В шосту річницю розстрілів на Майдані, замість об’єднатися в молитві за загиблими та згадати духовне піднесення і жертовність тих, що боронили Україну на майданах країни, згадати тих, що, ризикуючи власним життям, витягали з-під куль незнайомців, головною темою для українців, як і кілька днів перед тим, стало повернення наших співгромадян із Уханя – епіцентру поширення нового коронавірусу.
Виникає враження, що «виставу» готували ретельно, продумано, ситуацію нагнітали цілеспрямовано. Про українців, які ще перебувають у Китаї, знали давно, останній рейсовий літак звідти прибув більш ніж два тижні тому (і жодного ажіотажу чи карантину тоді не було). Спершу, повідомивши про евакуацію, не вказали, куди саме привезуть на карантин наших співвітчизників, мовляв, щоб не спричиняти паніки. Відтак перенесли дату евакуації саме на 19-20 лютого (а то ще, чого доброго, люди вийдуть на майдани, запитають про те, де зараз перебувають «беркутівці», які розстрілювали людей, вкотре скажуть щось недобре про владу). А так всі мають клопіт, мають чим перейматися, за що переживати. Та ще й є нагода показати в потрібному світлі жителів областей, де найменше симпатизують нинішній владі як на сході, так і на заході.
Система спрацювала чудово: натяки, брак конкретної інформації про місце і час, вчасно запущені меседжі про небезпеку, розсилка повідомлень… Усе це спричинило не те що паніку, а майже істерію в певних населених пунктах. Вкотре «прості люди», які прагнуть добра для себе і своїх родин, повелися, наче стадо овець, яким легко керувати. Відповідні сюжети-страшилки на телеканалах і вчасно підкинута «достовірна інформація» від поважних людей у соцмережах, брак критичного сприйняття інформації спричинили те, що начебто адекватні люди вийшли на пікети проти своїх співвітчизників. На час верстання номера евакуйовані українці ще не доїхали до місця обсервації у Нових Санжарах на Полтавщині, де тривали сутички протестувальників із правоохоронцями.
Як усе було
Зранку, 20 лютого, в Україну прибув літак, який евакуював наших співгромадян із китайської провінції Ухань – епіцентру коронавірусу.
Рейс здійснила українська лоукост-компанія SkyUp Airlines. З Китаю прилетіло 45 українців та 27 іноземців. На етапі огляду китайськими медиками не допустили на борт четверо людей: трьох українців та одну іноземку. Всього на борт потрапило 73 особи. Окрім них, на борту перебувало ще 22 людини – екіпаж і медики, які зголосилися як добровольці. Серед евакуйованих з Китаю є одна львів’янка, решта – жителі ще 15 областей.
Куди саме прилетить літак, було невідомо майже до останнього. Спочатку казали, що це має бути Львів. В місцевому аеропорту навіть підтверджували цю інформацію. Згодом казали, що літак прибуде в Бориспіль, ще згодом – у Харків. У результаті літак спецрейсу здійснив посадку в міжнародному аеропорту міста Бориспіль, але тільки для дозаправки. Остаточно він приземлився в міжнародному аеропорту Харкова.

Евакуація людей відбулася успішно. Усі пасажири, члени екіпажу та супроводжувальні особи почувалися добре, жодних симптомів гострих респіраторних інфекцій у них не було.
Нагадаємо, що перед вильотом із Китаю всі пасажири пройшли обов’язковий огляд китайськими медиками. Перед заходом на борт їх удруге перевірили українські лікарі, які перебували з ними під час польоту.
Було вжито усіх можливих заходів з дотримання безпеки пасажирів, членів екіпажу та працівників аеропорту. Борт розмістили на окремій ізольованій стоянці. Всі процедури (паспортний контроль, митні формальності) виконали біля трапа літака.
Всі евакуйовані з українського літака, а також екіпаж та супроводжувальні особи були доставлені спеціальним транспортом ДСНС України в супроводі та під охороною поліції на територію Медичного центру Національної гвардії України «Нові Санжари» в Полтавській області. Усі ті, що були в літаку, пройдуть 14-денний карантин. Наразі це максимальний інкубаційний період від інфікування до прояву симптомів нового коронавірусу.
