Працівники Львівської обласної державної стоматологічної поліклініки і керівництво головного управління охорони здоров'я ЛОДА на межі "війни". Побутує думка, що єдиний обласний державний медичний заклад, де ще можна безкоштовно лікувати зуби, можуть прибрати до рук
Працівники Львівської обласної державної стоматологічної поліклініки і керівництво головного управління охорони здоров'я ЛОДА на межі "війни". Побутує думка, що єдиний обласний державний медичний заклад, де ще можна безкоштовно лікувати зуби, можуть прибрати до рук
Чутки про те, що на Львівську обласну державну стоматологічну поліклініку хтось поклав око і хоче її приватизувати, серед стоматологів блукали ще від початку року. А чом би і ні: приміщення у доброму стані, хорошому районі, майже у центрі міста. Нині, коли вже реально готові документи для реорганізації державної установи, переведення її на госпрозрахункові відносини, ці чутки ожили знову. Лікарі твердять: все робиться дуже хитромудро: наперед відомо, що поліклініка на госпрозрахунку витримає максимум квартал і стане банкрутом. Тоді будуть реальні підстави для її приватизації. І навіть називають прізвища тих, хто зазіхнув на державну поліклініку.
"Пошта" вирішила перевірити факти і з'ясувати, що насправді діється навколо стоматологічної поліклініки. Ми надаємо слово усім зацікавленим сторонам: представникам трудового колективу поліклініки, керівництву головного управління охорони здоров'я ЛОДА, депутатам обласної ради. Послухаємо їхні думки, а вже висновок кожен зробить сам.
Колектив ніяк не може зрозуміти, чому експеримент - переведення на госпрозрахункові відносини - розпочали з єдиної (!) обласної державної стоматологічної поліклініки. Якщо йти на такі експерименти, то його варто розпочинати з невеличкої установи, щоб у разі провалу найменше постраждали пацієнти. Ми маємо у Львові одну міську госпрозрахункову стоматологічну поліклініку. Досвід свідчить, що це неправильний крок. Поліклініка здала в оренду іншим структурам усі приміщення, які тільки могла, але вижити їй все одно важко. А тут беруться розвалити єдину обласну державну поліклініку. Цього, на наш погляд, не можна робити з багатьох причин. Ми - єдина структура в області, до якої йшли пацієнти з різними патологіями зі всієї Львівщини, міста. З приватних кабінетів люди з ускладненнями також ішли до нас. У нашій поліклініці працюють найбільш кваліфіковані спеціалісти. Скажімо, лише тут діє центр, який безкоштовно надає допомогу дітям із семи областей України, які народилися з вродженою патологією зубів. Лише у нас безплатно надають стоматологічну допомогу під загальним наркозом дітям, неповносправним, іншим особам. Такі послуги ще надають у двох приватних клініках, але, звісно, за гроші. У нас безкоштовно протезували пенсіонерів. Ми займалися профілактикою стоматологічних захворювань. Хто нині робитиме це задарма?
Нам кажуть, що незабаром на госпрозрахунок перейде вся стоматологічна служба. Погоджуюся, рано чи пізно так і буде. Але тоді всі установи будуть в однакових умовах. Нині ж, коли в таких умовах працюватимемо лише ми, пацієнти підуть в інші державні установи, туди, де допомогу пільговим категоріям надаватимуть безкоштовно. У колективі працює майже 400 осіб. Якщо після реорганізації залишиться половина, це ще буде дуже добре. І хоч в документах всюди йдеться про те, що скорочення не буде, це станеться само собою уже через місяць-два. Адже лікар змушений буде заробити на комунальні послуги, оренду приміщення, зарплату допоміжному персоналу, адміністрації, бухгалтерії тощо. Це нереально. Які ж тоді ціни за послуги треба поставити? Нині, в умовах кризи, люди взагалі грошей не мають. До того ж вартість наших послуг не може бути такою, як у приватних кабінетах, бо відповідно до постанови Кабміну можемо ставити ціни не більш як 30% від розрахованої собівартості. Нині зі сіл люди їдуть до нас, але тільки тому, що ми обслуговуємо їх безкоштовно. Коли послуги стануть платні, вони не поїдуть.
