Представники ЄС зацікавилися "Галицькою лікарняною касою"
До Львова завітав представник ЄС в Україні, заступник керівника та координатор проекту "Сприяння реформі вторинної медичної допомоги в Україні", експерт з фінансування у сфері охорони здоров'я, представник Федерального об'єднання місцевих лікарняних кас Німеччини (АОК Консалт) Бєла Ханс Каунцінгер.
Завітав з конкретною метою - детальніше ознайомитися з роботою "Галицької лікарняної каси" та надати їй усіляку підтримку (і теоретичну, і практичну), адже лікарняні каси, на його переконання, є фундаментом для запровадження в Україні страхової медицини. Пан Каунцінгер має великий досвід роботи в АОК Консалт, тож готовий поділитися набутим досвідом з львівськими колегами.
Про "Галицьку лікарняну касу" пан Бєла Ханс довідався торік у Києві, під час зустрічі представників Всеукраїнської громадської організації "Асоціація працівників лікарняних кас України" та Федерального об'єднання місцевих лікарняних кас Німеччини. Організація роботи "Галицької лікарняної каси" видалася йому досить цікавою, адже при її створенні було використано досвід не лише лікарняних кас України, а й країн Європи.
Під час зустрічі Бєла Ханс Каунцінгер розповів, що Німеччина була однією з перших країн, де було запроваджене медичне страхування. Для німецької системи медичного страхування характерним є те, що уряд не бере на себе відповідальність за фінансування охорони здоров'я (за винятком деяких його сегментів), а лише створює умови для функціонування фондів медичного страхування та контролює їх діяльність.
АОК Консалт - найбільша група лікарняних кас Німеччини, які обслуговують третю частину населення Німеччини, майже 25 млн осіб. Члени АОК, які працюють, сплачують внески - 14% доходів: 7% сплачує працедавець і 7% сам працівник. Нещодавно АОК відсвяткувала
125-річний ювілей.
На Галичині перші лікарняні каси діяли ще за Австро-Угорщини, у 1889 році. Вони забезпечували своїх членів безкоштовним медичним обслуговуванням та утриманням під час хвороби. Найстарішою та найбільшою з них була окружна каса хворих у Львові. "Галицька лікарняна каса", яка була створена у Львові тільки у 2007 році, продовжила цю добру справу.
У сучасній Україні створювати лікарняні каси почали наприкінці 90-х років. Нині вони діють у 16 регіонах України й охоплюють 1 млн осіб. Найуспішніші й найбільші - в Житомирській та Полтавській областях.
"Галицька лікарняна каса" є однією з наймолодших в Україні. Але, взявши до уваги прорахунки, які допускали організатори перших лікарняних кас, вона зробила висновки з чужих помилок й успішно стартувала. Нині її членами є майже
6 тис. осіб з різних куточків Львівщини. Вони сплачують членські внески - 20 грн на місяць (студенти, пенсіонери та інші пільговики - 15 грн), але в разі хвороби і госпіталізації лікарняна каса повністю забезпечує їх усіма необхідними ліками, вартість яких може сягати кількох тисяч гривень. Нині послугами "Галицької лікарняної каси" вже скористалося 100 її членів.
Бєла Ханс Каунцінгер зустрівся з мером Львова Андрієм Садовим, який, до речі, одним із перших став членом "Галицької лікарняної каси". Мер погодився з представником ЄС, що лікарняні каси є фундаментом для запровадження в Україні страхової медицини, на яку українці покладають багато надій, хоча не варто відразу сподіватися на позитивні зміни. Андрій Іванович пообіцяв усіляку підтримку "Галицькій лікарняній касі".