На час карантину установа буде ізольована. Організацією перебування в карантині пасажирів, екіпажу SkyUp та супроводжувальних осіб займаються МОЗ України і ДСНС.
Сам літак пройшов відповідну санітарно-епідеміологічну обробку. Процедура дезінфекції тривала майже дві години, після чого літак залишили ще на кілька годин закритим, а потім перевірили. Також, відповідно до рекомендацій Boeing, SkyUp замінить фільтри системи кондиціювання. Через добу після проведення дезінфекції і технічних робіт літак буде готовий до роботи.
Вірус по-львівськи
Допоки 45 українців та 27 іноземців летіли з китайського міста Ухань в аеропорт Борисполя, а потім до Харкова, в кількох населених пунктах України протестували проти їх прийому.
Спершу великі збурення сталися навколо нашого міста. Інформація про ймовірне повернення українців з Китаю спочатку посіяла паніку в селищі Шкло на Львівщині. Напередодні в місцевий санаторій навідалася комісія з Києва, щоби перевірити, чи можна там організувати карантин для евакуйованих із провінції Хубей, де лютує коронавірус. Офіційного підтвердження, що повезуть їх саме в Шкло, не було, попри це, кілька десятків людей вийшли з протестом до селищної ради. Мовляв, санаторій зараз не працює (взимку він зачинений) та ще й до умов карантину не пристосований.
Протестами, перекриттям доріг, палінням шин намагалися не впустити евакуйованих до Львівського обласного шпиталю інвалідів війн та репресованих ім. Юрія Липи. Супротив почався відразу після того, як керівництво шпиталю дало вказівку звільнити цілий останній поверх. Звісно, почала паніка.
І хоча Львівська ОДА постійно наголошувала, що немає підтвердженої інформації, що в шпиталі у Винниках та у Львівській обласній інфекційній лікарні можуть розмістити евакуйованих українців, це нікого не спинило. Не довіряли словам чиновників люди переважно тому, що начебто всіх пацієнтів шпиталю стали терміново виписувати додому або переводити для лікування в інші міські чи районні лікарні.
Іван Собко, заступник голови Львівської ОДА, пояснив, що у винниківському шпиталі проводили всього лише симуляційні навчання на виконання наказу МОЗ. Їхніми результатами організатори задоволені, тож невдовзі навчання припинили. Зараз шпиталь працює в штатному режимі.
«У кожній області визначені місця, де можуть бути потенційно розміщені евакуйовані з Китаю громадяни. У нас такими місцями мали б стати шпиталь інвалідів війн та репресованих у Винниках та обласна інфекційна лікарня», – зазначив Іван Собко.
Однак не на Львівщині єдиній відбулися протести. Відмовилися приймати евакуйованих і в санаторії у Київській області. Відпочивальники «Проліска» і місцеві жителі виступили проти такого сусідства. Санаторій стоїть посеред селища Козин, і люди бояться заразитися. Протестувала проти розміщення людей з китайського Уханя в санаторій «Медобори» і громада села Микулинці, що на Тернопільщині.
Уже зранку 20 лютого протести почалися в Полтавській області: місцеві жителі панікували, блокували дороги та не хотіли пускати евакуйованих у підготовлений для них відомчий санаторій МВС у Нових Санжарах. Туди прибули високопосадовці області, міністр МВС Арсен Аваков, а також чимало правоохоронців.
Без паніки!
Аби знизити градус напруги, до громадян звернувся президент Володимир Зеленський, прем’єр Олексій Гончарук, голова МВС Арсен Аваков, міністерка охорони здоров’я Зоряна Скалецька, губернатор Львівщини Максим Козицький та закликали українців «залишатися людьми» і з розумінням поставитися до ситуації, в якій опинилися евакуйовані з Уханя українці.
Очільниця МОЗ Скалецька зазначила, що паніка, яка є в українському суспільстві через евакуацію з Китаю наших громадян, створюється штучно. І навела приклад, начебто від імені Міністерства охорони здоров’я та Центру громадського здоров’я був поширений фейк про те, що в Україні нібито виявлено випадки зараження коронавірусом. До слова, Служба безпеки України вже почала розслідування про фейкові розсилки.
