Як зробити піст корисним

Споживайте менше м’яса, віддавайте перевагу овочам, грибам і кашам

Багато українців у час Великого посту обмежують свій раціон. В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун радить серйозно поставитися до цього, щоби зустріти Великдень здоровим.
* Менше м’яса. Великий піст – чудова нагода відмовитися від процесованого м’яса: ковбас, сардельок і копченостей. Саме воно збільшує ризик деяких видів раку, а також гіпертензії та порушення обміну жирів. До речі, шматок сала і печеного м’яса птиці такої загрози не становить.
* Більше овочів. У рисі, білому хлібі та картоплі мало вітамінів і білкової їжі. А ось у рослинній їжі є і вітаміни, і мікроелементи, і клітковина. Отож така їжа оздоровить кишківник, судини, мозок, шкіру, зміцнить імунітет.
* Бобові – не лише квасоля. Бобові – справжні мультивітамінні пігулки. В них є вітаміни групи В, потрібні для утворення нейромедіаторів, та мікроелементи: калій, фосфор, залізо, цинк і марганець. Також це джерело повноцінного білка, тобто незамінних амінокислот. Є у бобових і клітковина, яка робить кишківник здоровим та нормалізує рівень холестерину.
* Згадайте про гриби. Білі гриби, печериці, шиїтаке, гливи та інші містять багато амінокислоти глутатіону, клітковину бета-глюкан, мікроелемент селен, жир холін, вітамін D, антиоксидант ерготионеїн – тобто низку досить унікальних і дуже потрібних нутрієнтів. Дві порції грибів на тиждень допоможуть знизити ризик деменції у старшому віці. 
* Ніяких низькожирових дієт. Великий піст передбачає майже повну відмову від масла, олій та жирів у складі тваринних продуктів, як-от лецитин у яйцях чи риб’ячий жир. Проте знежирений раціон може зашкодити. Тому не забудьте про горіхи, льон, гарбузове та соняшникове насіння. Їх піст не забороняє. У них міститься вітамін Е і поліненасичені жирні кислоти. Не вдавайтеся до довгих тижнів смаження пісної їжі на соняшниковій олії. І пам’ятайте – “пісні” маргарини в печиві чи в стравах громадського харчування є джерелами трансжирів, які збільшують запальний фон і сприяють розвитку серцево-судинних хвороб.
* Яйця потрібні. У них є майже всі вітаміни, повноцінний білок та корисні жири – холін і лецитин, необхідні для роботи нервової системи та печінки. Якщо постите, регулярно споживайте соєві продукти, гарбузове і соняшникове насіння, кукурудзу, шпинат. Все це дещо замінить яйця.
* Молочні продукти також важливі. У молоці є  лактоза. В деяких людей у дорослому віці вона вже не розщеплюється, а незбиране молоко та продукти із сухим молоком спричиняють у них здуття чи діарею. Натомість витримані сири та йогурти корисні і досить безпечні, бо практично не містять лактози і багаті на кальцій, який добре засвоюється. Споживання сирів та йогуртів зменшує ламкість кісток та ймовірність розвитку діабету другого типу. Пісною альтернативою кисломолочним продуктам стане величезна миска квашеної капусти. Саме вона містить і співмірну кількість кальцію, і пробіотичні лактобактерії.
* Без риби ніяк. Регулярне споживання жирної морської риби (оселедця, скумбрії) забезпечує мозок, серце і судини та імунну систему Омега-3 поліненасиченими жирними кислотами. Достатньо з’їсти одну велику запечену скумбрію на тиждень, щоби покрити потребу в жирах. Вона коштуватиме, як упаковання сосисок.
* Не забудьте про каші. У піст треба десь брати калорії, і цим джерелом стають вуглеводи. У гречаній, перловій, пшеничній, пшоняній, вівсяній, кукурудзяній кашах, окрім вуглеводів, є клітковина, мікроелементи, вітаміни групи В та білок. Кожна з цих круп має свою суперсилу. Наприклад, перлова та вівсяна каші нормалізують рівень холестерину, кукурудзяна містить селен, а в гречаній багато заліза. Каші добре поєднуються з уже згаданим насінням гарбуза та льону і грибами.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5157 / 1.56MB / SQL:{query_count}