"Пошта" з'ясовувала, чому діагноз алергія малюкам ставлять уже з перших днів їхньої появи на світ
До нас у гості прийшла молода пара із сином, якому рік і три місяці. На дитя боляче було дивитися : обличчя маленького, ручки, ніжки, особливо на згинах, почервоніли, шкіра загрубіла, лущиться, до того ж дуже свербить. Хлопчик роздирає її аж до крові. Мати розповіла, що коли маленькому виповнився місяць, йому поставили діагноз - атопічний дерматит (різновид алергії). Лікування не допомагає.
Щороку дітей, у яких виявляють алергічні захворювання, невпинно більшає. У кожного алергія проявляється по-своєму: в одних виникають висипання на шкірі, іншим дошкуляють болі в животику, часті випорожнення, виділення слизі . У старших діток вона дає про себе знати частими катарами, сухим кашлем тощо.
Нині в Україні, залежно від регіонів, на алергійний риніт хворіє від 4 до 40% дітей, на бронхіальну астму - від 5 до 20% дітей, атопічний дерматит - від 10 до 28% дітей.
Звідки така напасть на дітей? Як боротися з алергією? І, головне, чи можна якось їй запобігти? З цими запитаннями "Пошта" звернулася до пульмонолога-алерголога Львівської обласної клінічної дитячої лікарні ОХМАТДИТ Віктора Томашова.
- Вікторе Григоровичу, чому у дітей все частіше виявляють алергічні захворювання? І не лише навесні, коли все цвіте, а й упродовж усього року?
- Бо для цього є підґрунтя. Їжа, в якій багато консервантів, барвників, хімізація побуту, сільського господарства, євроремонти, погана екологія, невиправдане вживання медикаментів, особливо антибіотиків... Причин, які сприяють виникненню алергії, багато. І вони призводять до збою імунної системи. А організм дитини не може дати відсіч усьому тому негативному, що на нього навалюється.
- Нині, коли навколо все цвіте, багатьом діткам дошкуляє поліноз. Від нього можна якось вберегтися?
- Поліноз носить сезонний характер і найбільше дошкуляє навесні, коли все буяє, хоча зустрічається і влітку, і восени, допоки квітнуть рослини. Організм дітей реагує на пилок рослин, й виникає пилкова алергія, яка уражає верхні дихальні шляхи, слизові оболонки очей, носа тощо. У дітей набрякає кінчик носа, їм важко дихати, з'являється сльозотечія, очі сверблять, виникає свербіж і у вухах. Особливо поліноз дошкуляє маленьким діткам, бо вони не вміють дихати ротиком.
- А цвітіння яких рослин найчастіше викликає алергічні реакції?
- Моноалергії немає, є лише поліалергія. Іншими словами, алергічну реакцію може викликати пилок будь-якої рослини (кульбаби, братчиків, тополі тощо), якщо у дитини є схильність до алергії. Якщо батьки знають, що їхнє дитя має алергію, скажімо, на пух тополі, то на період цвітіння з дитиною найкраще виїхати з цієї території, щоб усунути алерген, або вдатися до медикаментозного лікування, яке має призначити дитячий алерголог.
- Є різні види алергії. Яка у дітей трапляється найчастіше?
- Харчова. Нині матері дуже рано відлучають дітей від грудей і годують коров'ячим молоком або сумішами, які часто спричиняють алергію. Вона може бути і на їжу, яку споживає мати. Тож жінкам, котрі годують грудьми і мають схильність до алергії, слід виключити з раціону коров'яче молоко, морепродукти, яйця, мед, гриби, горіхи, какао, шоколад, овочі та фрукти, які мають оранжеве та червоне забарвлення.
На другому місці за поширеністю - побутова алергія: на шерсть кота, пса, пух птахів, домашніх кліщів, пральні порошки, мила, шампуні.