Реорганізація в умовах кризи, як одиничний випадок, абсолютно не доцільна. Це зрозуміло усім, за винятком лише тих, хто бачить у цьому свій інтерес. Поліклініка не зможе працювати в умовах самоокупності. Грошей навіть на зарплату бракуватиме, хоча керівництво зобов'язане виплачувати мінімальну зарплату. Уявляєте, що почнеться?
Ідею з реорганізацією поліклініки, мабуть, хтось добре продумав. Щоб завуалювати свої справжні наміри, вирішили прикритися реорганізацією. Спершу доведуть поліклініку до банкрутства і створять реальні умови для приватизації. І нам навіть відомо, чия це затія.
Сподіваємося, що коли питання щодо реорганізації стоматологічної поліклініки розглядатиметься на медичній комісії обласної ради, на засідання запросять представників трудового колективу, аби почути і їхню думку.
Реорганізація стоматологічної поліклініки - не наша ініціатива. Відповідну постанову обласна рада ухвалила ще торік, за попереднього керівництва, а нам фактично дали це питання до виконання: у Львівській обласній державній стоматологічній поліклініці має бути реорганізація - вона переходить на госпрозрахункові відносини. Але така тенденція нині є загальноукраїнською. Зараз МОЗ готує документи, і незабаром стоматологічна служба України перейде на госпрозрахунок.
Стоматологічна поліклініка переходить на госпрозрахункові відносини частково, управління гарантує їй проплату за надання послуг особам, яким держава гарантує безкоштовну допомогу: пенсіонерам, інвалідам, дітям, що народилися з вродженою патологією зубів тощо.
Є кілька моментів, які можуть спричинити непорозуміння. Перше - питання орендних відносин. Ми передаємо поліклініці безкоштовно всю інфраструктуру: будівлю, техніку. Скільки вони платитимуть за оренду приміщення, вирішить сесія. Можливо, плата буде символічною, як для більшості медичних закладів - 1 грн на рік. Але це питання в компетенції обласної ради.
Друге. Очевидно, що не всі лікарі зможуть на себе заробити. Адже є стоматологи, до яких шикуються черги, а є і такі, що мають обмаль пацієнтів. Може виникнути проблема з оплатою праці, але сподіваємося, що цю проблему ми вирівняємо за рахунок проплат, які будуть надходити з обласного бюджету за обслуговування пільговиків. За надання спеціалізованої допомоги хворим також буде перерахунок з обласного бюджету.
Скорочення не планується. Можливо, на якийсь час введемо мораторій щодо скорочення, але згодом усе залежатиме від їхньої господарської діяльності: зможуть вони себе забезпечити чи ні. Таку реорганізацію вже проведено у Києві, Чернігівській області, завершують її у Хмельницькій. Звісно, там набили чимало ґуль, і у нас вони будуть, але невдовзі вся стоматологія працюватиме в таких рамках. Держава буде гарантувати безкоштовну стоматологічну допомогу лише пільговим верствам населення.
Зрозуміло, що є певний спротив колективу, і його можна зрозуміти, хоча в поліклініці велика кількість людей працює на 0,25% ставки, що становить 200-300 грн, але ніхто не звільняється. Бо вони живуть за рахунок пацієнтів. Після реорганізації лікарі також будуть жити за рахунок пацієнтів, але мусять трохи поділитися з державою. А ось цього вони категорично не хочуть. У переході на госпрозрахунок є і перевага. Адже лікарі ходять по лезу ножа: органи контролю досить активно працюють у медицині. І щоразу, коли пацієнт віддячується за послугу, є ризик, що саме в той момент хтось зайде в кабінет. За нових умов лікарі свою долю отримають офіційно, нічим не ризикуючи. Можливо, вона буде дещо менша, ніж тоді, коли вони працювали лише на себе. Але треба вчити людей ділитися. Переконаний, що коли ми перейдемо до страхової медицини, навіть збільшивши зарплату лікарів у два-три, десять разів, серйозні перепони створюватиме саме медична громада, яка звикла працювати зовсім по-іншому.