«Уже зараз можна стверджувати, що лист був розісланий з використанням одного з іноземних сервісів поштових повідомлень з підміною адреси відправника», – кажуть у СБУ. Але про яку саме країну мовиться, не уточнюють.

Не поширювати паніку та чутки в офіційній заяві закликав голова Львівської ОДА Максим Козицький. «Найгірший вірус – це паніка. Саме через надмірну паніку ми втрачаємо не лише об’єктивність, а й єдність та згуртованість. Ми вже 15 країна, яка провела евакуацію своїх громадян із Китаю, тому система є напрацьованою та перевіреною. Паніка та спекуляції на тему коронавірусу зараз зайві та вкрай небезпечні!» – наголосив він.
Натомість заступник міністра охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначив, що, шукаючи місце для обсервації, чиновники зіткнулися з нерозумінням, активним маніпулюванням фактами та штучно створеною панікою.
«Ми забираємо людей, які й так пережили непростий період. Серед евакуйованих сім’я з восьмирічним сином, молода пара, 20-річні студенти. Наш обов’язок створити максимально комфортні умови. І це стосується не тільки організації перельоту та облаштування побуту, але й прийняття їх іншими українцями. Невже в такій великій країні немає місця для менш ніж сотні співгромадян, які опинилися в складній ситуації? Невже нація, яка так багато говорить про соборність та солідарність, відвернеться від своїх людей тільки тому, що піддалась абсолютно необґрунтованій паніці? Хочу вірити, що ні!» – зазначив він.
Понад те, протести українців, спричинені евакуацією українських громадян із Китаю, шокували навіть екіпаж літака, на якому доставили людей із Уханя до Харкова.
«Тут увесь екіпаж рятувальної місії шокований через протести. Бортпровідники, пілоти і медики, всі добровольці, які полетіли забирати своїх. Бо Україна своїх не кидає. Позорище», – написав журналіст одного з українських телеканалів, який був єдиним представником ЗМІ на борту літака.

Готовий прийняти евакуйованих навіть головний рабин України Моше Реувен Асман. З його слів, мовиться про закриту оздоровчу базу відпочинку, що належить юдейській громаді. База розташована в лісі за 300 км від Києва, далеко від населених пунктів.
Блаженніший Святослав, глава УГКЦ, звернувся до української громадськості з приводу ситуації довкола реакції людей щодо евакуації українців з Уханя, охопленого епідемією коронавірусу.
«Мені дуже боляче чути про спротив громадян України щодо повернення наших співвітчизників, які опинилися в зоні небезпеки сучасного коронавірусу в Китаї. Така реакція людей є зовсім не християнською», – зазначив він. – Можна зрозуміти, що людьми керує страх бути інфікованими, бо сучасні засоби безпеки, які пропонує медична система України, є ненадійними. Для того, щоби перебороти страх, бракує відчуття людяності й чесноти християнської любові до ближнього. Не таким небезпечним є коронавірус, як вірус ненависті й зневаги до людини. Якщо коронавірус можна побороти різними медичними засобами, то від вірусу ненависті нас може захистити лише сила любові».
У своєму зверненні предстоятель УГКЦ закликав органи державної влади забезпечити українську громадськість і тих, що повертаються з Китаю, усіма необхідними засобами безпеки: «Прошу всіх людей, які називають себе християнами, утриматися від усякого виміру ненависті та не чинити перешкод для повернення до своїх домівок синів і дочок України!»
Факти про коронавірус
* Станом на 18.00 20 лютого 2020 року коронавірус SARS-CoV-2:– зареєстровано майже 76 000 випадків;
– 2130 випадків смерті;
– видужали майже 17 000 пацієнтів;
– поширення вірусу зафіксовано в 31 країні світу.
* Коронавірус (CoV) – це вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей та може передаватися від людини до людини. SARS-CoV-2 уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в місті Ухань (Китай) у грудні 2019 року.
