Епідемія досі триває і найближчим часом на спад не йтиме. У Міністерстві охорони здоров'я прогнозують введення жорсткого карантину за два тижні до того, як всі ліжка, призначені для інфікованих, будуть заповнені. Тим часом МОЗ почало підготовку тимчасових госпіталів для хворих на COVID – cитуацію називають найгіршою з початку пандемії.
За весь час епідемії в Україні COVID-19 підтвердили у 250 538 людей. З них 110 650 пацієнтів одужали, а 4 779 — померли від ускладнень. Продовжують лікуватися понад 137 тисяч людей, інформують у Міністерстві охорони здоров’я.
Від липня кількість госпіталізацій зросла усемеро. Наразі зайнята 21 тисяча ліжок для інфікованих коронавірусом. Загалом же в Україні їх 37 тисяч. «Вже зараз ми починаємо готуватися до відкриття тимчасових госпіталів для хворих на коронавірус. Ситуація серйозніша, ніж будь-коли від початку епідемії», – наголосив очільник МОЗ Максим Степанов.
Зараз в Україні готують потенційних 50 тисяч ліжок для заражених коронавірусом. З них — 12 440 ліжок з уже підведеним централізованим киснем, але уряд планує забезпечити киснем 80% ліжок.
Проте вже зараз у деяких лікарнях Києва, Харкова та Одеси заповнені всі ліжка для заражених. Так, за даними КМДА, в Олександрівській клінічній лікарні міста Києва ліжка для хворих на COVID-19 заповнені на 94%. Пацієнтів розмістили навіть у корпусі з пацієнтами, які страждають на ниркову недостатність.
Міністр закликає українців дотримуватися протиепідемічних заходів. «Уникайте скупчень людей, у громадських місцях (магазини, громадський транспорт) носіть захисну маску, не торкайтеся руками обличчя, дотримуйтеся безпечно дистанції не менше, ніж 1,5 м одне від одного, а також часто мийте руки та користуйтеся антисептиком. Якщо ви відчуваєте ознаки захворювання, зверніться до сімейного лікаря та самоізолюйтеся», – зазначає посадовець. За словами міністра, в умовах нехтування правилами карантину ситуація з поширенням коронавірусу може швидко вийти з-під контролю.
«На жаль, протягом останніх двох тижнів ми відзначаємо негативну динаміку і по кількості звернень, по кількості госпіталізованих, так і по стану пацієнтів, які звертаються за медичною допомогою. Збільшилась кількість виїздів бригад швидкої допомоги до пацієнтів із підозрами на ковід. У лікарні Львівщини пацієнти поступають важкі, із складними формами вірусно-бактеріальних пневмоній. Щоденна кількість тих, які потребують госпіталізації, коливається в межах 130 осіб. Тенденції є тривожними. Але говорити про брак ліжок із кисневою підтримкою передчасно. Ситуація напружена, але контрольована, попри те, що має ознаки погіршення», – говорить директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис.
Він зазначає, що в осінньо-зимовий період, окрім коронавірусу, поширюватимуться сезонні захворювання. При нашаровуванні цих захворювань, значно ускладниться процес лікування та одужання, а згодом реабілітації. Тому дотримання карантинних норм є обов’язковим для кожного, також медики радять вакцинуватись від грипу.
Крім того, лікарі констатують, що складний перебіг захворювання спостерігається у дедалі молодших пацієнтів. «На жаль, у нашій лікарні збільшується кількість хворих, перебіг захворювання стає важчим та тривалішим. Групи ризику не змінились – це старші люди, та пацієнти із супутніми хворобами. Але на сьогодні ми маємо тяжкі клінічні випадки у пацієнтів молодого віку – від 35 років. Причиною тяжкого перебігу в таких випадках є не вік, а саме наявність тих чи інших хронічних захворювань», - наголосила Людмила Гринів, лікар-інфекціоніст 5-го відділення Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні.
Орест Чемерис також говорить, що після одужання від коронвірусу можна захворіти повторно. «В області зареєстровано декілька повторних випадків захворювання на COVID-19. На щастя, їх не багато, вони поодинокі. Ми повинні розуміти, що навіть перехворівши коронавірусною інфекцією, не можна убезпечитися від повторного захворювання. Не можу сказати, що вдруге хвороба протікає легше».
