В Україні стартував другий етап медреформи, а це означає, що, по-перше, запрацювала програма медичних гарантій, яка передбачає 26 безоплатних для пацієнта діагностично-лікувальних послуг, по-друге, медзаклади другого і третього рівнів тепер фінансуватиме НСЗУ згідно з укладеними договорами.
Якщо перший етап реформи стосувався сімейної медицини, то в межах другого етапу пацієнти, які отримають електронне скерування від сімейного лікаря (терапевта, педіатра), зможуть безоплатно отримати такі послуги:
* екстрена медична допомога;
* амбулаторна вторинна (спеціалізована) і третинна (високоспеціалізована) медична допомога дорослим та дітям;
* мамографія молочної залози;
* гістероскопія;
* езофагогастродуоденоскопія;
* колоноскопія;
* цистоскопія;
* бронхоскопія;
* лікування методом екстракорпорального гемодіалізу в амбулаторних умовах;
* хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарі;
* стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій;
* медична допомога при гострому мозковому інсульті;
* медична допомога при гострому інфаркті міокарда;
* медична допомога при пологах;
* медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках;
* діагностика та хіміотерапевтичне лікування онкологічних захворювань;
* діагностика та радіологічне лікування онкологічних захворювань;
* психіатрична допомога дорослим та дітям;
* діагностика і лікування дорослих та дітей із туберкульозом;
* діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ;
* стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям;
* мобільна паліативна медична допомога;
* реабілітація немовлят, які народилися передчасно або хворими, протягом перших трьох років життя;
* реабілітація дорослих та дітей від трьох років із ураженням опорно-рухового апарату;
* реабілітація дорослих та дітей від трьох років із ураженням нервової системи.
З усіх послуг пріоритетними є п’ять:
1. Лікування гострого інфаркту міокарда.
2. Лікування гострого мозкового інсульту.
3. Допомога при пологах.
4. Неонатальна допомога.
5. Ендоскопічні обстеження, спрямовані на ранню діагностику онкологічних захворювань.
«На сьогодні 195 закладів охорони здоров’я підписали договір із НСЗУ про лікування інсультів та інфарктів. Думаю, цей перелік збільшиться. Заклади представлені в усіх регіонах України, мережа їх є територіально доступною для пацієнтів. Завдання місцевих органів влади розробити якісні маршрути, щоб пацієнти потрапляли саме в той заклад, де їм можуть надати якісну медичну допомогу», – зазначив під час онлайн-брифінгу директор Департаменту договірної роботи НСЗУ Андрій Віленський.
Що стосується стоматологічної допомоги, відносно якої раніше виникали певні питання, то її таки включили в амбулаторний пакет, який НСЗУ пропонує закладам охорони здоров’я.
Зі слів в.о. голови Національної служби здоров’я України Оксани Мовчан, згідно з новим принципом фінансування лікарень заклади, що можуть надавати відповідні послуги, уклали з НСЗУ угоди про їх надання і отримуватимуть за це гроші за встановленими МОЗ тарифами. Тобто лікар вузької спеціалізації отримуватиме зарплату за тим же принципом, що й лікар «первинки» – залежно від наданих консультацій та кількості вилікуваних пацієнтів.
Без електронного скерування від сімейного лікаря надаватимуть лише невідкладну та екстрену меддопомогу, а також допомогу від таких спеціалістів, як гінеколог, психіатр і нарколог.
Пацієнт зі скеруванням може обрати собі будь-якого лікаря в будь-якому медзакладі (без територіальної прив’язки). Якщо пацієнт не має скерування від сімейного лікаря або взагалі не підписав декларацію з лікарем первинної ланки, то за консультації фахівців йому доведеться платити.
Окрім електронних скерувань, уся документація про пацієнта лікаря «вторинки» також міститиметься у єдиній електронній базі, аби було видно, коли і з якою скаргою цей пацієнт був на прийомі та до якого спеціаліста його скерували.
Що стосується фізіотерапії, то, як повідомив директор Департаменту договірної роботи НСЗУ Андрій Віленський, вона не входить до пакета медичних послуг і фінансування її НСЗУ не передбачається.
Проблемним залишається фінансування паталогоанатомічних бюро. Міністерство охорони здоров’я розробляє додатковий порядок фінансування цих установ.