Хоч грипу у Львові та області ще немає, проте саме зараз чи не найкращий час для вакцинації від цієї небезпечної сезонної хвороби. Принаймні так запевняють лікарі і наголошують: хоч ця справа добровільна, все ж щепитися бажано усім, хоча б з огляду на те, що щеплення в рази дешевше за лікування грипу.
Як уже писала “Львівська Пошта”, згідно з прогнозом ВООЗ, у сезоні 2018/2019 в Україні будуть поширені три штами вірусу грипу – А/Сінгапур (H3N2), В/Колорадо і А/Мічиган (H1N1). Останній прогресував у нас два попередні роки, із двома попередніми Україна зіткнеться уперше. Також, за даними МОЗ, найбільший ризик підхопити грип буде наприкінці жовтня – початку листопада. Передбачається, що цього сезону рівень захворюваності буде значно вищим, і грип не відступатиме аж до травня наступного року, бо для цих вірусів грипу характерна циклічність.
Аби щепитися саме від цих штамів вірусу, зі слів головного епідеміолога Львівщини Наталії Тімко, цього року у доступі є дві вакцини: чотиривалентна “Ваксігрип Тетра” (виробник “Санофі Пастер”, Франція) і тривалентна “Джісі Флю” (виробник “Грін Кросс Корпорейшн”, Південна Корея).
“Обидві якісні і безпечні. Єдина різниця між ними – французьку можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а корейську – від шести місяців, – зазначила Наталія Тімко (вона, до речі, сама вже щепилася від грипу). – Малюкам і дітям до дев’ятирічного віку, в яких незріла імунна система, роблять дві дози з інтервалом в один місяць. Надалі – без обмеження віку”.
Є ці вакцини й у львівських аптеках. Наприклад, як вдалося з’ясувати, її можна придбати в аптеках: №1 (вул. Фредра, 2), №44 (вул. Симоненка, 4), “Фарматон” (вул. Дністерська, 17), ТзОВ Гіруда (вул. Героїв УПА, 57-в). Вартість “Ваксігрипу” у зазначених аптеках коливається від 290 до 320 грн, а “Джісі Флю” – від 220 до 235 грн. За такими ж цінами вакцини можна купити і в мережі аптек “3І”, “Соціальна аптека”, “D.S.”, “Аптека Доброго Дня”. При чому, французьких вакцин у наявності більше, ніж південнокорейських!
Також дані вакцини можна купити і вколоти у приватних медичних центрах. Але там доведеться доплачувати ще й за огляд перед щепленням. Зокрема, аби провакцинуватися у дитячій поліклініці “Веселка” (вул. Щирецька, 36/5 (2 пов.) і просп. Червоної Калини, 68), дитячому центрі здоров’я ім. Анни Мазуренко (вул. Дністерська, 27), медичних центрах “Інтерсоно” (вул. Антоновича, 102) та “Медікавер” (також вул. Антоновича, 102) за французьку вакцину потрібно буде заплатити 290 грн і ще від 200 до 450 грн за сам огляд.
Ті, хто не мають наміру звертатися у приватні клініки, але бажання щепитися від грипу є, зі слів Наталії Тімко, потрібно прийти до сімейного лікаря, взяти рецепт, а у кабінеті щеплень сумку-холодильник і лише тоді прийти в аптеку по вакцину. Бажано взяти чек, де вказані час і година продажу. Далі – повернутися до лікаря на огляд, аби той скерував у кабінет щеплень.
“Вакцинуватися від грипу можна й упродовж усього епідсезону, та оскільки грипу у нас ще не має, саме зараз найвдаліший час для щеплення. Щоб виробився повноцінний імунітет до хвороби достатньо два тижні. На високому рівні захист триматиметься щонайменше півроку. Згодом антитіла почнуть знижуватися і до року часу будуть лише залишкові явища, – пояснює епідеміолог. – У групі ризику є діти до п’яти років, особи старші 65 років, вагітні жінки, медики, люди з надлишковою вагою, цукровим діабетом, хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем”.
Централізовано за позабюджетні кошти у Львові та області вакцини від грипу уже закупили для працівників Львівського обласного фтизіопульмонологічного центру та Охматдиту.
До речі, абсолютних протипоказань до вакцинації від грипу, зі слів Наталії Тімко, є дуже мало. Це, зокрема, алергія на білок курячого яйця і алергічна реакція на попереднє введення вакцини.
Чхайте і кашляйте правильно!
Щоб мінімізувати розповсюдження бактерій, якщо немає при собі хірургічної маски чи серветки, потрібно використовувати правильну процедуру чхання та кашляння. Зі слів в.о. міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун, чхати у долоню неефективно, оскільки вона погано стримує бактерії в процесі чхання чи кашлю. Тож інфекції можуть діставатися на відстані до двох метрів та більше. А це одна з причин, чому грип або застуда так швидко передається іншим людям.
Якщо немає можливості залишатися вдома, то потрібно одягнути хірургічну маску та взяти з собою паперові серветки.
Головний медик країни радить чхати і кашляти у внутрішню сторону ліктя, мовляв, такі дії мінімізують ризик зараження інших людей. А ще, щоб захиститися від хвороби бажано мити руки з милом, вакцинуватися від грипу, провітрювати приміщення, проводити більше часу на свіжому повітрі, збалансовано харчуватися, повноцінно спати та займатися спортом.