Тим часом у МОЗ повідомили: українці зможуть тепер безкоштовно зробити ПЛР-тести на COVID-19 у приватних лабораторіях. На це виділили гроші з держбюджету. Відповідне рішення ухвалили на засіданні уряду 9 жовтня. Зі слів міністра охорони здоров'я України Максима Степанова, лабораторним центрам, які підпорядковуються МОЗ, додатково надали 100 млн гривень на закупівлю послуг з проведення тестувань методом-ПЛР у закладах охорони здоров'я, незалежно від форми їхньої власності. «Цим актом ми додаємо приватні лабораторії до процесу тестування, а саме, щоб це було безкоштовно для громадян України», — наголосив Степанов.
Очільник МОЗу зазначив, що уряд укладатиме з приватними лабораторіями контракти. Ще раніше він казав, що МОЗ провело перемовини з приватними лабораторіями, щоб держава сплачувала їм за проведення тестів. Відтак, скоріш за все, безкоштовними тести будуть лише у тих лабораторіях, з якими зможе домовитися МОЗ.
У коментарі «Радіо Свобода» міністр також пояснював, що така ініціатива передбачає, що держава купуватиме у приватних лабораторій проведення тестів за ціною МОЗ. Він зазначив, що нині собівартість дослідження методом ПЛР становить 700-800 гривень. Водночас вартість ПЛР-тесту в приватних лабораторіях становить нині до 2 тисяч гривень.
З 12 жовтня в Україні новий поділ на карантинні зони. Місто Львів, Пустомитівський та Яворівський райони Львівської області – у «помаранчевій» зоні, а в «жовтій» – міста Борислав, Дрогобич, Самбір, Стрий, Трускавець та Червоноград, Бродівський, Буський, Городоцький, Дрогобицький, Жидачівський, Жовківський, Золочівський, Кам’янка-Бузький, Миколаївський, Мостиський, Перемишлянський, Радехівський та Сокальський райони Львівської області. Таке рішення ухвалила Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
З 12 жовтня Київ з «жовтої» зони епідеміологічної небезпеки перейде у «помаранчеву. Канів, що на Черкащині, і надалі буде у «червоній». До нього доєднаються Суми. Водночас у Тернополі та Бережанах карантин послабили і вони тепер не у зоні з найвищим рівнем небезпеки через коронавірус.
Найбільш жорсткі обмеження в «червоній» зоні. Там закриваються всі торгово-розважальні центри, кафе і ресторани, а ще припиняється робота громадського транспорту. За спільним рішенням місцевої та центральної влади можуть закрити заклади освіти. Крім того, в «червоній» зоні забороняється посадка на пасажирські поїзди й висадка з них за винятком, якщо поїзд їде через цей населений пункт транзитом.
У «помаранчевій» зоні діють усі обмеження «зеленої» та «жовтої» зон, а також заборона роботи хостелів, спортзалів, закладів культури, нічних клубів і обмеження масових заходів з розрахунку на одну людину на 20 квадратних метрів і не більше 100 людей.
У «жовтій» зоні діють усі обмеження «зеленої», а також заборона відвідування установ соцзахисту, де перебувають люди похилого віку.
У «зеленій» зоні діють мінімальні обмеження: обов'язкова маска в приміщеннях і громадському транспорті; проведення масових заходів з обмеженням на одну людину на 5 квадратних метрів; і перевезення пасажирів тільки на сидячих місцях.
Кожна людина із симптомами коронавірусу має звернутися до сімейного лікаря. Той своєю чергою повинен направити до пацієнта мобільну бригаду, яка безкоштовно зробить тест на коронавірус. Про це каже міністр охорони здоров’я Максим Степанов. З його слів, в Україні створені спеціальні мобільні бригади, які фінансуються Національною службою здоров'я і з ними укладені відповідні договори.
Очільник МОЗ зазначає, що сімейний лікар не повинен скеровувати пацієнта «у подорож приватними лабораторіями». Якщо все ж відправляє, міністр порадив скаржитися на гарячу лінію Міністерства охорони здоров’я або на гарячі лінії департаментів охорони здоров'я місцевої влади.
Потрібно звернутися до свого сімейного лікаря, з яким у вас укладено договір.
За загальною симптоматикою він має визначити, чи є підозра на коронавірусне захворювання.
Сімейний лікар надсилає мобільну бригаду до хворого пацієнта, яка робить тест.
Після тестування визначається подальше лікування — якщо залишаються легкі симптоми, то пацієнт залишається вдома, а якщо ні — його госпіталізують.
Коли людина із позитивним тестом на COVID-19 перебуває вдома і в неї підвищується температура, вона має викликати швидку допомогу, яка госпіталізує її.