* Людські коронавіруси можуть залишатися інфекційними на неживих поверхнях до дев’яти днів. Дезінфекція поверхні 0,1% гіпохлоритом натрію або 62-71% етанолом значно знижує інфекційність коронавірусу на поверхнях упродовж однієї хвилини часу впливу.
* У людини, інфікованої коронавірусом, розвивається гарячка, кашель, задишка (ускладнене дихання). Симптоми можуть проявитися через 2 – 14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів вірус спричиняє запалення обох легень.
* Наразі вакцини для захисту від коронавірусу немає. Найкращий спосіб запобігти зараження – уникнути впливу цього вірусу.
* Специфічного противірусного лікування від даного вірусу не існує. Люди, інфіковані новим коронавірусом, можуть звернутися по медичну допомогу, щоби полегшити симптоми.
* Щоб захиститися від інфікування, варто: уникати близького контакту з тими, що мають гарячку або кашель; не торкатися обличчя немитими руками; часто мити руки з милом чи обробляти дезінфекційними засобами; ретельно готувати їжу, зокрема м’ясо і яйця; уникати незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.
«Нехай Господь дасть нам мудрості і витримки…»
Звернення Православної Церкви України
Дорогі брати і сестри, співвітчизники! У зв’язку з поверненням до України наших громадян, яких евакуйовано з Китаю, де поширилося небезпечне захворювання, ми спостерігаємо прояви агресивного ставлення щодо їхнього приїзду на Батьківщину. Хоча медичними службами засвідчується, що серед тих, що повернулися, немає хворих, і необхідність проходження карантину є додатковим і необхідним заходом безпеки – страх і відчуження підштовхують людей до несприйняття.
Церква не може відповідати за медичну сторону питання, яка перебуває у компетенції спеціалістів та регулюється державою. Але ми зобов’язані вказати на моральну сторону виклику, з яким зіткнулося наше суспільство.
Заклик до милосердя і любові до ближніх – основа Божого Закону і пряме повеління Господа Ісуса Христа: «Отже, будьте милосердні, як і Отець ваш милосердний» (Лк 6,36); «Полюби Господа Бога твого всім серцем твоїм, і всією душею твоєю, і всім розумінням твоїм, і всією силою твоєю», – ось перша заповідь! І друга подібна до неї: полюби ближнього твого, як самого себе. Більшої за ці заповіді немає» (Мк 12,30-31).
Прояв милосердя до ближнього, який опинився в біді та скрутному становищі, – головний сенс притчі про милосердного самарянина (Лк 10,29-37), в образі якого Бог вказує нам, як слід кожному чинити тоді, коли бачиш іншу, навіть чужу і не знайому тобі людину в нагальній потребі.
Загалом принцип ставлення до ближніх, за словом Господнім, є дуже простим та зрозумілим: «Отже, все, чого бажаєте, щоб вам робили люди, так і ви робіть їм, – бо в цьому є Закон і Пророки» (Мт 7,12). Тому кожен із нас може і має зрозуміти, як нам ставитися до тих, кого евакуюють із Китаю, так само, як би ми хотіли, щоби поставилися до нас, якщо б ми опинилися на їхньому місці!
Не забуваймо, що Спаситель сприймає ставлення до допомоги, виявленої потребуючим ближнім, як до того, що зроблене (або навпаки – не зроблене) особисто щодо Нього Самого: «Бо голодував Я, і ви дали Мені їсти; спраглим був, і ви напоїли Мене; був подорожнім, і ви прийняли Мене; був нагим, і ви зодягли Мене; був недужим, і ви відвідали Мене; у в’язниці був, і ви прийшли до Мене... істинно кажу вам: зробивши це одному з цих братів Моїх менших, Мені зробили» (Мт 25,35-36, 40).
Отже, нехай страх перед хворобою не затуманює наші розум і совість, нашу людяність! Не забуваймо слова Писання: «Хто каже: «Я люблю Бога», а брата свого ненавидить, той говорить неправду: бо той, хто не любить брата свого, якого бачить, як може любити Бога, Якого не бачить?» (1 Йо 4,20).
Нехай Господь дасть усім нам, як суспільству, мудрість та витримку, збереже від пошесті згубної хвороби та від згубної ненависті й відчуження!