У наш час набула неабиякого поширення медикаментозна алергія. І в цьому винні і батьки, і лікарі, і фармацевти. Ніде за кордоном фармацевт не порадить, які ліки вживати. У нас же медикаменти, зокрема й антибіотики, призначають відразу біля аптечного віконця. Часто у дітей буває комбінована алергія, так званий мікс, скажімо, побутова і харчова. Якщо дитина має будь-який вид алергії, батькам слід виключати всі інші алергени.
- Чим загрожує алергія і як вона протікає?
- Медики світу використовують термін - алергічний марш. І починається він у маленьких дітей не з проявів ядухи, а з дезбіозу, ферментопатії, шкірних проявів (атопічний дерматит, дитячі екземи) тощо. Ці симптоми можуть дошкуляти дітям до двох-трьох років. А тоді шкірні висипки зникають, але це аж ніяк не означає, що дитина вже здорова. Просто починається другий етап алергічного маршу - часті ангіни, катари, сухий кашель без температури, ядуха з респіраторним свистом. Таких етапів алергічного маршу може бути кілька. Алергію у дітей слід якомога швидше діагностувати. Бо якщо її не лікувати, то виникне бронхіальна астма і дитина стане інвалідом.
- Іноді непросто зрозуміти, алергія в дитини чи інша недуга.Адже висипка на шкірі, сухий кашель можуть виникати і при інших хворобах ...
- Так, але не варто самому встановлювати діагноз, тим паче, братися лікувати дитину. Якщо малюк часто перебирає ніжками, неспокійний, має закрепи чи, навпаки, проноси, треба звернутися до хорошого алерголога. Але не щоб лікувати дитину, а щоб її обстежити. Нині є можливість проводити алергопроби за спеціальною методикою дітям навіть першого року життя. За аналізом крові з вени можна визначити 25 алергенів. А нашкірні проби, так звані пріктести, дозволяють встановити до 70 алергенів. І лише тоді, коли буде точно встановлено, що дитина мучиться саме через алергію, призначатиметься лікування.
- Чимало матерів побоюються проводити алергічні проби, бо вважають, що введення в організм дитини навіть мікродоз алергену може спровокувати алергію?
- Це хибна думка. Алерген вводиться у мізерних дозах, його розводять у співвідношенні 1:1000000, тому алергопроби аж ніяк не можуть викликати алергію. Найбільше, що може бути - це місцева реакція, почервоніння на місці введення алергену. Але алергопроби обов'язково потрібно зробити, аби знати, на що реагує дитячий організм і як йому допомогти.
- А алергію у дітей можна попередити? Що для цього слід зробити?
- Схильність до алергії - це суто генетичне поняття. Хтось із батьків або обоє були схильні до алергії, яка могла у них проявлятися алергічним ринітом, шкірними висипаннями тощо. Тому в дитини генетично вже все закладено. Хочу наголосити: дитині від батьків передається не алергія, а схильність до неї. І якщо батьки створять дитині відповідні умови, то вона може і не проявитися, хоча схильність до неї зберігатиметься все життя. Іноді мене запитують: чому у здорових батьків народжуються алергічні діти? Відповідаю: у 99,9% у когось із батьків були алергічні прояви, але їх неправильно діагностували.
- Алергія піддається лікуванню? Її можна позбутися раз і назавжди?
- Усе залежить від того, на що у дитини алергія. Якщо, скажімо, у маляти алергія на пух птахів, то їх не можна тримати вдома. Слід передусім усунути алерген. Таким дітям проводимо і специфічну імунотерапію: за спеціальною схемою вводимо алерген, на який вона реагує. Починаємо з мінімальної дози і поступово її збільшуємо. Таким методом тренувань добиваємося того, що організм згодом не дає алергічної реакції на даний алерген. Чи можна повністю вилікувати дитину від алергії? Повторюю: алергія - це суто генетичне, спадкове захворювання. Позбутися алергії не можна, але можна добитися того, що симптоми алергії не появлятимуться, всі органи працюватимуть нормально і дитина вважатиметься здоровою. Але схильність до неї залишається. І при певних умовах вона може проявитися.