Літні канікули – період відпочинку і дозвілля дітей – тривають. Та, на жаль, трапляються непоодинокі небезпечні ситуації, що призводять до серйозних травм. За статистикою, рівень дитячого травматизму в літні місяці підвищується на 20%.
Зі слів завідувача травматолого-ортопедичного відділення Львівської міської дитячої клінічної лікарні, що на вул. П. Орлика, Галини Гачкевич, падіння зі скейтів, роликів, скутерів, велосипедів, дерев чи парканів є типовою для літа причиною дитячого травматизму. Не останню роль у цьому відіграють і дитячі майданчики. Падіння з гірок, турніків, каруселей, удари розгойданими гойдалками спричиняють вивихи, переломи, забої, пошкодження внутрішніх органів і серйозні черепно-мозкові травми.
Але, як стверджують медики, убезпечити дитину від усього цього цілком можливо – просто дітям потрібно бути обережнішими, а батькам пильнішими.
Упав – і місяць у гіпсі
Дев’ятирічний Дмитро вже тиждень у гіпсі. Травмувався хлопчик зовсім несподівано, бавлячись на дитячому майданчику. “Син поліз на турнік, кілька щаблів перейшов, не втримався і полетів донизу. Одна мить – і дитина вже лежить, плаче, – розповідає мама Ірина. – Раніше увесь наш дитмайданчик був засипаний піском. А зараз піску практично немає, бо нового ніхто не завозить. Натомість усюди розкидане каміння. Вважаю, якщо було б достатньо піску, травмування сина було б мінімальне”.
Через те, що Дмитрик упав на коліно, вибив собі колінну чашку, тепер, зі слів матері, йому доведеться місяць, а то й більше сидіти удома в гіпсі.
Проте, зі слів жінки, це вже не перше травмування дітей на цьому майданчику. “Нещодавно дівчинка прищемила собі пальця, запхавши руку в несправний механізм каруселі. Ще раніше, вже інша дівчинка, з’їжджаючи з гірки, поранила руку об заіржавіле залізо, – веде далі львів’янка. – Про майданчики ніхто не дбає, не ремонтує їх! Якби не батьки, із каруселей та гірок стирчали б цвяхи, а поверхні вкрилися іржею”.
(Не)безпечні ігри
На будь-якому дитячому майданчику є ігрові елементи, на яких існує небезпека отримання тілесних пошкоджень. Зокрема, сівши на гойдалку, варто пам’ятати, що розгойдані металеві або дерев’яні конструкції можуть завдати серйозної травми. Дитина може вдаритися як упавши з гойдалки, так і проходячи повз неї, коли гойдається інша дитина. Потрібно вчити дітей міцно триматися під час розгойдування, обходити рухомі гойдалки, розхитуючи іншу дитину, стояти збоку, а не перед чи за сидінням гойдалки. Також дитина повинна знати, що при випадковому падінні з гойдалки їй потрібно присісти, аби уникнути удару краєм сидіння.
Карусель, що крутиться, найбільш небезпечна при падінні з неї. Щоб не травмуватися, треба навчити дитину міцно триматися за ручки і не стрибати на ходу. Під час катання інших дітей варто відійти вбік, а не стояти на шляху руху каруселі.
Часта причина травмування на гірці – також падіння. Необхідно пам’ятати, що з’їжджати з гірки треба по черзі, після того як звільниться місце знизу. Також дітям треба пояснити, що в жодному разі не можна штовхати іншу дитину. Якщо ж на гірці нема обгородження, пускати на неї дитину не варто.
Щоби дитина не травмувалася на турніках, сходах, шведській стінці, батькам краще весь час перебувати біля неї: дитина може раптово злякатися висоти або просто послизнутися і впасти.
Звичайно, найбезпечнішим місцем для ігор на дитячому майданчику є пісочниця, проте й тут існує ризик отримати пошкодження. В піску можуть бути уламки скла або інші гострі предмети. Щоби дитина не підхопила якусь небезпечну хворобу, потрібно з раннього віку вчити її не торкатися брудними руками обличчя і не брати до рота пісок, не кидатися ним.
Знати, як допомогти
Щоб у дітей було менше травм під час ігор на дитячому майданчику, стежити за іграми повинні батьки. Якщо ж якась неприємність все ж таки сталася, саме вони повинні тверезо оцінити ситуацію і негайно зреагувати залежно від виду травми.
“І вдома, і на дитячому майданчику батьки повинні завжди нагадувати дітям про правила безпеки, попереджати, аби вони були вкрай обережні і не підходили близького до гойдалок чи каруселей, особливо якщо там є інші діти, – радить педіатр Оксана Омелян. – Бажано, аби мама чи тато мали при собі прості дезінфікувальні засоби – одноразові серветки, антисептики у рідині, пластирі, що дасть можливість надати першу допомогу при незначних ударах і синцях. Якщо ж травма серйозніша, вміти розпізнати її, вчасно зреагувати і покликати на допомогу”.
Так, зі слів педіатра, у випадку кровотечі бажано, за можливості, обробити рану антисептичним засобом, промити її мильним розчином або хоча б водою. Якщо кровотеча не спиняється, накласти тугу пов’язку або притиснути пошкоджене місце пальцем і потримати три-п’ять хвилин. Вдома рану бажано обробити ще раз. Якщо ж поранення спричинили металеві предмети, треба негайно звернутися в лікарню, щоб запобігти потраплянню у рану інфекції.
При переломах, забоях, розтягненнях головне забезпечити дитині полегшення стану. При самостійному транспортуванні потрібно накласти тимчасову фіксувальну пов’язку – бинт і підручні засоби (картон, журнал, шматок дошки). У жодному разі не можна намагатися відновити природне положення кінцівки. Цим повинен займатися лікар!
При струсі головного мозку, що, до речі, є найпоширенішою травмою, дитина може виглядати спантеличеною, не здатною концентрувати увагу, невпевнено або невправно рухатися, повільно відповідати на запитання або ж узагалі знепритомніти. При таких симптомах варто негайно покликати на допомогу лікарів. Займатися самолікуванням дуже небезпечно!
Що робити, аби уникнути травм
Нещодавно питання безпеки на дитмайданчиках порушили й у Міністерстві охорони здоров’я. На своїй сторінці у Facebook в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун виклала поради, як мінімізувати ризики травмування на дитмайданчику.
* Стежте, аби дитина користувалася ігровими конструкціями лише відповідно до віку та за призначенням.
* Гуляйте разом із дитиною, пильнуйте її під час перебування на ігрових майданчиках.
* Обирайте ті майданчики, де є м’яке покриття (пісок, штучний газон, спеціальна стружка тощо).
* Обов’язково оглядайте стан конструкцій і гойдалок, аби упевнитися, що на них немає небезпечних пошкоджень, відламаних деталей тощо.
* Переконайтеся, що захисні опори, поручні та відповідні конструкції надійно прикріплені, щоби дитина не впала з тієї ж гойдалки.
* Огляньте територію і переконайтеся, що на ній відсутні предмети, за які дитина може перечепитися під час гри: великі камені, гілки, бите скло, голки або шприци.