За роки війни, яка йде на сході України, часто підтримки, опори та допомоги потребують не лише самі бійці, а й їхні дружини. Чимало з них за цей час щось втратили – хтось спокій, хтось – сина, чоловіка і годувальника, а дехто – надію на майбутнє, адже досі не знає, як справитися з психологічними проблемами чи вирішити питання зі здоров’ям.
Допомогти подолати негаразди у сім’ї, які виникають, коли чоловіки повертаються зi зони бойових дій, навчити дружин правильно турбуватися про себе та про своє здоров’я, аби в подальшому народити здорове потомство, у Львові та області для цього створено чимало програм та проєктів.
Жінки, скористайтесь програмою комплексного огляду!
Аби подбати про здоров’я дружин загиблих учасників бойових дій, тих, хто повернувся з зони АТО або досі там перебуває та не допустити у них гінекологічних проблем, починаючи з квітня цього року Львівський обласний центр репродуктивного здоров’я населення (вул. Короленка, 9, телефон: (032) 275 80 61) спільно з Львівським центром надання послуг учасникам бойових дій (вул. Пекарська, 41, телефон: (032) 254 61 16) проводить цілу програму комплексного огляду.
Зі слів клінічного провізора, медичного копірайтера Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення Тетяни Штейн, мета цієї програми – онкопревенція органів статевої сфери, тобто скринінгові дослідження на наявність онкологічних захворювань у жінок.
“З 1 квітня, відколи діє програма, наші спеціалісти вже обстежили понад 200 дружин учасників АТО. Комплексний огляд включає в себе: огляд гінеколога на кріслі, взяття мазка на мікрофлору, взяття мазка на онкоцитологію, проведення цифрової кольпоскопії, фізикальне обстеження молочних залоз, УЗД органів малого тазу на найсучаснішому ультразвуковому апараті та консультацію фахівця. Після огляду жінці потрібно зателефонувати до лікаря для отримання результатів обстежень та подальшої консультації, – розповідає “Львівській Пошті” співрозмовниця. – Для жінок, старших 40 років, є можливість провести мамографію – рентгенологічне обстеження молочних залоз”.

Щоб скористатися можливістю такого огляду, дружинам учасників АТО насамперед потрібно зареєструватися у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій. Як розповіла прес-секретар Центру Марія Прихід, реєстрація проходить щомісяця.
“На початку місяця через телефон чи нашу сторінку у мережі Facebook реєструємо 30 жінок, які хочуть пройти огляд у лікарів з Центру репродуктивного здоров’я населення. Усе для дружин повністю безкоштовно, – підкреслює Марія Прихід. – Наголошую, що скористатись програмою можуть дружини учасників бойових дій. На жінок-учасниць бойових дій ця програма не поширюється, оскільки всі вони й так мають право на безкоштовний огляд спеціаліста”.
Все, що потрібно мати на огляд, то це документ, що засвічує особу (паспорт) та копію посвідчення УБД чоловіка.
Та оскільки репродуктивне здоров’я пари залежить від обох партнерів, зі слів Тетяни Штейн, наступним етапом роботи Центру репродуктивного здоров’я населення є надання можливості кріоконсервації сперми.
“У таких розвинених країнах, як США, Ізраїль військові репродуктивного віку перед від’їздом у райони активних бойових дій здають сперму для зберігання на майбутнє. Звичайно, що кожен бажає цим мужнім чоловікам лише здоров’я та найскорішого повернення у родину, але життя часто є непередбачуваним. Потужні стреси, поранення, загострення супутніх патологій можуть негативно впливати на репродуктивну функцію чоловіків. Якщо родина подбає про збереження власного генофонду наперед, то застосування допоміжних репродуктивних технологій дозволить відчути радість батьківства навіть у складних ситуаціях. На сьогоднішній день ми працюємо над тим, щоб забезпечити військовослужбовцям безкоштовне зберігання сперми в нашому Центрі. Для кріоконсервації сперми потрібно лише здати спермограму для перевірки якості еякуляту та тести на відсутність ВІЛ, сифілісу, гепатитів В та С. Методика кріоконсервації дозволяє також зберегти фертильність онкохворих чоловіків перед застосуванням хіміотерапії”, – каже клінічний провізор Центру і додає, що у їхніх планах також укомплектування та організація роботи ембріологічного відділення. Тобто фактично Центр повністю готовий до забезпечення повного циклу запліднення in vitro (ЗІВ). Наразі бракує лише дороговартісного обладнання для ембріологічного блоку.
Від психологічної порадні до спортивних матчів
Аби підтримати учасників бойових дій та самих дружин, у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій організовують багато цікавих заходів. Зокрема, психологічний захід “Сім’я, яка чекає”, “Родинна порадня ветеранів”, “Футбол”.
Надважливою у Центрі вважають психологічну складову. Мовляв, дружини, чоловіки яких уже повернулися із зони бойових дій, або жінки, які досі чекають на своїх чоловіків чи так їх і не дочекалися, дуже потребують “розвантаження”. Для цього тут проводять різні тренінги і семінари. Зокрема, діють так звані порадні, де жінкам допомагають впоратися зі своїми емоціями та отримати кваліфіковану підтримку психолога.
Проводять для дружин учасників АТО й курси англійської мови. Відбуваються вони двічі на тиждень із носієм мови, тобто людиною, з якою можна вільно поспілкуватися іноземною мовою.
Активну співпрацю Центр веде також із Міжнародною організацією з міграції (МОМ). Завдяки цьому учасники АТО, а також їх дружини можуть отримати гранти (кошти) на перекваліфікацію або розвиток власного бізнесу.
Не забувають у Центрі й про здоровий спосіб життя, наприклад, організовуючи для сімей футболгольф. Це cпортивна гра, в якій окремі учасники або команди змагаються, заганяючи футбольний м’яч у спеціальні лунки ударами ноги.
Зі слів Марії Прихід, усе відбувається в селі Наварія, поблизу Львова, де є корт для гри. “Це таке собі спільне дозвілля для сімей, де є учасник АТО. Попередньо реєструємо осіб, а вже потім по суботах вони можуть цілий день ганяти, бавитися, розважатися. Зі собою просимо мати посвідчення УБД, паспорт для дружини/чоловіка та свідоцтво про народження дітей”, – додала наостанок співрозмовниця.
Найближчий футболгольф відбудеться 7 вересня з 09.00 до 20.00. Майданчик для гри розташований за адресою: с. Наварія, вул. Берегова, 7.