Ще одна тривожна звістка облетіла Україну: минулого тижня у Донецькій області від укусу комахи померла однорічна дитина. Другу, трирічну, лікарям вдалося врятувати.
Медики встановили: дітей покусала не якась залітна, невідома нам комаха, а наша звичайна мошка, якої у цю пору багато біля річок. Вкусила в обличчя, а оскільки у маленьких дітей дуже розвинене кровопостачання, то токсини, що виділяє комаха, легко і швидко потрапили у кровоносне русло. Причиною смерті однорічної дитини стала індивідуальна алергійна реакція організму на укус комахи і невчасне звернення по допомогу. До лікарів батьки звернулися лише наступного дня, коли дитя вже було у важкому стані. Другу дитину врятували, її життю вже нічого не загрожує.
Чи водяться мошки на Львівщині? Як від їхніх укусів можна захиститися? Що робити, коли комаха таки вкусила? З цими запитаннями "Пошта " звернулася до ентомолога відділу медичної паразитології Львівської обласної СЕС Ольги Вевенко.
- Мошки на території Львівщини є, особливо в районах проточних річок, бо вони люблять чисту воду, - розповіла Ольга Петрівна. - Масовий виліт мошок припадає на кінець травня, тож саме зараз, виїжджаючи на природу, потрібно бути обачними. Укус мошок є дуже небезпечний, бо вони можуть передати токсичні речовини зі слиною. Мошки рояться і найбільше нападають перед заходом сонця і у безвітряну погоду. Їх легко помітити, бо вони рояться клубками. Набиваються у волосся, обсідають руки. Місце укусу пекуче, болюче, людина розчухує його, тож може приєднатися вторинна інфекція й виникнути нагноєння.
У 80-х роках, за словами Ольги Петрівни, великий масовий виліт мошок спостерігався у Сокальському районі. Там фіксували великий падіж худоби. У 1992, 1993, 1994 роках напади мошок спостерігали у Буському районі. Там фіксували не лише падіж худоби, особливо молодняка, а й значна частина людей зверталася по медичну допомогу.
Смертельних випадків, спричинених укусом мошок, на Львівщині не було. Але, як мовиться: береженого і Бог береже. Тож, плануючи відпочинок на березі річок, медики радять запастися кремом "Оff" (є і рідина з такою ж назвою), яким змазати відкриті ділянки тіла.
Дітей віком до трьох років цим кремом змазувати не можна, бо дуже важливо, щоб крем чи рідина не потрапили в око, до рота. Для захисту маленьких краще використати різні олійки: рицинову, піхтову тощо.
Якщо вберегтися від мошок таки не вдалося, то місце укусу медики радять промити розчином календули або питтєвої соди ( 1 ч. л. на склянку води) і звернутися до лікаря.