Раніше Україну вважали країною, вільною від поліомієліту, а тепер, цілком імовірно, ця хвороба може повернутися. За статистикою, поліомієліт спричиняє параліч в одному з 200 випадків. Найчастіше вірус уражає дітей віком до п’яти років. Смертність серед паралізованих сягає 5-10%. Водночас поліомієліт – одна з небагатьох інфекцій, які можуть бути повністю ліквідовані. Ліків від неї нема! Єдиний захист – вакцинація!
Минулого місяця хвороба знову нагадала про себе світові. У середині вересня цього року у Філіппінах зареєстрували спалах поліомієліту: циркулювальний дериват вакцинного поліовірусу другого типу виявили в трирічної дитини, а поліовіруси першого і другого типів – у навколишньому середовищі.
Напередодні Всесвітнього дня боротьби з поліомієлітом, яке відзначатимуть 24 жовтня, лікарка-епідеміологиня відділу епіднагляду та моніторингу інфекційних і паразитарних хвороб Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Уляна Федоряченко наголосила, що рівень захворюваності на поліомієліт збільшується саме в літньо-осінні місяці. Частіше хворіють діти від шести місяців до п’яти років.
Що варто знати про поліомієліт
Джерелом інфекції є хворі на паралітичні й непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу – фекально-оральний. Він може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду, їжу або переноситися мухами. Вірус поліомієліту тривалий час зберігається у навколишньому середовищі – до трьох місяців у воді, до шести місяців з фекаліями в ґрунті. Також імовірна передача вірусу повітряно-крапельним шляхом.
«Поліомієліт – це дитячий спинномозковий параліч, гостре вірусне захворювання, зумовлене ураженням спинного мозку поліовірусом, яке характеризується патологією центральної нервової системи. Збудник поліомієліту належить до групи родини ентеровірусів (кишкових вірусів) та існує у вигляді трьох незалежних типів (першого, другого і третього). Вірус стійкий у зовнішньому середовищі, добре переносить замороження, висушування. Не руйнується травним соком і антибіотиками. Гине при кип’ятінні, під впливом ультрафіолетового випромінювання та дезінфікувальних засобів», – розповідає епідеміологиня.
З її слів, клінічні прояви поліомієліту різноманітні. У понад 90% інфікованих він має безсимптомний перебіг, у 4-8% – в абортивній формі без рухових порушень. Тільки в 0,1-1,0% осіб розвивається паралітична форма хвороби з розвитком паралічів та парезів.
Серед основних ознак ураження є підвищення температури тіла, біль голови, біль у горлі, кінцівках, нежить, блювання, діарея, раптове порушення ходи, м’язова слабкість. Розвиток гострих млявих паралічів виникає від декількох годин до одного-п’яти днів. Найінтенсивніше виділення вірусу від хворого відбувається в перші два тижні захворювання, але може тривати впродовж чотирьох-шести тижнів від початку хвороби.
Краще запобігти, аніж захворіти
Для профілактики ентеровірусних інфекцій необхідно мити руки з милом гарячою водою, провітрювати і робити вологе прибирання в приміщеннях. Для пиття використовувати лише кип’ячену питну воду, ретельно мити гарячою водою овочі, зеленину, ягоди і фрукти.
Якщо ж у дитини виявили будь-які вищеперелічені ознаки, необхідно негайно звернутися по медичну допомогу! Не варто забувати про вакцинацію. Для дітей вона безкоштовна! Дорослі й туристи, які подорожують в країни, де зареєстрований поліомієліт, можуть бути вакциновані власним коштом.
Як зазначила Уляна Федоряченко, за 9 місяців цього року проти поліомієліту дітей до року щеплено лише 52,1%, від року і старших – 57%. Проте для формування імунного прошарку населення, за рекомендацією ВООЗ, рівень охоплення вакцинацією повинен становити хоча б 95%.
Нагадаємо, що, згідно з календарем профілактичних щеплень, вакцинацію проводять у кілька етапів та в різному віці:
1 щеплення – 2-ий місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина);
2 щеплення – 4-ий місяць (інактивована поліомієлітна вакцина);
3 щеплення – 6-ий місяць (оральна поліомієлітна вакцина);
4 щеплення – 18-ий місяць (оральна поліомієлітна вакцина);
5 щеплення – 6 років (оральна поліомієлітна вакцина);
6 щеплення – 14 років (оральна поліомієлітна вакцина).
Якщо дитина пропустила планове щеплення, порадьтеся із сімейним лікарем або педіатром, за яким графіком їй потрібно робити щеплення далі.