збільшуватися у розмірах, запобігає застою крові у гомілках. Сучасний компресійний трикотаж має доволі естетичний вигляд. Але перед покупкою слід навідатися до лікаря, бо ми можемо вибирати лише колір виробу, а ступінь компресії, тип, модель, індивідуальний розмір повинні визначити лікар і спеціаліст з медичного продажу.

Вартість компресійних підколінників - від 200 до 900 грн. Можливо, перед відпусткою додаткові витрати видадуться зайвими. Але лікарі твердять, що лікування в разі утворення тромбозів чи тромбофлебітів та їх ускладнень обійдеться значно дорожче - від 1 до 5 тис. доларів. Окрім того, післятромбофлебітичний синдром означає втрату повноцінної працездатності на все життя.

Людям, схильним до набряків, слід розпочати і медикаментозну підготовку. Нині є багато лімфовенотоніків, основним компонентом яких є рослинна сировина. Їх призначення - зменшити набряки, посилити тонус і знизити проникність венозної стінки. Тож хоча б за три доби до від'їзду варто розпочати вживати ці препарати (їхні назви скаже лікар). І вживати їх під час мандрівки.

Тим, у кого вже виникали венозні тромбози чи хто переніс інфаркт, медики радять підшкірно вводити антикоагулянти, щоб зменшити ризик тромбозів у судинах.

Якщо у дорозі є можливість підняти чи просто вирівняти ноги - це, мабуть, найоптимальніший спосіб собі допомогти. У поїздах, на кораблях цих проблем у людей не виникає тільки тому, що вони мають можливість лягти і вирівняти ноги.

У літаках, автобусах, автомобілях як мінімум кожні півгодини варто робити 1015 кивальних рухів стопою, щоб напружити м'язи гомілки і запустити в роботу так звану м'язову помпу: м'язи, напружившись, починають вичавлювати з вени у напрямі до серця застояну кров.

Під час зупинок обо­в'яз­ково треба пройтися. Доволі часто пасажири, вийшовши з автобуса чи автомобіля починають стрибати чи робити невеликі пробіжки. Цього аж ніяк не можна робити, бо така "зарядка" може закінчитися розривом м'яза або тромбозом перерозтягнених вен. Прогулянку треба розпочати з повільної ходи, згодом кілька разів піднятися навшпиньки, щоб напружити м'язи у гомілках. 1015хвилинної прогулянки цілком достатньо для того, щоб м'язи освіжилися. Ідеальний варіант - пройтися вверх­вниз або сходами, бо навантажений гомілково­ступневий суглоб задіє не тільки передню і задню групи м'язів гомілки, а також м'язи стегна.

Кожні півгодини - 23 ковтки води

Ще одна помилка, якої часто припускаються люди, вирушаючи в дорогу. Вони обмежують вживання рідини, сподіваючись, що тоді ноги набрякатимуть менше. Але цього категорично робити не можна, кажуть медики, особливо влітку, в спекотну погоду. Якщо в організмі кількість води збалансована, циркуляція крові є найбільш оптимальною. Коли ж людина втрачає вологу, кров згущується і тоді виникає ризик тромбозу дрібних судин. У спеку буквально за 30 хв. можна втратити півлітра води і, не поповнивши організм, можна "заробити" тромбоз. Якщо в автобусі чи машині немає кондиціонера, то кожні півгодини треба робити два­три ковтки води, навіть тоді, коли пити не хочеться. Надлишок води організм виведе, а ось її нестачу він не зможе компенсувати. Якщо мандрівник відчуває втому, головокружіння, біль голови, це означає, що організм втратив багато води і треба негайно поповнити запаси. Теплої пори 2,5 л води на день - це середня норма для людини

Інколи в дорозі у людей, що мають варикозну хворобу, від тривалого сидіння та незначної травми виникає кровотеча. І якщо її вчасно не зупинити, наслідки можуть бути сумні - втрата 23 л крові може призвести до смерті. Доволі часто люди у таких випадках розгублюються, збирають кров у мішечки, сподіваючись доїхати до найближчого медпункту. Допомога ж у таких випадках доволі проста: ногу треба підняти на рівень вище від серця і накласти компресійну пов'язку. Люди, що страждають на варикоз, обов'язково мусять мати в аптечці еластичний і стерильний бинти. Якщо допомогу надати правильно і вчасно, то втрата крові буде мінімальною і у медпункті, до якого нарешті потрапить мандрівник, йому, як правило, лише оброблять рану й замінять пов'язку.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.3568 / 1.63MB / SQL:{query_count}