Щодо можливої приватизації... Такі думки докотилися і до управління. Але цього не станеться, бо, по-перше, є закон України, в якому чорним по білому написано: державні медичні заклади приватизації не підлягають. По-друге, буде рішення обласної ради про створення такого-то центру, а не якогось іншого. І якщо навіть припустити, що це питання могло б виникнути, воно не пройде на жодному рівні: ні в обласній, ні у Верховній Раді, бо тоді треба міняти законодавство. І по-третє, заклад не повинен збанкрутувати. Адже у Львові є більше сотні приватних кабінетів, і жоден з них не закривається.
Суб'єктивний погляд |
Василь Пазиняк, |
- Вважаю, що у час фінансової скрути робити експерименти з єдиною державною стоматологічною установою, яка обслуговує сільське населення області, недоречно і нерозумно. Нам можуть закинути, що стоматологічні послуги у більшості випадків і так платні, що стоматологія належить до сфери послуг тощо. Це так, але потрібно робити реформу стоматологічної служби у всій державі. У МОЗ вже є проект концепції реформування стоматологічної служби України, і бігти попереду паровоза не потрібно. Нині ми маємо чотири міські стоматологічні поліклініки у Львові, які мають бюджетне фінансування, і лише одну - обласного підпорядкування. І ті чотири залишаться бюджетними, а єдину державну обласну переводять на госпрозрахунок. У такий скрутний час, у період серйозної конкуренції ця поліклініка довго не протягне, шансу вистояти у неї немає. І боюся, що плани щодо її переведення на госпрозрахунок є набагато далекоглядніші. Комусь, очевидно, впало в око приміщення поліклініки і, можливо, хочуть довести поліклініку у такий спосіб до банкрутства, щоб потім її приватизувати. Але думаю, що наша медична комісія не підтримає такого рішення і на сесії обласної ради будуть серйозні дебати з цього питання. |
Ярослав Пітко, |
Ярослав Грибальський, |
- При нинішній несприятливій ситуації, що склалася в країні, юридичній незахищеності наших людей реорганізація державних медичних установ, у тому числі й єдиної обласної державної стоматологічної поліклініки, вважаю, є недоцільною. У головне управління охорони здоров'я я скерував депутатський запит, в якому просив обґрунтувати, який економічний ефект отримає держава, область зокрема, від реорганізації саме тепер стоматологічної поліклініки. Та відповіді ще не дістав. Адже є пільгова категорія населення, яка за будь-яких умов повинна отримувати безкоштовну медичну допомогу, бо це їй гарантує держава. І стоматологічна поліклініка - є саме цей заклад, де така допомога надається. Тому я категорично проти реорганізації державних медичних установ саме в нинішній кризовій ситуації. Думка про те, що саме через реорганізацію обласну державну стоматологічну поліклініку хочуть довести до банкрутства, щоб потім приватизувати, може мати під собою реальне підґрунтя. У нас все можливе. |
- На комісії ми попередньо слухали це питання, але ще не зібрали всіх "за" і "проти". Комісія ще не має чіткої позиції з цього приводу. Особисто мене турбує питання захищеності пільгової категорії населення, бо їм безкоштовну медичну допомогу гарантує держава. До мене звернулися інваліди, яких дуже стурбувала звістка про реорганізацію стоматологічної поліклініки, їх цікавило, що буде з ними. Керівництво головного управління охорони здоров'я запевнило спочатку усно, а тепер вже письмово надіслало відповідь на мій депутатський запит, з якого випливає, що в поліклініці й після реорганізації пільговикам надаватимуть послуги безплатно. Вважаю, що треба все добре зважити, обдумати, чітко все обґрунтувати, а тоді ухвалити рішення. І таке, щоб від нього не страждали люди, насамперед соціально незахищені. Остаточне рішення буде прийняте на сесії обласної ради. |